V přírodě se zvířat nedotýkejte, rodina je už nepřijme zpátky

V přírodě se zvířat nedotýkejte, rodina je už nepřijme zpátky | foto: shutterstock.com

Nesahejte v přírodě na zdánlivě opuštěná mláďata, zabijete je tím

  • 15
Lidský dotyk dokáže mládě v přírodě odsoudit k smrti. Rodiče ho už znovu nepřijmou. Proto je vhodné nedotýkat se zdánlivě opuštěných mláďat a "nezachraňovat" je odevzdáním do záchranné stanice živočichů.

Tradiční jarní problém řeší ochránci přírody na Plzeňsku. I přes opakovaná varování jim lidé nosí nalezená mláďata volně žijících zvířat v domnění, že jsou opuštěná a hrozí jim smrt.

"Mládě, jehož se dotkl člověk, už ale rodiče nevezmou zpět. V přírodě je běžné, že samice porodí, o mládě se postará, očistí ho, nakrmí a zmizí, aby svou přítomností nelákala pozornost predátorů a nevystavovala mládě nebezpečí. Pravidelně se ale vrací a mládě krmí," říká Karel Makoň z plzeňské záchranné stanice živočichů.

V těchto dnech tam pečují zejména o několik donesených zajíců. Jejich umělý odchov je ale komplikovaný a někteří přes péči záchranářů nepřežijí.

"I když se jedná o roztomilá mláďátka, přesto měla rozhodně zůstat v přírodě, protože odchov zajíců v zajetí je velice složitý. Mají všeobecně velmi tučné mateřské mléko, a proto najít náhražku v lidské říši je docela problém," vysvětlil. Ačkoliv se podaří mnohdy jen několikadenní mláďata udržet naživu díky umělé výživě, mnohá uhynou při přechodu z mléka na tuhou stravu - na seno nebo na zelené krmivo.

"Zajíci nemají problém ani se sněhem ani s mrazem, jsou na to velmi dobře vybaveni, první mládě už jsme měli 5. února," poznamenal Makoň. Do stanice je nosí lidé, kteří je našli na sněhu nebo v trávě, někdy mláďata najdou volně pobíhající psi. Odnášet mláďata z jejich lokality je ale nesprávné.