Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Neudržovaný hromosvod: po zásahu bleskem pojišťovna zaplatí míň

  • 6
Nefunkční a zanedbaný hromosvod nejenže nechrání před bleskem, ale majitel domu může přijít v případě škody o náhradu od pojišťovny. To, že je nefunkční, se mnohdy zjistí jedině proměřením revizním technikem.

Majitelé rodinných domů mají povinnost nechat provést revizi při kolaudaci budovy. Pak už podle revizních techniků existuje podle normy jen jakési doporučení nechat si provést revizi hromosvodu jednou za pět let. "To podle mých zkušeností dělá jen málokdo, většinou lidé přijdou jen po dokončení nového domu nebo když opravují střechu," říká revizní technik Antonín Čacký.

Špatný stav hromosvodu má vliv na jeho funkci. Přitom nemusí vždy dojít k zapálení budovy. Podle Petra Kopáčka z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR bylo evidováno v roce 2008 jen devět požárů po přímém zasažení bleskem. Daleko častěji ale dochází ke zničení elektroinstalací v domě. Přesná čísla za letošní rok zatím nejsou známa, vzhledem k letošnímu na bouřky "bohatému" počasí však mohou být vysoká.

V případě plnění náhrady škody pojišťovnou není úplně jasné, jak by se likvidátor zachoval. "Klient svým podpisem pojistné smlouvy potvrzuje, že se o svůj majetek stará náležitým způsobem. V případě havarijního nebo katastrofálního stavu například právě hromosvodu lze uvažovat o možnosti krácení pojistného plnění," upozorňuje Jan Marek z České pojišťovny. Podobný hlas přišel i z pojišťovny Kooperativa.

Nahoře huj, dole fuj

Problémy s hromosvodem většinou nespočívají v jeho nadzemní části. "To, co je nad zemí, je dobře vidět a lze to i vizuálně zkontrolovat. Největší průšvihy bývají v přechodu na zemní soustavu, která bývá často prorezlá. Jenže to na první pohled nikdo nevidí, a má tak pocit, že je všechno v pořádku. A dokud se soustava neproměří, majitel domu vůbec nemusí tušit, že má hromosvod nefunkční," tvrdí revizní technik Rudolf Švorčík z firmy Elekromont, která se specializuje na revize elektrických zařízení a hromosvodů.

Systém se vede po hřebenu

Společně s Antonínem Čackým se shodují v tom, že stav hromosvodu po letech od instalace je různý stavba od stavby. "Nedávno jsem třeba dělal revizi u domu z první republiky, kde bylo ještě všechno původní, a soustava byla skoro v normě. A pak narazíte na deset let starý dům, kde se musí opravovat," říká Švorčík.

Přitom náklady na revizi hromosvodu nejsou vysoké, u běžného rodinného domku se dvěma svody se zaplatí asi 800-1 000 korun. "V případě opravy stojí materiál několik stokorun, spíš bývá problém v tom, abychom se dostali k zemní soustavě. Mnoho lidí má kolem domu vybudované chodníčky, které se musí rozebrat, a to je pro všechny nepříjemné."

Pojišťovny jsou opatrné

Z vyjádření pojišťoven si nelze vzít nic určitého. Již zmíněný Jan Marek se v rámci jediného e-mailu zmínil o tom, že "v případě přímého zásahu bleskem nezjišťují, zda a v jakém stavu se hromosvod nacházel. Platí to i v případě připojištění domácností proti přepětí. Tato skutečnost z naší strany podle pojistných podmínek nepodléhá zkoumání a nemá tak při řešení pojistné události vliv". Informaci však jedním dechem ukončil tvrzením o podpisu smlouvy, kde se každý majitel domu zavazuje starat se odpovídajícím způsobem o svůj majetek a v případě zjištění závažných nedostatků by to na pojistné plnění mohlo mít vliv. To "v překladu" může znamenat jediné: v případě plnění pojišťovna udělá maximum pro to, aby byla vyplacená částka co nejnižší.

Blesk zapálil dnes v noci střechu statku v Třebosících. Hasiči na místě zasahovali ještě dopoledne (3. srpna 2009)

Podle Pavly Pasekové z pojišťovny Allianz nemají s podobnou situací ještě zkušenost. "Případ by naše pojišťovna řešila individuálně, s ohledem na konkrétní škodu a podmínky, za kterých vznikla," napsala ve svém vyjádření.

Matrek Vích z pojišťovny Kooperativa uvádí: "Pojišťovna má právo v takovém případě pojistné plnění snížit, pokud daná skutečnost měla podstatný vliv na vznik pojistné události. Pojistník a pojištěný mají povinnost dbát, aby pojistná událost nenastala, nesmí porušovat povinnosti směřující k odvrácení nebo zmenšení nebezpečí a mají povinnost se starat o údržbu pojištěné věci. S takovým příápadem jsme se setkali a dokonce i s tím, že kontrola byla špatně provedena odbornou firmou – pak je to její zodpovědnost a buď se to zaplatí z pojištění profesní odpovědnosti firmy nebo to viník zaplatí ze svého pojišťovně, která to zaplatí poškozenému a po viníkovi náhradu škody pak regresuje."

Představitelé pojišťovny Generali na vznesený dotaz neodpověděli.