Lev indický jménem Parys, nový přírůstek pražské zoologické zahrady

Lev indický jménem Parys, nový přírůstek pražské zoologické zahrady | foto: Zoo Praha

Nový lev přijel do Prahy na výpomoc bratrovi. Chtějí po něm lvíčata

  • 1
Samec Parys přicestoval z Magdeburgu, kde má několik potomků. Na rozdíl od svého bratra Maxe, který v Praze žije už šest let a potomstvo nemá ani s jednou ze dvou dosavadních partnerek. Do Paryse tedy Zoo Praha vkládá velké naděje.

Zhruba dva týdny byl Parys na karanténě, jeho seznámení s pražskou lvicí Aishou může být otázkou několika dalších týdnů či dokonce měsíců.

"Dáváme dohromady cca 300 kg živé lví váhy vyzbrojené několika desítkami zubů a drápů. Takže to není jen tak," vysvětluje nutnost citlivého přístupu a trpělivosti RNDr. Pavel Brandl, kurátor savců v pražské zoo. (Pro představu viz článek a video s pářením tygrů.)

Zatím nepomohla ani umělá inseminace

Parys není v Praze nováčkem, byl zde již v roce 2004, kdy k nám přijel se svým bratrem Maxem (původně zvaným Pentagon). Parys tehdy v Troji strávil zhruba půl roku a poté odešel za samicí do Magdeburgu. Oba pocházejí z jednoho vrhu, narodili se 29. 7. 2002 v zoologické zahradě v polské Lodži.

Max alias Pentagon je v Praze dodnes. Bohužel se mu nepodařilo oplodnit tehdejší samici Kalu (pocházející z Burfordu ve Velké Británii), ani současnou Aishu (narozenou 12. srpna 2001 v Bristolu), která je v Praze od dubna 2008. U Aishy pražská zoo dokonce jako první na světě vyzkoušela umělou inseminaci, ale bohužel bez úspěchu.

"Parys se proto nyní vrací do Prahy, abychom se pokusili spojit ho s lvicí Aishou a rozšířit tak pražský chov lvů indických o mláďata. Parys má v Magdeburgu několik potomků a vzhledem k tomu, že pobyt s mláďaty není možný a lev se musí ve výběhu střídat se lvici a lvíčaty, byl přesun do Prahy vítaný i od německých kolegů," vysvětluje důvody transportu lva do Prahy mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová.