Vysaďte krokusy a příští jaro se dočkáte krásných květů.

Vysaďte krokusy a příští jaro se dočkáte krásných květů. | foto: archiv Dům a zahrada

Nenechte první mrazíky zničit vaši zahradu. Navíc je čas vysadit jarní cibuloviny

  • 1
První mrazíky a na horách sníh s deštěm jsou tady. Ochraňte před chladem rostliny textilií, begónie přeneste do tepla. Jarní cibuloviny je zapotřebí před zasazením speciálně ošetřit, často je totiž napadají houbové choroby.

Předpověď počasí vyšla. Ochladilo se dříve než v lonském roce. (více o počasí zde) Nenechte první mrazíky na vaší zahradě vyhrát a předejděte spálení nadzemních částí rostlinek.

Citlivé rostliny, jakými jsou např. oblíbené begónie, nesnesou zimu. Přízemní mrazík by je v těchto dnech mohl poškodit. Rostlinu schovejte dovnitř, dobře se jí bude dařit ve světlé chodbě.




Stejně postupujte i s některými trvalkami v truhlících. Tyto rostlinky většinou bez problémů přečkají zimu, ale některé jsou přece jen citlivější, např. petunie, šalvěj, fuchsie, podzimní sasanka. Po prvních chladných dnech a nocích už vás svými květy nepotěší. Pokud pěstujete trvalky na skalce, přikryjte je alespoň vrstvou listí.

Zvláštní péči věnujte i okrasným travinám. Některé druhy pocházejí z krajin, kde se teplota v zimě liší od té u nás. Svažte jejich listy, aby se nepoškodil střed trávy. Poté je obložte chvojím a zatěžkejte jej.

Choulostivé rostliny, které jsou těžké nebo je nelze přemístit do teplejšího prostředí, přikryjte netkanou textilií (dvoumetrovou šíři seženete od 30 Kč). Tou ochráníte i vaše balkonové truhlíky.

Rostlinek vyššího vzrůstu by se přízemní mrazíky neměly příliš dotknout, stejně tak těch rostlin, které nejsou choulostivé na počasí. Např. netřesk, vřes nebo maceška bez problémů přečkají celou zimu. Právě maceškami můžete nahradit květiny, které jste nestačili uchránit od chladného počasí. 

Čas cibulovin
Začátek podzimu neznamená konec práce na zahradě. Nastala ideální doba k vysazování jarních cibulovin, jako jsou např. bledule, sněženky, kosatce, okrasné česneky, tulipány, hyacinty, krokusy, lilie či modřence.
Ještě v teplých zářijových dnech jste měli možnost vysadit narcisy, na ty už ale země příliš vychladla.

Než začnete s výsadbou, záhon zryjte a nakypřete. Přidejte kompost a cibuloviny navlhčete přípravkem proti tvorbě hub (tzn.fungicidem). Pak je teprve vysaďte. Dbejte ale na dostatečnou hloubku. Malé cibule sázejte přibližně 7 cm pod zem, ty větší pak do 15 cm. Při mělčím usazení by příliš vnímaly výkyvy teploty, hlubší by zamezovalo správné tvorbě květů.

Cibuloviny se obvykle sázejí do skupin podle druhu. O vzdálenosti mezi jednotlivými kusy rozhoduje opět velikost cibule. Těm malým, jaké mají bledule nebo sněženky, postačí 5 cm, velké se spokojí s deseticentimetrovými odstupy.


Témata: Hobby - zahrada