Své mazlíčky můžete chránit například obojkem proti parazitům, aplikací pipety...

Své mazlíčky můžete chránit například obojkem proti parazitům, aplikací pipety s antiparazitárním přípravkem či elektronickým přívěskem. | foto: arpalit.cz

Nechcete-li doma klíšťata, pozor na mazlíčky. Chraňte i děti v kočárku

  • 37
Nastříkat se repelentem, když vyrážíme do lesa, na to jsme si už tak nějak zvykli. Jenže klíště lze chytit i na zahradě u domu či na procházce v parku, což se týká i miminek a batolat v kočárku. Klíště vám až domů na pohovku může v srsti přinést i pes či kočka.

Majítelé psů či koček většinou dobře vědí, že jejich mazlíčci jsou možnou nákazou od klíštěte nejen sami ohroženi, ale že jsou určitým rizikem i pro ně samotné. Aktivní ochrana je tedy v tomto případě na místě. Momentálně najdete na portálu s předpovědí aktivity klíštěte obecného (zde) na stupnici od jedné do deseti na nadcházející dny sedmičku, představující vysoké riziko napadení klíštětem.

Chránit se můžete běžnými repelenty, většinou s různým obsahem účinné látky DEET (čím vyšší obsah této látky, tím účinnější repelent), existují ale i přírodní prostředky bez chemie. Ať jsou to odpuzovače na bázi éterických olejů, například z čajovníku nebo levadule, tak dlouhodobě účinný repelentní náramek, který si při pobytu venku nasadíte na ruku či kotník. 

Podle Miroslavy Burýškové z laboratoře Protean, která se věnuje analýzám vytažených klíšťat, v minulých sezonach i letos lidé posílají k analýze poměrně velké množství klíšťat, která našli přisáté na miminkách pohybujících se pouze v kočátku. "Zřejmě se chytají na látkové kočárky, nebo na ně přelezou z rodičů či ze zvířat. Chápu, že repelenty na mimino nikdo nedává, ale lze je ochránit například tak, že na kočárek pověsíte repelentní náramek nebo kočárek zvenku nastříkáte repelentem nebo impregnací proti klíšťatům," radí Burýšková. 

"Domácí miláčky je možné opatřit obojkem proti parazitům nebo je ošetřit speciálními pipetami s prostředkem, který je ochrání před napadením klíšťaty i blechami. Aplikuje se mezi lopatky, kam se vetře a zvířata ochrání podle výrobce na minimálně 6 týdnů. Existuje i prostředek, který se aplikuje na zahradu," doporučuje Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy. Nově se na trhu objevují také elektronické repelenty v podobě nenápadného přívěsku. Ten má fungovat na principu odpuzování parazitů vysíláním krátkých ultrazvukových impulzů a bránit tak napadení zvířete parazity.

Ať už si pro své mazlíčky vyberete jakýkoliv přípravek, podle Dubna není špatné ošetřit i cizí kočky, které k vám na zahradu zabrousí. "To, že se v kožichu zvířat klíšťata objevují letos více než v předchozích letech, znamená i riziko pro člověka. Nikoli, že by paraziti 'přesedali', ale vyskytují se v prostředí. Pravda, ošetření něco to stojí, ale uvážíme-li, že klíšťata mohou přenášet například encefalitidu nebo lymeskou boreliózu, jistě to stojí za to," vysvětluje Duben (další rady, jak vyhnat klíšťata ze zahrady, najdete zde).

Zvířata po návratu domů preventivně vyčešte

Také podle Miroslavy Burýškové zvířata nejsou přestupní stanicí ve smyslu, že by se klíště přisáté na psu pustilo a šlo se napít na člověka. "Jedná se opravdu 'jen' o možný přenos lezoucích klíšťat, která zvířata donesou domů. Proto je dobré je po procházce vyčesat," radí. Děláte to pro sebe i pro své zvíře, na které může klíště přenést jak boreliózu, tak klíšťovou encefalitidu či babesiózu (více zde).

Co se možného očkování týká, pro člověka je možné doporučit očkování proti encefalitidě, u boreliózy to zatím možné není. U zvířat je naopak sice možná vakcinace proti borelióze, praxe ovšem ukázala, že má smysl pouze pro psy. Kočky jsou proti borelióze rezistentní (viz předchozí informace zde). Mnohem efektivnější je bránit sebe i zvířata proti parazitům vůbec.

Když už najdete zakousnuté klíště...

"Pokud jde o nebezpečí encefalitidy, je třeba si při případném odstraňování zakouslého klíštěte uvědomit, že virus encefalitidy je ve slinách klíštěte, tudíž je vhodné po odstranění ranku povrchově desinfikovat. A bakterie borelie je zase u klíštěte ve střevech, proto je při vytahování nedusit olejem nebo máslem, aby obsah trávicího ústrojí do rány nezvrátilo. Klíště tedy vyviklat a nejlépe je použít speciální pinzety," radí mluvčí veterinární správy.

Jedna z možností, jak se zbavit zakousnutého klíštěte bez rizika, že vás stihne...
Karta se zářezem je pomůckou, která vám pomůže klíště vytáhnout co nejšetrněji. Jednoduše ho podeberete tak, aby zapadlo do zářezu a vytáhnete, aniž byste ho zmáčkli.

Také Miroslava Burýšková radí klíště v žádném případě klíště nedusit mastí či olejem. Na jeho vytažení doporučuje použít speciální kartu se zářezy a klíště vyjmout tahem. Pokud jde o výrazně menší klíštěcí larvu, použít lze navlhčenou vatovou štětičku a klíště s ní vyviklat."Po odstranění klíštěte ale ranku jednoznačně vydesinfikujte. Použití gumových rukavic není nezbytné, pokud nemáte oděrky či odřeniny, ale ruce je třeba řádně umýt," doporučuje Burýšková.

Řadě lidí se také při odstraňování zakousnutých klíšťat osvědčil speciální zdravotnický prostředek Ixoderm, který vyvinul tým odborníků vedených profesorem Bohuslavem Doležalem tak, aby eliminoval možná rizika nákazy. Na zakousnuté klíště jednoduše aplikujete z tuby kapku preparátu v podobě gelu. Ten ho okamžite znehybní a usmrtí, takže zabrání jakékoliv obranné reakci klíštěte, především jeho zvýšenému slinění či vyzvracení obsahu útrob do ranky. Po chvilce mrtvé klíště snadno odstraníte, současně je rána desinfikována.