Mistři světa Václav Ouška a Qvido Vepeden s nadějnými budoucími psovody z...

Mistři světa Václav Ouška a Qvido Vepeden s nadějnými budoucími psovody z rodiny Ouškových. | foto: Petra Fürstová

Češi poprvé přivezli zlato z mistrovství světa německých ovčáků

  • 18
České sportovní kynologii se o víkendu povedl obdivuhodný triumf. Z Mistrovství světa WUSV německých ovčáků v německém Meppen se Češi vrátili se zlatem v jednotlivcích i za celou výpravu. Své síly přitom měřili se 129 psovody ze 40 zemí celého světa.
Křišťálová Lupa 2016

Česká republika se mistrovství světa účastní pravidelně od jeho vzniku v roce 1989. Psovodi se svými psy zde musí prokázat schopnost najít a udržet pachové stopy, poslušnost a schopnost psa reagovat na povely a do třetice i schopnost obrany. To už je disciplína s figurantem, který má na sobě speciální rukáv, do něhož pes kouše a snaží se jej ukořistit.

Letos poprvé zde zazněla česká hymna, a to hned dvakrát. Mistrem světa v jednotlivcích se stal Václav Ouška z Novosedel nad Nežárkou s Quido Vepedenem, 5. příčku obsadil Martin Pejša a Zea Aritar Bastet a 11. místo Jitka Duffková s Alexem z Kristova.

Jejich bodové výsledky pak vydaly na absolutní triumf české výpravy, kam patřili ještě Marek Černý a jeho Orex Extreme Aykmar (celkově 21.) a Patrik Heinzke a Dorota Anilorak na 26. místě ze 129 reprezentačních dvojic ze všech kontinentů. Druhá skončila výprava USA, třetí Slováci. Československá kynologie má tedy ve světě evidentně skvělý zvuk.

Čeští kynologové jsou českou chovatelskou i sportovní špičkou

Šéfem české výpravy byl letos poprvé Jiří Tichý, profesí lékař anesteziolog a sám již téměř čtyřicet let aktivní sportovní kynolog a rozhodčí první třídy v tomto sportu. V minulosti byl dvakrát byl mistrem republiky, na mistrovství světa sám reprezentoval (nejlépe se umístil na třináctém místě), případně se účastnil jako figurant výpravy. Dobře tedy i z vlastní zkušenosti ví, co obnáší příprava na takový triumf a kolik potu a energie tohle zlato české kynology stálo.

V čem tedy byla česká výprava tak výjimečná, že si přivezla zlato?
Celkově je unikátní, že všichni naši psi pocházejí z českého chovu, žádný nebyl koupen v zahraničí. Marek Černý a Patrik Heinzke dokonce závodili se psy z vlastní chovatelské stanice. A základem úspěchu bylo, že psi našich závodníků mají i geneticky velmi dobrý základ.

MUDr. Jiří Tichý

Šéf české reprezentace sportovních kynologů a Ústřední poradce výcviku pro ČR. Stará se o organizaci Mistrovství ČR, ze kterého postupuje prvních pět nejlepších na MS. Zajišťuje veškerou administrativu spojenou s konáním MS, ubytování závodníků a jejich psů, na samotném šampionátu pak dopravu na mistrovství, možnosti tréninku podle individuálního plánu v místě konání a veškerý další servis závodníkům a psům, aby se mohli soustředit jen na svůj výkon.

Navíc naši reprezentaci tvořili zkušení psovodi, kteří dokázali psa na tak významnou vrcholovou akci nejen připravit, ale také předvést před diváky z celého světa v prostorách velkého fotbalového stadionu.

Pro psovoda je obrovský psychický tlak zvládnou co nejlépe všechny tři disciplíny - tedy stopu, poslušnost i obranu. Sebemenší odlišnost, kterou psovod udělá, pes velmi dobře vnímá a reaguje na ni. Nervozita se potom stupňuje, pes nerozumí, proč se tak děje a začne reagovat nepozorností nebo přímo chybami u jednotlivých cviků. Pes totiž na rozdíl od člověka velmi dobře rozlišuje změny intonace hlasu, postoje těla, mimiky obličeje, změny pocení...

