Vlhkost se na hydrofobním povrchu mění v kapky, které snadno stékají, takže se...

Vlhkost se na hydrofobním povrchu mění v kapky, které snadno stékají, takže se látka nezamáčí. | foto: Profimedia.cz

Super sprej odpudí všechny nečistoty. Doba neuklízení se blíží

  • 52
Do dvou let by se na pultech měl obnovit nový materiál, který vyvinuli chemici z University College v Londýně. Po letech bádání vyvinuli látku z nanočástic oxidu titaničitého, která absolutně odpuzuje vodu, prach a skvrny.

Sprej bude požehnáním pro všechny, kdo netrpí uklízecími mániemi. Měl by působit na vše, co se jím postříká, podobně jako používáme voděodolný sprej na boty nebo zimní bundy. Vědci na tuto látku narazili po letech pátrání po extrahydrofobních látkách. Ty pracují tak, že každá vlhkost se promění v kuličku vody a po materiálu steče.

Výzkumníci se inspirovali přírodou a zkoumali, proč například vodní ptáci, ač se ponoří, zůstávají suší. Podobné vlastnosti mají i okvětní lístky lotosu. „Pokud se nám povede napodobit přírodu, dostaneme řadu převratných výrobků,“ tvrdí Ivan Parkin, vedoucí chemik univerzity UCL, který práci zveřejnil v magazínu Science.

Voděodolné telefony

Technologie voděodolnosti je čím dál žádanější. Například Apple si podal patent, kde se voděodolnost nebude řešit schránkou zařízení, ale i voděodpudivou úpravou jednotlivých komponent.

Látka se hodí k velmi širokému využití. Přímo se nabízí v prostředí, kde je třeba dodržovat maximální hygienu. Například v kuchyních jak doma, tak hotelích a restauracích. Určitě se uplatní i v nemocnicích a sáhnou po něm i v lodním průmyslu. Látkou se natře trup lodi a tím se zmenší tření o vodu a sníží se spotřeba paliva lodních motorů. A závodní plavci možná sníží časy o další setinky vteřiny.

Univerzitní tým po sérii pokusů a zkoušek dospěl k názoru, že látkou lze potahovat i textilní vlákna, což zvyšuje jejich voděodolnost. Ta by měla být mnohokrát vyšší v porovnání se současnými přípravky. Udělali například pokus na vatě: potáhli její vlákna zkoušenou látkou a pak ji namočili do barviva. Po vyprání byla vata zase bílá.

Zkoumaná látka nabízí ještě jednu klíčovou vlastnost. Je mimořádně odolná proti otěru. Při zkouškách vydržel ošetřený povrch 40 tahů brusným papírem, než se odřel.