Noční rybaření je stále populárnější, ne na každém revíru je ale povolené.

Noční rybaření je stále populárnější, ne na každém revíru je ale povolené. | foto: David Hrstka

Noční rybolov: adrenalin, který potřebuje speciální vybavení

  • 1
Rybolov v noci je zaměřen především na dravce jako je candát, sumec, úhoř, ale i na kaprovité ryby. Pravidla se liší podle jednotlivých revírů.

Rybářský řád určuje denní doby lovu ryb v rybářských revírech. V mimopstruhových revírech je tato doba v měsících květnu, červnu, červenci a srpnu od 4 do 24 hodin. Existují svazové revíry, kde je možný rybolov nonstop, tedy od 0:00 do 24:00, výjimkou jsou i soukromé vody, kde platí pravidla určená vlastníky revíru.

Stanoviště nevybírejte u kempů

Záběr, zdolávání a vylovení ryby při nočním lovu patří k silným, někdy až emotivním rybářským zážitkům. Má v sobě víc romantiky a adrenalinu než denní lov.

Noční rybolov lze provozovat na těch místech, kde lovíte během dne. Nedoporučuje se ovšem výběr rybářského stanoviště v blízkosti kempů nebo restaurací. Zde bývá čilý provoz až do ranních hodin. Ryby v těchto místech jsou vyplašené a neberou.

Místo, kde chcete lovit, byste měli znát z předešlých chytání během dne. Vhodná místa pro noční lov dravců jsou pod jezy, u různých překážek ve vodě, kmenů, spadlých stromů... Určitý problém číhá při nahazování, kdy nelze docílit stejné přesnosti jako za denních podmínek.

Úlovky jsou především: candát, sumec, úhoř

Candát obecný – nejčastěji lovená ryba při nočním lovu. Obecně lze candáta lovit na živou nebo mrtvou rybičku, způsobem na plavanou i na položenou. Úspěšnější bývá mrtvá rybička (ouklej, plotice) menších rozměrů.

Ouklej nebo plotice jsou ideální nástrahou na candáta i úhoře.

Sumec velký loví převážně v noci.

Sumec velký – naše největší dravá ryba, loví převážně v noci. Loví se různými způsoby: plavaná, položená, ale i přívlač. Nástražní rybičky jsou podstatně větší než na candáta nebo úhoře. Jako nástrahu lze použít i chomáč rousnic.

Jak se vybavit

Budete zcela jistě potřebovat světlo, abyste zaznamenali záběr, pro nastražení nástrahy nebo navazování. Intenzivnější světlo se hodí především k zdolání úlovku nebo balení náčiní a dalších potřeb.

K signalizaci záběru slouží řada způsobů. Velmi často se používá obyčejná svíčka umístěná ve sklenici, je to levný způsob, ale ne zcela dostačující k osvětlení čihátek. Při lovu na splávek je zcela nepostačující.

Při nočním rybaření se nejčastěji používají diodové čelovky a chemické světlo.

Pro nastražení nebo navazování je nutné používat umělé světlo, v současné době se nejvíce používají čelovky s LED diodami. Velkou výhodou je vysoká intenzita osvětlení a volné obě ruce pro manipulaci s prutem, nástrahou či ulovenou rybou.

Při lovu na položenou se používá intenzivnější umělé světlo, zvukové hlásiče záběru nebo svítící čihátka. U splávku použijte chemické světlo, takzvané lámačky, které lze zakoupit v mnoha barevných provedeních a průměrech. Tato světla vydrží i několik hodin. Lámačka se připevňuje ke splávku pomocí přiložené trubičky. Větší splávky mají duté anténky, kam lze chemické světlo vložit.