Rozkvetlá smolnička obecná | foto: Profimedia.cz

Nové květiny v našem herbáři!

Blíží se zima, a tak jsme pro vás ještě před tím, než všechny květiny přikryje bílá peřina, vybrali ty nejkrásnější a nejvoňavější.

Uvařte si z kozlíku lahodný a zároveň léčivý čaj

Ingredience:

  • 1 lžičku drceného sušeného kořene kozlíku
  • 250 ml vody

Přísady 10 minut vařte, poté je na 15 minut odstavte a sceďte. Čaj z kozlíku lékařského se pije vlažný dvakrát denně – ráno a večer.

cl

Krása do hrníčku

Baldrián nebo kočičí koření – i za těmito názvy se skrývá kozlík lékařský. Rostlina, o které se ve středověkých herbářích psalo jako o univerzálním léku proti všem chorobám.

To je ale přehnané. Kozlík má sice mnoho léčivých vlastností, ať už  jako sedativum proti nespavosti nebo při depresích, tak při potížích v přechodu, rozhodně ale není lékem na všechno. Při jeho předávkováním dokonce můžete pociťovat závratě nebo bolesti hlavy.

Pohledět i přivonět

Violka vonná, jinak také známá jako fialka, je poměrně malá nenápadná rostlina. Spíše nežsph díky vůni si jí všimnete jejím zbarvením. Jak už napovídá název, violka se pyšní sytě fialovou barvou.

Již od středověku je řazena mezi okrasné rostliny. Zdobila malé zahrádky, lesní cesty a dodnes je dominantou parků. Volka má také močopudné účinky a působí proti revmatismu.

Růžové stráně – to je smolnička obecná

sphRostlina roste především na suchých stráních a svou barvou láká k utrhnutí. Rozhodně to ale nedělejte bez rukavic! Podél celého těla má lepkavé pásy, které ji chrání před mravenci a obtížným hmyzem.