Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Nezavírejte psa v autě, hrozí vám pokuta 50 tisíc

  • 29
Pěkně draho přijde majitele psů, když čtyřnohé přátele nechají v rozpáleném autě a odběhnou si něco vyřídit. Jeho majiteli pak odbor životního prostředí může za takové týrání vyměřit až padesátitisícovou pokutu.

Jen na českobudějovickém magistrátu takových případů z posledních několik měsíců evidují asi desítku. "V současné době se zabýváme případem, kdy majitel nechal v autě na slunci tři hodiny dva psy. Jeden zemřel, dalšího před jistou smrtí zachránil mladík, který vyrazil okénko u auta a dostal zvíře ven," vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Svatopluk Mika.

Pokutu 10 tisíc korun dostal jiný majitel, který si neuvědomil, že jeho auto, v němž nechal koncem dubna psa, se za hodinu ocitne na přímém slunci. "Ani jeho pes, bohužel, nepřežil. Jeho smrt pak oplakal v naší kanceláři ještě jednou při sepisování protokolu," vysvětluje Mika.
O výši udělené pokuty rozhoduje i přístup majitele k celému problému. Často se prý ale setkávají s cynickým chováním lidí - pak se může sankce vyšplhat až na 50 tisíc korun.

Psa vysvobodí hasiči

Od května mají budějovičtí strážníci "kuchařku" pro řešení podobných případů. "Pokud psa v rozpáleném autě objeví, okamžitě kontaktují veterinářku. Ta pak rozhodne, jestli zvíře musí z auta ven, nebo jestli je ještě možné čekat na příchod majitele," popisuje postup mluvčí strážníků Kateřina Schusterová.

Psi většinou cestování milují.

V případě, že psa potřebují vyprostit, auto otevřou hasiči. Pes pak putuje do útulku, kde si ho majitel může vyzvednout. A vše se předává ke správnímu řízení na magistrát.

Během hodiny je teplota na 60 °C

Často si prý lidé ani neuvědomí, jak rychle teplota v autě stoupá. Vladimír Kössl, který se zabývá odchytem zvířat, udělal pokus, jehož výsledky jsou alarmující. "V půl desáté dopoledne jsem s autem ze stínu přejel na přímé slunce. V okně zadních dveří byla pěticentimetrová větrací mezera. Za půl hodiny se vnitřní teplota vyšplhala na 47 stupňů Celsia, po hodině už byla na šedesáti. Měřicí čidlo bylo celou dobu ve stínu na zadních sedačkách," konstatuje Kössl.

Se psem v autě je třeba dělat častější přestávky

Když teploměr přesunul na sedačky, kam svítilo slunce, teplota se během dvou minut zvýšila na téměř 70 stupňů a víc už terarijní teploměr nevydržel. Venkovní teplota ve stínu přitom nepřesáhla 28 stupňů.

Řešením pro psy ponechané v autě není ani miska s vodou. "Pes se nepotí, chladí se totiž jazykem. Potřebuje průvan, rozhodně nestačí mírně pootevřené okýnko a občasné napití," zdůrazňuje šéf odboru životního prostředí Mika.

Psy zavřené v autech chrání i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Pokud se ale prokáže, že zvíře uhynulo v důsledku úmyslného jednání, může finanční postih dosáhnout až půlmilionové výše.