Pomůcka musí především dobře držet

Pomůcka musí především dobře držet | foto: shutterstock.com

Nezapomeňte na ochranu ani v dílně či na zahradě

  • 6
Vybírejte takové ochranné pomůcky, které jsou určeny jen pro konkrétní účel a správně sedí. Do skutečně profesionálních kousků se ale kutilům většinou nevyplatí investovat.

Čtenář Hobby.cz se podělil o svůj příběh. "Pořídil jsem si malý rodinný domek se starou zaprášenou půdou. Bylo potřeba ji vyklidit, vysát prach, ošetřit staré trámy, upevnit skelnou vatu jako tepelnou izolaci a připevnit sádrokarton. Koupil jsem si masku, abych ten prach přímo nedýchal. Asi ale moc nepomohla, po půl roce rekonstrukce domu jsem každý den kašlal. Alergolog mi nakonec oznámil, že mám astma."

Kvalitní výbava i pro kutily

Správná pomůcka má především dobře sedět a sloužit správnému účelu. To znamená nedělat z konkrétní pomůcky univerzální.

Čtenář si pravděpodobně vybral slabou pomůcku, která ho dostatečně neochránila. To ale neznamená, že si kvůli práci v dílně musíte pořídit výbavu pro profesionály. "Kutilům, kteří pracují jednou týdně, stačí běžné ochranné pomůcky. Dostatečně je při práci ochrání, aniž by platili horentní sumy," říká Zdeněk Omasta ze stejnojmenné firmy vyrábějící ochranné pomůcky.

Dýchejte bezpečně

U respirátoru rozlišujte, zda je určený proti jemnému nebo hrubému prachu. Rozdíl je především v propustnosti. Čím vyšší koncentrace drobných částic, tím silnější masku si pořiďte.

Proto vám ve velmi zaprášené místnosti nepomůže tenká maska. Ta se hodí spíše na malování, lakování nebo při práci venku, kde se prach rozptýlí.

Pro práci uvnitř domu, a to zvláště při hrubé "zedničině", se vyplatí si pořídit kvalitnější respirátor s ventilkem. Nezapomeňte často větrat, aby se prach dostal ven. Respirátory vás přijdou od pár desítek korun do tří stovek.

Při ochraně dýchacích cest dbejte na to, aby rouška těsně přiléhala. Těžší to mají muži s knírem nebo vousy, kterým maska nepřiléhá přímo k tváři. Prach se tak snadno dostane pod respirátor. Ochranné brýle také nesmějí nikde odstávat, ač je to chvílemi nepohodlné. Třísky, kamínky a prach by vám ale jinak způsobily minimálně zánět spojivek.

Na pilu s návleky

Jedny rukavice na všechny práce kolem domu nestačí. Tenké se hodí na lehké zahradnické práce, na přesazování keřů už ale budou krátké. Kutilové, kteří dělají "od všeho trochu", nejvíc ocení kombinované rukavice. Tvoří je kůže i textil, takže jsou dostatečně pevné a kůže pod nimi dýchá.

Na nebezpečnější práce, jako je například sváření, se už ale vyplatí mít rukavice z tužšího materiálu, tedy celokožené. Nezapomeňte vybrat správnou velikost, v některých obchodech dokonce seženete dámské a pánské rukavice. Při nákupu si vyzkoušejte, jestli sedí a drží pevně.

Ke sváření samozřejmě patří ochranná helma, bez ní si zároveň zaděláváte na poškození zraku. Za 200 Kč už pořídíte takovou, za kterou by se nemusel stydět ani profesionál.

Pokud můžete při práci snadno dojít k úrazu, popřemýšlejte nad kvalitnějšími ochrannými pomůckami. Na kotouč se vybavte rukavicemi odolnými proti prořezu, při manipulaci s pilou se hodí protipořezové kalhoty. "Je to návlek naplněný umělohmotnými vlákny podobnými vatě. Řetěz vytrhá vatu a zastaví se o ní, nedostane se do kontaktu s nohou," vysvětluje Pavel Haluza z firmy Stihl, která ke své zahradní i lesní technice nabízí i sadu ochranných pomůcek.

Bezpečnost se dělí do tříd 0, 1 a 3, i profesionálům postačí třída 1 s rychlostí řezu 20 m/s. Kalhoty nejsou levné, cena začíná na 3 000 korunách. O tisícovku levnější jsou ochranné kalhoty pro práci s křovinořezem.

Špunty do uší a sluchátka

Práh bolesti začíná na 130 decibelech a pokud jste mu vystaveni častěji, rovnou se se svým sluchem rozlučte. Měli by se proto chránit zejména lidé pracující s motorovými přístroji, které nadělají hodně hluku.

"Sluchátka se hodí při práci s motorovou pilou, v interiéru spíše využijete zátky, které při práci nepřekážejí. Můžete vybrat z pěti druhů zátek, které se liší propustností hluku," upřesňuje Omasta.

Příležitostným kutilům se proto nevyplatí koupě sluchátek, které stojí tisíc korun. Naproti tomu za jednorázové zátky dáte kolem 10 Kč. Seženete i zátky se spojovací šňůrkou. Díky ní nemusíte pak vypadlý špunt hledat nebo ho nahrazovat novým.