Oblečte mramorované kraslice barvené inkoustem do drátěné košile

Lihové inkoustové barvy určené především na hladké povrchy lze na velikonočních kraslicích ozvláštnit mramorovaným efektem. Když přidáte drátěnou košilku a iluzi sedícího motýla, máte originální dekoraci na velikonoční stůl.

Lihové inkoustové barvy jsou na trhu téměř novinkou, ale určitě je objevíte v nabídce kamenných i internetových obchodů s výtvarnými potřebami. Práci s nimi, stejně jako s drátky, či ubrouskovou techniku aplikovanou na kovovou fólii podle našeho názorného návodu určitě zvládnete. Pokud ne, ale přesto byste měli chuť si základy uvedených výtvarných technik osvojit, není problém se přihlásit do kurzu na www.lukacova.eu.

Potřebný materiál: Vyfouknutá vajíčka, lihové inkoustové barvy, čisticí roztok na lihové barvy, lepidlo na dekupáž, tenká kovová fólie, vázací drát (průměr cca 0,4 mm), papírové ubrousky s vybranými motivy či dekorační papíry, nůžky, štětec, špejle, houbička, kleštičky.

Pracovní postup:

Inkoustové barvy jsou určené v první řadě na hladké povrchy, proto se na malování vajíček báječně hodí. První nanesená vrstva vytvoří na kraslicích dokonale lesklý zářivý povrch, který bude ještě zajímavější, až na něm vytvoříte jakési mramorování. Až takto vybarvené vajíčko opletete drátěnou košilí, můžete na něj usadit třeba motýlka nebo berušku, které vystřihnete z ubrousku nebo dekoračního balicího papíru. Podlepením kovovou fólií je natolik zpevníte, že půjdou krásně vytvarovat a tvar si udrží.

1) K nanášení barev na vyfouklé vajíčko použijte nejlépe kousek houbičky na nádobí a takzvanou techniku tupování. Spočívá v jemném poklepávání houbičkou lehce namočenou do barvy, protože tahy štětcem by byly příliš vidět. Barvy velice rychle zasychají, proto si dopředu rozmyslete prolínání jednotlivých barev a pracujte svižně.

2) Zaschlou barvu je možné rozrušit čisticím lihovým roztokem, toho lze krásně využít k vytvoření zajímavého mramorování. K nanášení lihového roztoku opět použijte kousek měkké houbičky a nanášejte ho jemným poklepáváním po celém povrchu kraslice. Anebo můžete líh na vajíčko rozprašovat pomocí starého kartáčku na zuby.

3) Motiv motýlka, broučků nebo třeba kytiček vystřihněte z papírového ubrousku, pak z něj opatrně odstraňte dvě nepotištěné spodní vrstvy. Obrázek můžete vystřihnout i z potištěného balicího papíru. Je sice silnější, ale jinak se s ním pracuje úplně stejně jako s ubrouskem.

4) Vybrané motivy nalepte dekupážním lepidlem na tenkou kovovou fólii, koupí se v potřebách pro výtvarníky. Obrázek opatrně přitlačujte od středu ke krajům, pracujte opatrně, aby se jemný ubrousek nepotrhal. Můžete si pomoci velmi jemným plochým štětcem. Po částečném zavadnutí lepidla, tedy asi po 10 minutách, ještě můžete celý obrázek opatrně vyhladit prstem a vytlačit tak případné vzduchové bublinky.

5) Podlepené obrázky z fólie pečlivě vystřihněte. Stříhejte opatrně, dejte si záležet na detailech. Ale není třeba se obávat, fólie je relativně měkká, takže se z ní vystřihuje dobře. Po vystřižení lze motiv krásně vytvarovat a propůjčit mu tak 3D vzhled.

6) Drátek vybraný na opletení kraslice veďte nejprve vnitřkem vajíčka, poté ho na vnější straně zakruťte. Pomohou vám malé kleštičky, které jsou pro práci s drátkem nezbytností.

7) Pro opletení není nutné dodržovat techniku, která vytvoří kolem dokola jakousi drátěnou krajku. Velice vzdušný a pěkný oplet vznikne i nahodilým křížením drátů. Drát by se vám neměl při oplétání kroutit a tvořit smyčky, které pak drhnou při provlékání pod „osnovou“. Na ochranu před možným pořezáním můžete při vyrovnávání drátku použít kousek staré kůže.

8) Ubrouskové motivy připevněte k opletu kouskem drátu. Jeho konce několikrát obtočte pod fólii a ustřihněte. U motýlků či brouků můžete přebytečný drát využít například na domodelování tykadel.

Lihové barvy

- Mají zářivé a krásně lesklé barvy, jsou to v podstatě inkoustové pigmenty, které jsou vhodné na veškeré nesavé povrchy.
- Lze je mezi sebou velmi dobře míchat a díky tomu nabízejí k využití bohatou barevnou škálu.
- Vzhledem k tomu, že zasychají téměř okamžitě, vyžaduje jejich nanášení rychlou práci s nimi a tím i jistou praxi.
- V nabídce jsou lihové barvy v malých lahvičkách o objemu 14 ml, jejichž cena se pohybuje kolem 70 Kč.
- K čištění pomůcek je určen lihový čisticí roztok.