Výcvik poslušnosti se pejskařům vždycky vyplatí

Výcvik poslušnosti se pejskařům vždycky vyplatí | foto: shutterstock.com

Nenechejte si počurat nábytek, dejte psovi najevo, kdo je doma pánem

  • 7
Máme 1,5 roku starého boloňského psíka. Asi před dvěma měsíci začal značkovat v bytě různá místa. Koupili jsme i odpuzovač, kterým jsme plochy postříkali, ale nepomohlo to. Jak psa přesvědčit, aby značky nedělal? ptá se čtenář MF DNES ve zvířecí poradně Proti srsti.

"Boloňský psík patří mezi malá plemena, která dospívají okolo jednoho roku věku. Váš pes si asi myslí, že je dospělý muž," vysvětluje Vladimíra Tichá z Českomoravské kynologické unie. Podle ní si hledá místo v hierarchii smečky, tedy rodině, a snaží se co nejvíce prosadit.

"Vzpomněl si na předky a začal projevovat teritoriální chování. Jako správný pes považuje za své teritorium váš byt a případným konkurentům nechává vzkazy jako Pozor, to je moje! a Pozor, obsazeno!"

I když majitel ví, proč se pes určitým způsobem chová, neznamená to, že si to musí nechat líbit. Psovi je třeba vysvětlit, že vůdcem smečky není on. Je dobré jej zaměstnat a dbát na to, aby vykonával povely svého páníčka.

"Musíte vymezit hranice a dát jasně najevo, co se smí a co ne. Čekejte na nežádoucí chování psa, abyste mohli hned zasáhnout. Zlobit se nad pomočeným nábytkem nemá smysl. Zlobit se v okamžiku, kdy pes zvedá nohu, naopak význam má," vysvětluje postup odbornice.

Zaujmout je možné i smířlivější přístup. Pes se například chystá značkovat, majitel okamžitě odpoutá pozornost hrou, povelem či dobrotou.

V době, kdy je majitel v práci, by měl mít pes vyhrazené místo, na němž není co značkovat. "Velkou chybou je nechávat mu k dispozici celý byt. Místa, která si pes již označil, je třeba zbavit pachu, například savem.," dodává Tichá.