Teprve když uskladněná jablka přeberete, zjistíte, jak jsou na tom

Teprve když uskladněná jablka přeberete, zjistíte, jak jsou na tom | foto: Profimedia.cz

Než nechat jablka ve sklepě zplesnivět, raději s nimi včas do palírny

  • 11
Nečekejte na dobu, kdy přehnané zásoby začnou chytat plíseň. Z takových už nelze vyrobit ani kvalitní mošt, ani pálenku. Pokud jde o kvalitní a dobře uskladněná zimní jablka, nic jste nepromeškali a můžete si tohoto snad nejzdravějšího tuzemského ovoce užívat do sytosti a svému organismu ku prospěchu až do jara. Jak tedy se zimními jablky naložit co nejlépe?

Jak jste na tom

Uskladněné ovoce průběžně kontrolujte, jestli se nekazí.Měli jste velké oči a už je evidentní, že pro přímou konzumaci jste si uskladnili jablek víc, než na co vám síly stačí?  Pokud jste to ještě neudělali, tak všechny přepravky či bedýnky nejdříve pěkně poctivě přeberte. Hned se ukáže, jak jste na tom co do množství zdravých a dobrých jablek ve skutečnosti.

"Bez milosti se zbavte jablek nahnilých, jakkoli popraskaných či napadených plísní,“ doporučuje ing. Helena Uhrová z Vysoké školy chemicko-technologické. "Po zhruba tříměsíčním skladování už jsou v těchto případech bakterie a plísně nastěhované do celého jablka, což výrazně ovlivňuje nejen jeho kvalitu ale i chuť. Ať takováto jablka zpracujete jakkoliv, na výsledném produktu si nepochutnáte a ještě ohrozíte své zdraví.“

Zpracování v kuchyni

Dětem z jablek připravujte nejrůznější dobroty, podporují dobré trávení a receptů najdete spoustu.Tipy na co nejchutnější zpracování jsme vám v naší rubrice přinesli už v říjnu, takže recepty na jablečné víno, křížaly, ale i jablkovou bábovku jste už určitě vyzkoušeli. Pokud ne, stále máte možnost TADY. A přidáváme ještě dva kuchyňské tipy docentky Uhrové.

Tip na posílení imunity

Jezte jablka s křenem k jakémukoliv masitému jídlu, posílí vám organismus a nachlazení či chřipka se vám vyhnou (snad, letošní epidemie má být obzvláště intenzivní. Jablka i křen jednoduše nastrouhejte, směs promíchejte a dochuťte čerstvou citronovou šťávou, případně i trochou cukru. Množství přidaného křenu zcela závisí na vaší chuti, vyzkoušejte si, jaký poměr surovin bude chutnat právě vám.

Tip na zdravé mlsání

Sušené tuzemské ovoce je většinou našemu zdraví prospěšnější než čerstvé z dovozu. Tradiční křížaly děti přes zimu mlsaly po generace a je dobře, že se k nim zase vracíme. Další variantou pro mlsaly jsou jablečné čtverečky obalované v cukru. Jablka očistěte, vykrájejte jádřince, vložte do kastrolu s trochou vody, nejlépe za stálého míchání rozvařte, v případě kyselejších jablek přidejte cukr podle chuti. Jakmile budou mít povidla dostatečně hustou konzistenci (za vařečkou musí zůstávat cestička), naneste je ve slabé vrstvě na plech na pečicí papír, nechte zaschnout (po obou stranách, na topení nebo v troubě max při 50 °C) a pokrájejte na čtverečky, které můžete, ale nemusíte obalit v cukru. Třeba k televizi je to výborné mlsání i pro dospělé.   

Udělejte si radost pálenkou

Je fakt, že dlouhodobě skladovaná jablka jsou už přece jen trochu vyšeptalá a s obsahem aromatických látek, cukrů i kyselin už to není, co bývalo po sklizni. Záleží na odrůdě. Kvalitní zimní jablka, která si správnou chuť a aroma udrží nejdéle, můžete i teď v lednu naložit do auta a odvézt do pěstitelské palírny. Drcení, moštování, vedení kvasu a pálení můžete nechat na zkušených odbornících a zhruba po dvou měsících čekání si z každých 14 až 16 kg dodaných  jablek odvezete litr jablkovice, případně z 15-17 kg hrušek litr hruškovice.

Podmínky pěstitelského pálení

I teď můžete zdravá jablka odvézt do palírny a těšit se na kalvádos.Produkce lihu je u nás zatížena vysokou spotřební daní, oproti níž má vypálení ovocného kvasu v pěstitelské pálenici padesátiprocentní slevu. Daň je započtena už v ceně za pálení a finančnímu úřadu ji platí pálenice.
Toto zvýhodnění je omezeno produkcí 60 litrů pálenky na domácnost ročně, kvasy se připravují z čistého ovoce bez přídavku cukru a výsledný destilát nesmíte prodávat.

O splnění těchto podmínek podepíšete v pálenici prohlášení, ve kterém bude uvedeno vaše rodné číslo, plná adresa a katastrální území pozemku, z něhož ovoce pochází. Cena se obvykle pohybuje mezi 120 až 140 Kč za litr hotové pálenky.

"Přivezte si jablka či hrušky v jakémkoliv množství, rádi vám je zpracujeme,“ řekli nám v pálenici v Jílovém u Prahy, která si z poslední podzimní Flory Olomouc přivezla Cenu Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků. "Pokud byste chtěli zpracovat více než 280 kg ovoce, získáte pálenku, u níž budete s jistotou vědět, že pochází pouze z vašeho ovoce. Pokud si dodáte menší množství, bude zpracováno společně s ovocem jiných pěstitelů.“

Přínos jablek pro organismus

Jako každé jiné ovoce, i jablka dlouhodobým skladováním přicházejí o vitaminy a další cenné látky, ale pořád jsou pro organismus cenným přínosem.

Jablka obsahují až 30 % pektinu, tedy účinné vlákninyI kdyby to mělo být "jenom" proto, že jsou vynikajícím zdrojem pektinu, tedy velmi účinné vlákniny - obsahují ho až 30 %. Pektin snižuje hladinu cholesterolu (resp. krevních tuků) a váže na sebe olovo a rtuť. Nejenže tedy dokonale čistí střeva, ale také podporuje jejich peristaltiku. Stačí dvě syrová jablka denně a váš metabolismus bude stále ideálně nastartován. Navíc organismu dodáte i stopové prvky jako je draslík, hořčík či železo.