Krev mohou darovat psi nad 30 kg

Krev mohou darovat psi nad 30 kg | foto: shutterstock.com

Nově otevřená psí krevní banka může zachránit život i vašemu psovi

  • 10
Dlouho volali veterináři po otevření krevní banky, dočkali se ale až nyní. Z pražských Řep teď můžete dostat tu nejvhodnější krev pro vašeho pejska a nemusíte rychle shánět dárce.

Několik krevních bank funguje v USA a ve Velké Británii. V sousedním Polsku se před pěti lety otevřela první psí krevní banka. Nyní nyní disponuje dostatečným počtem dárců a vybavenými laboratořemi, proto se k nám začala dovážet psí krev a její deriváty (krevní plazma a červené krvinky). Kamkoliv v republice je teď možné dopravit tu nejvhodnější krev pro pejska, který potřebuje transfuzi.

Správná krevní skupina rozhoduje při druhé transfuzi

O vybudování krevní banky u nás se zasloužil MVDr. Vojtěch Novák z veterinární kliniky Jaggy Praha. Od minulého pondělí zde mají přístup k psí krvi z Polska, která se může do jakékoli ordinace dostat během několika hodin. "Doprava záleží na domluvě, používají se kurýrní služby a vznikají mezisklady ve větších městech," upřesňuje MVDr. Novák. Vlastní odběry od českých dobrovolníků se zatím neprovádějí. Do budoucna o tom krevní banka uvažuje.

Psí krevní bankaKrev ze psí krevní banky se hodí při operacích i při nemocech

Nejen u lidí existují krevní skupiny, psi jich mají rovnou dvanáct. "Univerzální je skupina DEA 1.1 minus, druhá nejuniverzálnější je DEA 1.1 plus. Pes může ale dostat poprvé jakoukoliv krevní skupinu a nezpůsobí mu žádné komplikace. Když ale dostane krev neshodující se s jeho skupinou podruhé, tělo už má vytvořené protilátky. Hrozí tak reakce, která psa ohrožuje na životě," vysvětluje Novák.

Díky nové krevní bance se tedy zlepší dostupnost krve, která může zachránit mnoho psích životů.

Darovat psí krev lze na malých klinikách za odměnu

Stejně jako ostatní veterinární kliniky a ordinace využívala i Jaggy Praha v případě potřeby náhodné dárce. "Krev jsme sháněli od psů personálu nebo dobrovolníků. Problém je, že nemusíte mít v danou chvíli správnou krev k dispozici," říká Novák, "Při odběru do zásoby se často krví zbytečně plýtvá, protože krev lze skladovat asi šest týdnů. Když se do té doby nepoužije, musí se vyhodit."

Majitelé psů si ale mohou díky dárcovství krve polepšit. Zdravému psovi lze odebrat 250 až 500 ml krve, množství záleží na jeho hmotnosti. Krev darují psi nad 30 kg. Ty odběry nijak neohrožují a dobře je snášejí. Za dobrovolnictví nabízejí ordinace různé benefity – krmivo, finanční odměnu nebo služby zdarma (například preventivní prohlídka).

Jeden odběr pomůže i dvěma psům

I ze psí krve lze využít její deriváty – krevní plazmu a červené krvinky. Krvinky pomohou při krvácení, plazma například při srážlivostí krve nebo imunitním onemocněním. Jedna dávka odebrané krve tak může zachránit i dva psy.

Kočičí krev nejde tolik na odbyt

Na rozdíl od psů se kočky ještě krevní banky nedočkaly. "U koček je potřeba dodržovat striktnější rozdělení krevních skupin, je u nich složitější jim krev odebrat. Zatím pro ně ani žádná krevní banka neexistuje," vysvětluje Novák.

Za to může samozřejmě i fakt, že lidé chovají více psů než koček. Navíc velká psí plemena mohou darovat mnohem více krve než kočka, takže se distribuce krve vyplácí.