Rybí přechod na Bílém potoce

Rybí přechod na Bílém potoce | foto: Lesy ČR

Nový rybí přechod překonává třímetrové převýšení a vyhovuje všem rybám

  • 14
V Jizerských horách byly dnes oficiálně zprovozněny dva nové rybí přechody. Ten větší, na Bílém potoce, je dlouhý 78 metrů a překonává tři metry výškového rozdílu.

Rybí přechody na vodních tocích mají rybám zajistit jejich přirozený pohyb při migraci. Jeden přechod vznikl na Bílém potoce u obce Bílý Potok pod Smrkem, druhý na Malém Sloupském potoce v blízkosti obce Ferdinandov. Přechody vyhovují všem druhům ryb.

Na Bílém potoce už dříve rybí přechod stál, podle odborných posudků však byl funkční pouze částečně, a proto musel být rekonstruován. "Ten původní propojoval vodní tok nad a pod hrází nedokonale," uvedl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Nově vybudovaný přechod je navržen jako obtok tůňkového charakteru. Jeho celková délka je 78 metrů a mezi hladinami pod jezem a nad jezem překonává výškový rozdíl tři metry.

Na Malém Sloupském potoce bylo potřeba zprůchodnit bariéru tvořenou přírodním skalním stupněm. "Přechod tam byl navržena jako balvanitý skluz.

Jeho délka je 12,5 metru a převýšení zhruba půl metru," vysvětlil mluvčí.

Oba přechody jsou postaveny jako neselektivní, což znamená, že jsou prostupné prakticky pro všechny tam žijící druhy ryb v různých vývojových stádiích a jiné vodní živočichy. Technické řešení umožní neomezený provoz přechodů i za nízkých vodních stavů. Na výstavbu byl použita liberecká žula sbíraná z místních přírodních zdrojů. "Nebylo možno použít těžený lomový kámen, který ostrými hranami ryby poškozuje a výrazně snižuje účinnost přechodů," dodal Boublík.

Oba rybí přechody byly financovány z peněz státního podniku Lesy ČR.

Přechod u Bílého potoku stál zhruba milion korun, přechod na Malém Sloupském potoce si vyžádal kolem 270 00 korun.