V současné době je část území bez sněhové pokrývky.

V současné době je část území bez sněhové pokrývky. | foto: Profimedia.cz

Očekávané ochlazení straší zahrádkáře, bojí se velkých mrazů

  • 3
Atypicky teplý přelom roku probudil přírodu tak, že by při výraznějším ochlazení mohlo dojít ke škodám na budoucí úrodě. Zemědělci a zahrádkáři se nejvíce bojí poklesu teplot pod minus dvacet stupňů Celsia.

"Sledujeme dlouhodobé předpovědi počasí a meteorologové zatím slibují maximálně minus 12 °C. To by bylo dobré, zvláště proto, že velké části území jsou bez sněhové pokrývky," říká vedoucí odborného oddělení Českého zahrádkářského svazu Miroslav Šmoranc.

Podle něj by, pokud by se předpovědi nenaplnily a mrazy byly větší, při teplotách pod dvacet začaly mrznout květní pupeny. "Hlavně by se to projevilo na teplomilných odrůdách, jako jsou třeba meruňky nebo broskve. Všichni vidíme kolem sebe, že se během posledních teplých dní už příroda částečně začala probouzet. Já jsem si například všiml, že na zahrádce se mi vytáhly narcisky na deset centimetrů, takže jsem je radši přikryl," popisuje.

Magická dvacítka je důležitá i pro vinaře. "Tepleji sice bylo, ale nebyl to naštěstí extrém, takže réva zůstala spát. Navíc bylo i poměrně dost srážek, takže jsme zatím spokojení," tvrdí Martin Půček ze Svazu vinařů České republiky. "Něco jiného by však bylo, kdyby teploty klesly pod dvacet, to už by se mohlo začít mluvit o škodách na porostu," vysvětluje.

Zato myslivci jsou ze stylu současné zimy nadšeni. "Kdyby počasí vydrželo tak jako dosud, byli bychom nejspokojenější," pochvaluje si Luděk Králíček z Českomoravské myslivecké jednoty.

"Zvěř nestrádá, má dostatek potravy. Nejen proto, že vetšinou chybí sněhová pokrývka, ale dostanou se i na ostružiník nebo maliník," dodává.

Jiný názor na teplé zemní počasí ovšem mají české pranostiky. Ty všeobecně tvrdí, že když je teplý leden, bude špatná úroda. Dokládá to několik příkladů: Teplý leden, k nouzi krok jen jeden nebo Je-li teplo v lednu, sahá bída ke dnu.