Zhruba týdenní telátko české červinky.

Zhruba týdenní telátko české červinky. | foto: Martina ČermákováHobby.cz

Noemova archa je farmou s domácími zvířaty uprostřed Prahy

  • 2
Někdo má doma králíky, slepice i kozu. Možná ale bydlíte uprostřed Prahy a vaše děti znají domácí zvířata jen z knížek a televize. Není problém to změnit. Stačí s nimi navštívit Toulcův dvůr v pražské Hostivaři.

Proč Noemova archa?

To nejsou valašské ovce na stráních Beskyd, ale v pražské Hostivaři.Podobně jako bájný Noe shromáždil při potopě na své lodi od každého živočišného druhu jeden pár, podařilo se na Toulcově dvoře vytvořit útočiště pro původní stará česká a moravská plemena. Jedná se o hospodářská zvířata, která byste dříve našli téměř na každém dvorku, ale s narůstajícími požadavky na co nejvyšší užitkovost zvířat a současně odolnost vůči stresu se začala z chovů vytrácet.

Dnes už by česká zlatá kropenka vlaška, český strakáč nebo česká červinka možná měli patřit k národním památkám, protože bez potřebné péče o zachování genofondu by se mohla tato plemena slepic, králíků či krav z našeho života nenápadně vytratit úplně. Přitom o společenské důležitosti podobných aktivit svědčí i fakt, že projekt Noemova archa byl zařazen do Statutu národního programu udržení genofondu ČR.

Toulcův dvůr je pořádný statek

Na Toulcově dvoře produkují i vlastní med a o včelařství se tam dozvíte všechno.Toulcův dvůr není žádný uměle vytvořený venkovský ostrůvek. První zmínku o tomto "dvoru v Hostivaři" lze najít dokonce už v roce 1362. Dnes za jeho správu a rozvoj zodpovídá zájmové sdružení Toulcův dvůr, které s hlavním městem uzavřelo smlouvu o jeho správě a užívání. 

Zhruba dvacet nadšenců tu má na starosti osm hektarů plochy s komplexem památkově chráněných budov, jako jsou gotický špýchar či barokní stáje. K tomu patří obhospodařované zelené plochy, tedy sad, pole, ekozahrada a školka lesních dřevin. Najdou se tu ale i přírodně velmi zajímavá společenstva jako mokřad, lužní les či květnatá louka s včelíny. A zapomenout se ani náhodou nedá na neoddělitelnou součást statku, tedy hospodářský dvůr s huculskými koňmi, ovcemi, kozami a dalšími domácími zvířaty.

Otevřeno každému

Pro děti je možnost blízkého poznání domácích zvířat naprosto jedinečným zážitkem.Celý areál dvora je každý den volně přístupný veřejnosti, proto je právě farma s domácími zvířaty častým cílem výletů maminek s dětmi. A to nejen těch z přilehlého sídliště. Kdo sem jednou zavítá, dobře ví, že se tu dá s dětmi i bez nich strávit velice pohodový čas. Zvláště při krásném počasí je tu jako na venkově, přestože se vám za zády tyčí socialistická panelová výstavba.

Únorové počasí zatím k pikniku mezi dřevěnými ohradami s bílými kozami či huculskými koňmi moc neláká. Ale jen co začne ve vzduchu vonět jaro, sad i louky ožijí. K příjemnému pocitu z návštěvy této ojedinělé živoucí a chovatelsky aktivní "expozice“ přispívá i to, že všichni zvířecí obyvatelé této farmy jsou na první pohled ustájeni s maximálním ohledem na jejich životní pohodu. Dostává se jim nejen potřebné péče, ale mají k dispozici i dostatečně velké výběhy.

Hmatatelné chovatelské úspěchy

Pražákům se daří i odchov huculského koně.Chovatelé z pražské Hostivaře už se také mohou pochlubit konkrétními výsledky v péči o toto naše rodinné stříbro. "Například od české červinky – krávy Jitky (ano, jmenuje se podle soukmenovkyně z filmu Na samotě u lesa, pozn. red.) - se nám už podařilo odchovat tři telátka a zařadit je do dalšího chovu u jiných chovatelů,“ prozradila Lenka Skoupá, která má projekt na svých bedrech. "Z býčka Bivoje vyrostl nádherný licencovaný chovný býk, který se prohání po pastvinách chovatele ze středních Čech. A dvě jalovičky se také vydaly do světa jako cenné a slibné přírůstky, které se jistě zaslouží o záchranu tohoto unikátního českého plemene.“

Tak to tu chodí nejen s telaty, ale i s dalšími odchovanými mláďaty. Výměna zvířat mezi chovateli totiž přispívá k ozdravení genofondu každého plemene a proto jsou zde spolupráci s dalšími chovateli plemenných zvířat dveře stále otevřené.

Mami, kup mi králíčka

Adopce zvířat je i na Toulcově dvoře oblíbenou formou sponzoringu.Tak tuhle větu uslyší snad každý rodič, ne každý ale ví, co takový chov obnáší. Zvíře není hračka a má své potřeby bez ohledu na to, jestli na něj zrovna máte čas. Vtipnou a finančně i časově daleko méně náročnou variantou “chovu” je možnost stát se roztomilému králíčkovi, ale třeba i křečkovi nebo koze, adoptivním rodičem.

Na Toulcově dvoře stačí uhradit roční příspěvek na krmivo a stelivo a získáte rodný list zvířete, který vás opravňuje k osobním návštěvám. Na jeho domeček i na webové stránky Toulcova dvora navíc bude umístěna cedulka se jménem vašeho dítěte (nebo třeba firmy) jako adoptivního rodiče.

Ekologicko-výchovné programy

Kráva Jitka v podání české červinky, která už na Toulcově dvoře odchovala tři telátka.Na Toulcově dvoře chovají česká plemena drůbeže, králíků, koz, ovcí, prasat, skotu, koní a včel. Celá farma je využívána v rámci ekologicko-výchovných programů pro školy i pro rodiče s dětmi, při kterých se předškolní i školní děti dostávají do přímého kontaktu s jednotlivými druhy zvířat a mají tak jedinečnou příležitost je nejen poznat, ale naučit se o ně i pečovat. Vždyť kde dnes mají děti (ale i dospělí) možnost naučit se třeba dojit a z čerstvého mléka si vyrobit domácí sýr? V tom je nabídka Toulcova dvora naprosto unikátní. Cílem je nabídnout dětem jak poznání, tak prostor pro užitečně strávený volný čas a ještě v nich probudit zájem o naše svébytná plemena a tradice a napomoci tak jejich zachování.