V Praze se narodilo mládě tapíra s téměř dalmatinovskými puntíky

  • 7
Mládě tapíra čabrakového se narodilo ve čtvrtek ráno samici Indah a samci Nikovi v Zoo Praha a už od zítřka ho mohou návštěvníci zoo v Troji vidět společně s matkou v expozici.

Na první pohled tenhle jednodenní krasavce připomíná mládě tapíra jihoamerického, které se narodilo v květnu (více o tomto mláděti zde).

Jenže nejen dospělá zvířata tapírů čabrakových se liší svým vzhledem od jihoamerických, i mláďata jsou rozpoznatelná, i když mají po narození podobná pyžama. Jenže to bylo u květnového mláděte pruhované a mládě tapíra čabrakového je puntíkované.

„Na tuhle puntíkovanou hvězdu se těším ode dne, kdy jsme v srpnu roku 2010 pořídili pár tapírů čabrakových, narozených v Zoo Edinburgh. Jednalo se však o sourozence, a tak naděje na mládě přišla až s novým samcem Nikem v roce 2011,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Při pohledu na toto úžasné mládě by si podle ředitele pražské zoo měl každý uvědomit, že tapír čabrakový patří k ohroženým druhům. „Na vině je hlavně pěstování palmy olejné, přičemž palmový olej spotřebováváme v nespočtu výrobků, od potravin po kosmetiku. Mělo by být naší snahou jeho spotřebu omezovat. Proto také máme s provozovateli našich restauračních zařízení podmínku, že při přípravě jídel budou používat jiné druhy rostlinných olejů,“ uvedl souvislosti, které by si měli návštěvníci zoo uvědomit (podobně ohroženi jsou i orangutani sumaterští). Čtěte zde, do čeho všeho se přidává palmový olej.

Zoo doufá, že se jí podaří první odchov vzácného mláděte

Puntíkované mládě se v Troji narodilo ve čtvrtek 15. října ráno. Jeho sedmiletá matka Indah je prvorodička a je známá z kampaně Seznamte se a z knížky Hvězdy pražské zoo. Do Prahy přicestovala v srpnu 2010 v necelých dvou letech, narodila se v září 2008 v Zoo Edinburgh. Jejím partnerem je od dubna 2011 samec Niko, narozený v prosinci 1996 v Berlíně.

Ohrožení tapíři

Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu, např. právě na plantáže palmy olejné. Mnoho tapírů tak přišlo o domov, další zůstali odříznuti ve zbylých ostrůvcích lesa, kde jen těžko hledají vhodné partnery.

V současnosti se odhaduje, že zbývá posledních 5 000 jedinců, přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. V ostatních částech svého původního teritoria byl již tapír čabrakový vyhuben.

V České republice v současnosti chová tapíry čabrakové pouze zoo v Praze a ve Zlíně. V Evropě je v péči chovatelských institucí 52 těchto zvířat, přesto se za poslední rok v rámci evropských chovů narodilo pouze šest mláďat.

Pražská zoo má vzácné tapíry čabrakové od roku 1967, ale pokusy o odchovy mláďat nebyly úspěšné.

První (a dosud jediné) mládě tapíra čabrakového v Zoo Praha se narodilo v roce 1976, ale bohužel uhynulo ještě v den porodu. Nová éra chovu začala v roce 2010 s příchodem samice Indah, ke které se v dubnu 2011 připojil samec Niko.