Květináč můžete pomocí lepidla z tavné pistole ozdobit i jednoduchým ornamentem, o to více pod vrstvičkou terra barvy vynikne.

Květináč můžete pomocí lepidla z tavné pistole ozdobit i jednoduchým ornamentem, o to více pod vrstvičkou terra barvy vynikne. | foto: Monika Brýdová

Nehezkým plastovým květníkům dodejte slušivý nádech terakoty

  • 9
Terakotové květináče, většinou cihlové barvy, patří mezi nejoblíbenější. Mnohem praktičtější a pro rostliny zdravější jsou ale květníky plastové, které ovšem už nebývají tak pěkné. Terra barvy dovolují skloubit praktičnost plastu s vizuálně příjemným terakotovým povrchem.

Terakotové barvy Terra jsou vlastně směsí jemného terakotového prachu a vhodného pojiva. Natřené na nejrůznější předměty jim propůjčují novou barvu vybraného odstínu i povrchovou strukturu, která je na první pohled k nerozeznání od skutečného terakotového předmětu.

Využití na květníky

Terra barvy nabízejí v několika barevných odstínech, ve čtvrtkilovém balení.Barvy můžete použít na nejrůznější podklady, tedy i na plast. Což přímo vybízí ke zkrášlení nových či renovaci starších plastových květníků. Kromě plastového květníku a barev Terra si připravte štětec či houbičku na nanášení barvy, igelit či staré noviny na podložení pracoviště, tavnou lepicí pistoli na ozdobné ornamenty a smirkový papír na získání patiny na hotovém výrobku.

Pracovní postup:

1/ Povrch květníku nejdřív dobře odmastěte, pokud má velmi hladký povrch, můžete ho ještě jemně zbrousit smirkovým papírem, aby barva lépe držela.

Chcete-li mít na květináči plastický vzor, vytvořte ho nanesením pramínků lepidla z tavné pistole.2/ Pomocí tavného lepidla můžete na květník nanést ještě před natřením libovolné ornamenty, buď rovnou rukou, nebo si je předkreslete tužkou. Při práci s lepidlem buďte opatrní, protože je velmi horké a při přímém styku s pokožkou může způsobit popáleniny.

3/ Po zatuhnutí tavného lepidla odstraňte přebytečné "vlasy", které vznikají při nanášení pohybem pistole z místa na místo. Poté natřete celý květináč tmavší terakotovou barvou (např. odstín mombasa, marokanisch, spanisch nebo italienisch). Použijte široký štětec a krouživými pohyby barvu nanášejte tak, aby se nehromadila u výstupků, ale byla rovnoměrně nanesena na všech místech. Můžete si vyzkoušet, jestli se vám barva nebude lépe nanášet houbičkou.

Květináč si podložte igelitem, natřete vybraným odstínem terra barvy a nechte zaschnout.4/ Po zaschnutí základní barvy celý květináč jemně natupujte světlejším odstínem ze stejné řady barev (např. odstín sahara). Tupování provádějte suchým štětcem, na který naneste velice malé množství barvy. Mělo by to být spíše tzv. špinění barvou než natírání. Ornamenty tak získají jakousi patinu, díky které vystoupí reliéf vytvořený proužky lepidla a povrch květníku získá třetí rozměr.

5/ Po zaschnutí druhé, patinovací vrstvy barvy je květník připraven k osázení. Není třeba ho lakovat, ztratil by tak příjemnou hrubou strukturu terakotového povrchu. Maximálně ho ještě jemně přebruste smirkovým papírem, jeho povrch pak bude terakotu připomínat ještě věrněji.

7 praktických rad k použití terakotových barev:

Terra barvou můžete natřít jakýkoli plastový výlisek nebo sádrový odlitek...- Terakotové barvy mají vysokou krycí schopnost, jsou voděodolné, svělostálé. Nanášet je lze natíráním, stříkáním, stíráním i tupováním. Najdete je v nabídce obchodů s výtvarnými potřebami, ať už internetových či kamenných. Balení o obsahu 250 ml vás přijde zhruba na 200 Kč.

- Barvy jsou použitelné do interiéru i exteriéru, ale přes zimu nádoby natřené terra barvami venku nenechávejte, mráz by jim dobře neudělal.

- Barvy lze nanést téměř na jakýkoli povrch. Použít je tedy můžete například na umělou hmotu, keramiku, sádrové odlitky, sklo, dřevo, kámen, lepenku i papír. Zajímavé dílko tak můžete vytvořit třeba z tetrapakové krabice nebo tvarově výrazné lahve od vína.

- Plochu, na kterou budete barvu nanášet, nejprve očistěte a odmastěte.

- Základní vrstvu se doporučuje natupovat houbičkou nebo natřít štětcem, po zaschnutí naneste druhou vrstvu.

- Kromě lepidla z tavné pistole můžete zajímavých efektů dosáhnout i použitím šablon, kombinací dvou a více odstínů, případně můžete do natíraného povrchu zapracovat i šňůrky či jiné ozdobné prvky.

- Pokud chcete výsledný povrch ještě "zmatovat", aby získal jakousi patinu nebo pudrový výraz skutečné terakoty, použijte smirkový papír (hrubot 80 nebo 90), kterým lehce přejíždějte po povrchu.