Pohled na přední část těla klíštěte s ozubeným hypostomem, součástí ústního...

Pohled na přední část těla klíštěte s ozubeným hypostomem, součástí ústního ústrojí klíštěte. Při vlastním sání může infikované klíště nakazit svého lidského hostitele bakterií, způsobující lymskou boreliózu, nebo virem klíšťové encefalitidy. | foto: Jana Nebesářová, LEM, Biologické centrum AV ČR, České Budějovice

Riziko kousnutí klíštětem je dnes nejvyšší, nebezpečí trvá do neděle

  • 10
Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu trvá od čtvrtka až do neděle vysoké riziko kousnutí klíštětem. Z desetistupňové stupnice je na nejvyšším stupni.

Ministerstvo zdravotnictví radí lidem při pobytu v přírodě používat repelenty a pravidelně prohlížet oděv a tělo. Vysoké riziko je i v městských parcích. Od klíšťat hrozí klíšťový zánět mozku a lymská borelióza.

Odborníci radí používat repelent, lidé by si neměli sedat ani lehat v porostech a neměli by vstupovat do křovin, zejména na okraji lesa a vodních toků. Vhodné je oblečení z hladké světlé látky. Už na vycházce je potřeba se prohlížet, hlavně kalhoty, a odstranit přichycená klíšťata. Další prohlídka a odstranění klíšťat by měla následovat večer po návratu a znovu ráno.

Procento klíšťat nakažených klíšťovou encefalitidou (testováno v laboratoři Gen-Trend v letech 2008 až 2011)

Zvýšenou pozornost je nutno věnovat podpaží, tříslům, nohám, pupku, krku a hlavě, kde se klíšťata nejčastěji uchytí. U dětí pak i ve vlasech. Kousnutí obvykle vypadá jako tmavá opuchlina s malým stroupkem, který se nedá uloupnout.

Životní cyklus klíštěte má čtyři stadia: vajíčko, larva, nymfa a dospělé klíště. Přisát se a přenést onemocnění mohou poslední tři stadia. Larvy vypadají jako zrnka prachu, nymfy mají velikost makového zrnka nebo špičky špendlíku. Dospělá klíšťata mají osm nohou a dosahují velikosti malých pavouků, během přisátí se mohou zvětšit až na velikost hrachového zrna.

Klíšťata jsou nejaktivnější ráno a večer. Nesnášejí horko, svědčí jim teplé a vlhké prostředí. Nejsou tedy na otevřených a osluněných suchých místech a v trvale podmáčeném terénu.

Nákaza klíšťovým zánětem mozku se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách. Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí.

Klíšťovému zánětu mozku je možno předejít očkováním, očkovat lze celoročně. Aktuální mapu výskytu klíšťat a lymeské boreliózy Státního zdravotního ústavu najdete zde.

,