U několikrát přemrzlých hub hrozí otrava patogeny z nahnilých částí. Ilustrační foto

U několikrát přemrzlých hub hrozí otrava patogeny z nahnilých částí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Nesbírejte přemrzlé houby, hrozí z nich otravy, varuje mykolog

  • 1
Noční a ranní teploty pod bodem mrazu věstí konec houbařské sezony. Daří se jen druhům adaptovaným na větší chlad a lepší to už letos nebude. Odborníci navíc varují před možností otravy z několikrát přemrzlých hub.

"Běžná houbařská sezona je již za námi a nelze již předpokládat zvýšený výskyt jedlých druhů hub," uvedl Jan Borovička z České mykologické společnosti. Chmurnou předpověď mají na svědomí především noční mrazy, jež omezily růst většiny houbaři běžně sbíraných hub, jako jsou hřiby a čirůvky. I když opravdu skalní houbaři něco najdou kdykoliv.

Růst přestaly i václavky, které v minulých týdnech zaplavily české lesy, navíc jsou již většinou přerostlé a nehodí se pro jídlo. Vůbec by si podle Borovičky houbaři měli dávat pozor, v jakém stavu se jejich "úlovky" nachází. "Houby by neměly být několikrát přemrzlé, protože pak vznikají sekundární otravy z patogenů obsažených v nahnilých kusech," vysvětlil mykolog.

Jednorázové zmrazení přitom houbám nevadí, všechny druhy hub kromě pýchavek se dokonce dají zmrazené uskladnit. Musíte je ovšem předem tepelně zpracovat, jak to radí zkušený mykolog Jiří Baier v předchozím článku Jak si poradit s nadúrodou hub.

Nalézt lze nyní převážně jen druhy uvyklé na chlad. Ty ovšem najdete i v prosinci; viz předchozí článek s tipy, jak si užít čerstvé houby na štědrovečerním stole. Jejich typickým zástupcem je například hlíva ústřičná nebo penízovka sametonohá. Narazit můžete i na několik druhů čirůvek: zemní, fialovou a dvoubarvou.

Jedovaté houby, jako jsou muchomůrky červené a muchomůrky citronové, se již vyskytují opravdu jen zřídka. Pozor ale nespočetné druhy jedovatých pavučinců a vláknic, kterým se stále daří.