Jak se drží v tréninku krok se světovou špičkou?
Všichni naši předvedení psi jsou trénováni novými moderními pozitivními metodami, které mají základ v tréninku delfínů a dalších velkých zvířat (jak naučíte za dva týdny prase chodit u nohy, čtěte zde.)

Jak se vůbec mezi českými kynology reprezentanti na MS vybírají?
Aktuálně je v České republice mezi závodníky velká konkurence, dokonce hned prvních deset z českého mistrovství by mohlo úspěšně reprezentovat. Tím se posouvá úroveň stále výše, protože na mistrovství světa jich může za ČR odjet jen pět. A oproti ostatním účastníkům z celého světa je česká reprezentace složená z mladé progresivní generace psovodů, kteří sledují aktuální trendy výcviku a v kombinaci se svými nápady, dovednostmi a zkušeností je velice úspěšně aplikují do tréninku.

Kompletní česká výprava na zahájení MS WUSV německých ovčáků. Vpředu vlevo s...
Mistr světa Václav Ouška a Qvido Vepeden při jedné ze soutěžních disciplín -...
Mistři světa Václav Ouška a Qvido Vepeden s nadějnými budoucími psovody z...
Fotografka české výpravy Petra Fürstová na snímku s českým mistrem světa Qvido...

Co vůbec obnáší příprava psa na takovou akci?
Příprava psa na vrcholové úrovni a samotná účast na mistrovství je velice náročná nejen časově, ale i finančně. Veškerou přípravu si hradí psovodi ze svých finančních prostředků, pouze účast na samotném mistrovství světa mají hrazenou Českým klubem německého ovčáka a materiálně jsou vybaveni dlouholetým klubovým partnerem, firmou Gappay. Ta pro letošní mistrovství zvolila speciální „zlatou kolekci“ reprezentačního oblečení, které snad bylo předzvěstí skvělého výsledku. V předchozích letech bylo oblečení většinou v národních barvách.

Je mistrovství světa hlavně o napětí a nervech, nebo se najdou i vtipné uvolňující momenty?
Ale ano, humorných situací bývá i více. Většina jich vyplyne z chyb psů, kdy pes například najednou „ohluchne“ a nechce pustit rukáv. Nebo se nepřiřadí správně k noze svého psovoda, ale rozhodčího, a potom je překvapen, kde je.

A nakolik je zlato pro českou kynologii splněným snem?
Když si domů přinesete sedmi- osmitýdenní štěně, už tehdy začínáte s jeho výchovou i výcvikem. Až ve věku zhruba tří let nastává období prvních závodů, kdy se konečně pozná, jestli je pes bojovník a zvládne náročné podmínky soutěží psychicky. Velmi důležitá je přitom souhra psa a psovoda, která se projeví až na soutěžích - tedy v jiném prostředí, než ve kterém pes běžně trénuje.

Intenzivní příprava psa na vrcholné závody, to znamená na mistrovství světa, vám pak zabere čtyři až pět hodin denně. Znamená to modelaci situací, ke kterým může dojít na samotném šampionátu, použití identických pomůcek jako jsou například rukávy, do kterých psi koušou na mistrovství, předmětů, které se pokládají na stopu a pes je musí označit. Simuluje se práce figurantů tak, aby se psi se vším seznámili dopředu a při vykonání cviku získali co nejvíce bodů.

Navíc se MS většinou odehrává na fotbalovém stadionu, kde se běžně psi netrénují, proto finální tréninky před mistrovstvím probíhají dle možností i na velkých stadionech s ochozy. To víte, že čerstvé zlato je pro kynology po dvaceti sedmi letech pravidelné účasti na mistrovství světa splněným snem.