Německý špic

Německý špic | foto: shutterstock.com

Německý špic

  • 1
Nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu činí špice ideálním hlídačem pro dům.

Země původu

Německo

Zařazení

FCI sk. V. - špicové a tzv. primitivní plemena

Standard č. 97

Historie

Němečtí špicové jsou potomky psa rašelinného Canis Familaris palustris z doby kamenné a pozdějšího špice kolových staveb a jsou nejstarším plemenem Střední Evropy. Vyvinula se z něj četná další plemena. Za hranicemi německé jazykové oblasti je vlčí špic též nazýván keeshond a trpasličí špic pomeranian.

Povaha a chování

Německý špic je stále ostražitý, živý a mimořádně fixovaný na svého majitele. Je velmi učenlivý a lehce vychovatelný. Jeho nedůvěřivost k cizím lidem a absence loveckého pudu ho činí ideálním hlídačem pro dům a dvůr. Není ani bázlivý ani agresivní. Odolnost vůči počasí, robustnost a dlouhověkost jsou jeho nejznamenitějšími vlastnostmi.

Vzhled

Špicové vynikají krásnou srstí, jež díky bohaté podsadě odstává od těla. Zvlášť nápadný je mohutný límec kolem krku připomínající hřívu a huňatě obrostlý ocas hrdě nesený nad hřbetem. Hlava podobná lišce s bystrýma očima, zašpičatělýma malýma blízko sebe stojícíma ušima dodává špicovi jeho tolik typické smělé vzezření.

Průměrný věk

13 - 15 let

Péče

Radostné a jiskrné plemeno je výborným společníkem lidí všech věkových kategorií. Spotřeba krmiva není velká a odvíjí se od velikostního rázu psa. Bohatá srst chrání před nepřízní počasí. Je třeba ji ale pravidelně česat. Špic potřebuje pohyb, ale o tom, kolik je bude opět rozhoduje velikostní ráz. Jiné nároky má vlčí špic a jiné špic trpasličí. Výchova by měla být trpělivá a důsledná.

Chovatelský klub

Klub chovatelů špiců