Koš s bylinami | foto: Profimedia.cz

Nevíte, jak a kde sbírat byliny? Poradíme vám.

  • 0
Během teplých srpnových dnů roste podél silnic, na zahrádkách a na polích plno voňavých bylin. Ty přímo svádí k utrhnutí. Máme pro vás návod na to, jak je sklidit tak, aby neztratily své aroma, chuť ani léčivé účinky.

Čerstvé listy, vhodné například do kuchyně, se mohou trhat kdykoliv během růstu. Stálezelené byliny lze sklízet po celý rok, potřebují však čas, aby stihly před zimou dorůst. Proto je u takových druhů doporučováno v určité chvíli nasbírat větší množství a poté jej uskladnit.

. jak sbírat?

1) U bylinek jako je majoránka, bazalka či estragon se nejprve sklízí dorůstající konečky, později větší postranní lístky.

2) Petržel kadeřavá, šťovík tupolistý a libeček lékařský – to jsou rostliny, jejichž listy dorůstají ze středu. Proto se trhají postranní listy.

3) U pažitky a velšské cibule platí pravidlo: ber jen tolik, kolik potřebuješ. Tím byste se měli řídit i vy a rozhodně neodstřihávat celou rostlinu! Zastřihávají se asi 4 cm.

V našem herbáři najdete informace o tom, v jakém prostředí ta která bylinka roste. Některé rostou u vody, jiným vyhovuje slunné suché prostředí, další najdete na okraji polních cest. Místo výskytu se liší bylinu od byliny, proto se před tím, než vyrazíte na sběr, poraďte s herbářem.

Léto v plném proudu

Na jaře a v létě, kdy je rostlina uprostřed aktivního růstu, je nejlepší sklízet vrcholky porostu vhodné k okamžitému použití. Ty by se měly sbírat k ránu, kdy na ně ještě nepůsobí ostré sluneční světlo. Ovšem kdy je rosa již odpařená - vlhké byliny totiž brzy plesnivějí. Sbírejte jen tolik, kolik jste schopni ihned zpracovat. Jednotlivé druhy bylin uschovejte odděleně.

Listy

Ty jsou nejjemnější a nejsladší jako mladé, tj. do doby květu. sphNejvíce aroma a chuti budou mít poté, co teplo zkoncentruje silice – ráno po odpaření rosy. Listy libečku, bazalky, majoránek a máty jsou sice chutné po celé léto, sladší ale budou, když je otrháte před květem.
Dále trhejte také mladé listy merlíku, anděliky, šťovíku, hadího kořene a dalších salátových bylin.
Zacházejte s nimi opatrně, sbírejte jen mladé, zralé, nepoškozené listy bez zažloutlých skvrn. Ke sběru používejte zahradnické nůžky. Odstřihávejte celé stonky mát a podobných bylin s menšími lístky; listy na stoncích po oschnutí pročešte prsty.

Květy

Sbírají se v době, kdy jsou plně otevřené, nejlépe v poledne za suchého dne. Ostříhejte například levandulové květní stonky, ostatní květy otrhejte.

Je třeba zacházet se všemi květy velmi opatrně. Netrhejte zvadlé nebo jakkoli sphpoškozené květy. Hned po utrhnutí je volně uložte do otevřené nádoby, protože by mohly začít hnít.

Semena a plody

Semena se sklízejí když jsou žlutohnědá, hnědá nebo černá bez zbytků zelené barvy, tvrdá a plně dozrálá. Sběr by se měl stihnout dříve než začnou semena samovolně vypadávat. Vyklepejte semena do papírového sáčku nebo uřízněte plodenství ze stonku, pověste a zachytávejte semena. Každá semena by měla být uložena zvlášť, označena jménem a datem sběru.

Neměli byste zapomenout sebrat semena letniček a těch bylin, které jsou běžnou součástí kuchyňských pokrmů (kopr, koriandr, fenykl, kmín nebo libeček).

Kořeny a oddenky

Na podzim, kdy nadzemní části rostliny vadnou a odumírají, přichází čas na sběr kořenů. Do těch se v tuto dobu ukládá největší koncentrace terapeutických složek. Po ukončení cyklu růstu kopejte letničky, trvalky až druhý nebo třetí rok růstu.

. Víte, že

V Anglii je bez souhlasu majitele pozemku, na kterém rostlina roste, zakázáno vykopávat kořen.

Opatrně vykopejte celý kořen tak, abyste ho nepoškodili nářadím, oddělte požadované množství a zbytek zasaďte zpět do půdy. Většinu kořenů (kostival, křen aj.) můžete oškrábat a odstranit jejich vláknité kořínky. U jiných (např. kozlík) kořen pouze očistěte, protože v jejich vrchních buňkách jsou obsaženy vzácné složky.

Celá rostlina

Nejvhodnější období ke sběru celé rostliny je těsně před otevřením květů. Měkké bylinné části letniček ustřihněte 8 cm nad zemí, z trvalek ale neodebírejte více než jednu třetinu!

Fóra čtenářů HOBBY.cz