Nepříjemná situace běžná na ulici

Nepříjemná situace běžná na ulici | foto: Profimedia.cz

Nová žvýkačka vás jen tak neupatlá. Odstraníte ji pouhou vodou

  • 1
Britská firma Revolymer vyvinula žvýkací gumu s minimální přilnavostí. I když ji někdo jen tak vyplivne na chodník, technické služby ji snadno uklidí během pravidelného čištění vodou.

Podle britského listu The Daily Telegraph tento vynález může jen ve Velké Británii ročně ušetřit 150 milionů liber (4,5 miliardy korun), které se teď vydávají na čištění ulic od zbytků žvýkaček. K očištění dlažby nebude potřeba používat speciální mechanizace, bude stačit pouhá voda používaná při běžném úklidu ulic.

K očištění bot, šatů a vlasů bude potřeba k vodě přidat mýdlo. To usnadní každodenní život v domácnostech s malými dětmi, kde se se žvýkačkovou mánií potýkají denně (viz článek o čištění nejběžnějších skvrn v domácnosti).

Společnost Revolymer udává, že do svých žvýkaček přidává speciální polymer Rev7, který zajišťuje o 75 % nižší adhezi. Tím se zajistí, že z se z chodníků většina žvýkaček odstraní už během běžného pravidelného čištění. Polymer by měl také zkrátit dobu rozkladu žvýkaček, které přesto na povrchu zůstanou.

Žvýkačky se odstraňují speciálními parními stroji

Žvýkačky se odstraňují speciálními parními stroji

Ve Velké Británii ročně lidé odhodí nebo vyplivnou na nepatřičná místa 9 000 tun žvýkaček. Vyčistit dláždění od nich je kvůli jejich velké přilnavosti velmi obtížné.

Problém se žvýkačkami však trápí i české ulice. Proto například už v roce 2008 zavedla pražská radnice vyhlášku, podle které lze vyplivnutí žvýkačky na chodník "ocenit" částkou až 30 000 korun (viz předchozí článek). S podobnými problémy se potýkají i v dalších městech naší republiky, ale i v zahraničí. Například v Itálii se někteří politici pokoušeli zavést dokonce žvýkačkovou daň (viz předchozí článek).

Nový výrobek byl už schválen americkými úřady pro bezpečnost potravin a teď prochází poslední fází schvalovacího procesu v Evropské unii. Firma doufá, že v Evropě přijde nová žvýkačka do prodeje v příštím roce. Její vývoj trval čtyři roky a stál deset milionů liber (300 milionů korun).