Čím to půjde rychleji: hráběmi nebo fukarem?

Čím to půjde rychleji: hráběmi nebo fukarem? | foto: Profimedia.cz

Nejsou hrábě jako hrábě, s listím si nejlépe poradí ty švédské

  • 8
Se špatnými hráběmi se zbytečně nadřete a úklidem listí na zahradě strávíte víc času než je nutně třeba. Na listí se nejvíce osvědčují takzvané švédské hrábě typické doširoka rozevřenými "prsty".

Hrábě speciálně určené na listí by měly být lehké, na jednotlivé zuby by se listí nemělo napichovat a ani by mezi nimi neměly zůstávat větvičky nebo kamínky. "Zahrada je pro radost, takže ani práce na ní by neměla být k vzteku," shrnuje Jiří Hlaváček z firmy Gardena, specialisty na výrobu zahradního nářadí.

Na českém trhu najdeme tři hlavní "kohouty" zabývající se výrobou zahradního nářadí. Jsou to Fiskars, Gardena a Wolf-Garten. Ti se liší od běžných výrobců tím, že povýšili starost o zahradu do kultovní oblasti a pro mnohé majitele zahrad je otázkou prestiže používat jejich značkové pomůcky.

Úzké hrábě pro detaily

Úzké hrábě pro detaily

Zatímco v železářství se koupí obyčejné hrábě za dvě stovky, za značkové zaplatíte více než dvoj- i trojnásobek - kupuje se zvlášť nástroj i násada. Očití svědkové však tvrdí, že se podobná investice vyplatí.

Potvrzuje to i dopis naší čtenářky, která píše: "Leta jsem hrabala kolem domu listí starými hráběmi ještě po dědovi. Letos jsem ale dostala k narozeninám ďábelsky drahé plastové hrábě a nevěřila jsem svým očím. Zatímco dřív jsem polovinu času trávila vyndáváním listí napíchnutého na zuby, tady se to neděje. Práci mám hotovou snad za čtvrtinu času."

Na listí švédské

Synonymem pro hrábě na listí je výraz "švédské". "Nevím, kdo tento výraz u nás prvně zavedl, ale je fakt, že co jsem v oboru, tak se běžně používá," říká Jan Růzha z firmy Fiskars.

Podzimní úklid listí

Podstatné ale je, že se tak označují hrábě s doširoka rozevřenými prsty. U některých modelů je možné je plynule rozevírat, takže se mění záběr. "Může to být vhodné například tam, kde na jednu stranu potřebujeme hrabat větší plochy, na zahradě máme ale i spoustu detailů, na které bychom potřebovali úzké hrabičky. Pak si vystačíme s jedněmi univerzálními. Ale já je doma používám ve zúžené poloze třeba i tam, kde potřebuji z trávy vyhrabat nečistoty. Zúžením se zpevní a mohu se o ně více opřít, zaberu víc do hloubky," vysvětluje Jiří Hlaváček.

Kov nebo plast

Švédské nastavitelné hrábě v plastovém a kovovém provedení

Švédské nastavitelné hrábě v plastovém a kovovém provedení

Švédské hrábě se vyrábějí v kovovém i plastovém provedení. Plastové jsou velmi lehké, násada bývá hliníková s poplastovanou rukojetí. Není se třeba bát, že by se plast zlomil. Ať už zvolíte kteréhokoliv z velkých výrobců, zaručují, že i když na ně omylem šlápnete, prsty se nezlomí. Plastu by neměl vadit ani mráz (nezkřehnou), není na nich nic, co by mohlo zkorodovat.

"Plastovou variantu bych volil hlavně na hrabání listí. Velmi snadno se s nimi manipuluje. Kdo chce hrábě zároveň používat třeba k úklidu po vertikutaci a potřebuje víc tlačit, ocení zase spíš kovovou variantu," říká Pavel Kuřátko z Wolf-Garten.

Různý tvar zubů plastových hrábí

Různý tvar zubů plastových hrábí

Mimo plastových hrábí ve "švédském stylu" je možné pořídit i ploché plastové varianty. Ty se dělají až do šířky přes 50 centimetrů, jsou ideální na úklid větších ploch. Prodávají se buď zcela ploché nebo mírně zahnuté. "Široké plastové mají speciálně tvarované hroty, které usnadní vyhrábnutí listí z trávy. Jako by ho vystřelily ven, jsou hodně pružné. U druhé varianty jsou hroty pevnější, charakterem více připomínají klasické švédské a lze je tedy použít i na razantnější vyhrabávání stařiny nebo mechů z trávy," vysvětluje Jan Růzha. Každý si podle něho musí vybrat podle toho, k čemu je bude nejvíc používat.

Násady a kombi systém

Kdo se rozhodne investovat do "lepších" hrábí, měl by se porozhlédnout, jaký systém mu bude vyhovovat. Například u Fiskars je možné na jednu násadu nasadit čtyři různé nástroje - dva druhy širokých plastových hrábí, úzkou variantu a univerzální hrábě "s křidélky", které se hodí nejen na hrabání trávníku, ale i na úpravu záhonů.

Výrobce Gardena na takzvaném kombi systému staví většinu sortimentu. Na jednu univerzální násadu použijete desítky typů nářadí - od hrábí až po česáček nebo různé druhy motyček. Podobně tak i Wolg-Garten, jen se systém jmenuje Multi-Star.

Jde to i jinak

Na úklid listí je možné použít i motorový fukar - čtěte Zapomeňte na hrábě..., s úklidem ale pomůže i motorová sekačka, kterou už tak jako tak máte doma. Nastavte ji na největší výšku a můžete listí rovnou sbírat. Kdo má nůž umožňující mulčování, rovnou listí mírně nadrtí a tím sníží jeho objem.

U sekaček s bočním výhozem se zase osvědčilo táhnout ji do protisměru (couvat) a postupně si listí sfouknout z velkých ploch do jediného řádku, který se pak už snadno ručně uklidí. Tento způsob je účinný i při rychlém úklidu cest a chodníků.

Foukání listí pomocí sekačky na trávuÚklid pomocí sekačky