Obdivujte Eiffelovku i železnici z Merkuru. A postavte si svoje dílo

  • 4
Výstava, kde je návštěvníkům k dispozici materiál v podobě součástek stavebnice Merkur a šroubováky, to zní malým i velkým klukům jako sen. Teď si ho mohou prožít v Muzeu hlavního města Prahy, čas na to mají až do 26. února 2012.

Až do té doby vystavují v muzeu modely Eiffelovy věže, železničního mostu s dva metry vysokým obloukem, ruského kola a řady dalších technických vymožeností – vše sestrojené z nestárnoucí stavebnice Merkur.

Fotogalerie z výstav Merkuru

Technicky orientované návštěvníky na výstavě potěší i model důlní těžní věže a řada různých přístrojů. Je zde i zařízení, na němž Otto Wichterle kdysi ze stavebnice darované k Vánocům malému synkovi sestrojil první přístroj na výrobu kontaktních čoček.

Výstava je ale současně i hravá, takže děti i dospělí se mohou chopit šroubků a šroubováků a z připravených součástek vytvořit přímo na místě vlastní vynález.

Děti, které si se stavebnicí rády hrají, se mohou zúčastnit i soutěže uspořádané organizátory výstavy. Modely posoudí odborná komise vedená sběratelem Jiřím Mládkem, z jehož sbírky pochází řada vystavených exponátů. Vítěz od pořadatelů získá novou stavebnici Merkur.

"Je tady spousta modelů, které ukazují, jak se zapálí mladí lidé, když se jim dá možnost, prostor a příležitost," řekl Jaromír Kříž z rodinné firmy Merkur Toys z Police nad Metují, jíž továrna na stavebnice Merkur patří od počátku 90. let minulého století. Ve městě provozují i muzeum stavebnice.

Uvidíte i roboty ze soutěží

"Jsou tady i malé roboty, které soutěžily na různých soutěžích," uvedl Kříž. Vývoj stavebnice ani zařízení, která se z ní dají sestrojit, podle Kříže dosud neskončil. "Novinkou, kterou teď dolaďujeme, je 3D tiskárna, kterou si de facto každý může sám postavit," uvedl Kříž.

O stavebnici Merkur a výrobky, které se z ní dají vytvořit, mají děti i dospělí stále velký zájem. Stavebnice dokonce mohou využívat i školy pro zkvalitnění výuky technických oborů. 

Muzeum hlavního města Prahy podobnou expozici zpřístupnilo již před dvěma lety (více informací zde); tehdy na výstavu přišlo za dva měsíce jejího trvání podle pořadatelů 40 000 lidí. Podívejte se na video z této výstavy:

Historie stavebnice Merkur sahá až do roku 1920, kdy její tvůrce, strojař a průmyslník Jaroslav Vancl, sestrojil jejího předchůdce – stavebnici Inventor. O pět let později přišel s inovací, kde dosavadní háčkový systém uchycení součástí, který dětem nevyhovoval, nahradil šroubky a matičkami.

Nová stavebnice, která dětem umožnila přiblížit se reálnému konstruování, dostala i nový název - Merkur. Slavila velký úspěch a stala se i výborným vývozním artiklem. V roce 1940 byla výroba zastavena v souvislosti s válečným nedostatkem barevných kovů a obnovena až v roce 1947. To již se blížil Únor 1948 a znárodnění.