Každý rok přicházejí Hanzalovi s nabídkou nových modelů | foto: ČTK

Rodina tvůrce dřevěného kačera pokračuje v tradiční výrobě hraček

  • 2
Hračku v podobě populárního dřevěného kačera, který se zhruba před šedesáti lety proslavil po celém světě, navrhl František Janouch z Jindřichohradecka. Také jeho dcera s manželem dnes vyrábějí víc než stovku druhů dřevěných hraček.

Následovníci tvůrce dřevěného kačera pokračují ve Stráži nad Nežárkou v tradiční výrobě dřevěných hraček. Tak, jak ji před víc než šedesáti lety František Janouch započal.

Anna Hanzalová, dcera výrobce populárních dřevěných hraček, pokračuje v tradici svého otce

V objektu vedle řeky Nežárky mají nyní Hanzalovi pronajaté prostory, v nichž hračky vznikají. Zdaleka však nejsou určené jen pro malé děti. "Poměrně velkou cílovou skupinou jsou například teenageři, kteří si je kupují jako určitou recesi nebo ozdobu," řekl Jan Hanzal. Často si dřevěné výrobky pořizují i zahraniční turisté. Podle Hanzala pro ně hračky symbolizují suvenýr z cizí země a kupují si je především v Praze. 

Ve dvou lidech se snaží tradici zachovat

Výroba dřevěných hraček má ve Stráži nad Nežárkou letitou tradici. Janouch tu v roce 1946 založil družstvo Jas, jehož název vznikl jako zkratka slov Janouch a spol. Družstvo později vyrábělo hračky pro řadu zemí po celém světě.

Janouch v družstvu pracoval jako návrhář, v sedmdesátých letech minulého století na jeho místo nastoupila jeho dcera Anna Hanzalová. "Táta mi hlavně v začátcích hodně pomáhal, dřevěné hračky pro něj byly celý jeho život," řekla.

Na začátku devadesátých let se Hanzalovi rozhodli, že založí svou vlastní firmu. Museli si ale vystačit bez většiny Janouchem navržených modelů hraček, ty zůstaly v družstvu Jas, které na ně vlastnilo práva. Hanzalovi si tak začali vymýšlet nové typy hraček a pokračují v tom stále.

Více než stovku druhů dřevěných hraček vyrábějí manželé Hanzalovi ve Stráži nad Nežárkou

Každý rok přicházejí Hanzalovi s nabídkou nových modelů

S výrobou tradičních dřevěných hraček začal po druhé světové válce František Janouch, otec Anny Hanzalové

"Každý rok přijdeme s něčím novým," řekl Hanzal. Jejich sortiment se stále rozrůstá a firma tak ve Stráži nad Nežárkou udržuje tradici výroby dřevěných hraček. Družstvo Jas totiž loni zastavilo stroje. Hanzalovi měli v minulosti až šest zaměstnanců, dnes vyrábějí hračky sami. Součástky vznikají v truhlářské dílně, která patří jejich společníkovi, o montáž a ozdobení hraček se starají sami dva.

"Dřív nás na to bylo víc, protože jsme měli mnohem větší odběr," řekl Hanzal. Nyní o hračky z bukového dřeva není takový zájem, lidé většinou kupují plastové. Nebo  pořizují dřevěné hračky vyrobené v Číně, kde je dokážou vyrobit levněji. "My jim nemůžeme konkurovat cenou," uvedla Hanzalová, která přesto věří, že řemeslo ručně vyráběných dřevěných hraček nevymře. "Lidé si je zase budou chtít kupovat. Jsem přesvědčená o tom, že ta doba se vrátí," dodala Hanzalová.