Z plstěnek, tedy nasucho uplstěných kuliček, se dají vyrábět půvabné šperky.

Z plstěnek, tedy nasucho uplstěných kuliček, se dají vyrábět půvabné šperky. | foto: fler.cz/puntik

Od ovčího rouna krok za krokem k originálnímu šperku. Návod na dárky

  • 14
Připravte se na poctivou ruční práci a rozpíchaná bříška prstů. Výsledek ale stojí za to, plstěné šperky umí potěšit. Navíc jejich výroba není finančně náročná, k tzv. suchému plstění potřebujete v podstatě jen ovčí rouno a jehlu.

Princip suchého plstění jehlou je velmi jednoduchý. Při každém vpichu zoubky speciální jehly zachycují vlákna rouna a zatahují je dovnitř. Výrobek se tak současně tvaruje i zpevňuje. Tímto způsobem přitom můžete rouno tvarovat takřka do jakéhokoliv tvaru. "Práci si můžete urychlit tím, že rouno v prstech při plstění přitlačujete, protože jehla potom zachytává více vláken najednou," radí Magdalena Gabrielová, která má s plstěním bohaté zkušenosti.

Nelekněte se podrobného návodu, vůbec to neznamená, že by plstění bylo složité. Naopak. "Intuitivně jej zvládne myslím každý i bez návodu, podrobný popis vám pouze ulehčí začátky a seznámí vás s vychytávkami, na které byste si jinak museli přijít sami," uklidňuje Magdalena.

Materiál a pomůcky na plstění

Ovčí rouno se dobře barví přírodními i komerčními barvami.Základem jsou tři věci: ovčí rouno, jehla na plstění a podložka.

Přírodní ovčí rouno se prodává bílé i barvené do celé řady odstínů. Jemné česance rouna pořídíte za pár korun.

Speciální jehla na plstění také není drahá. Pro jistotu si pořiďte i nějaké do zálohy, než získáte v plstění cvik, pravděpodobně jich pár zlámete. Prodávají se v několika tloušťkách, pro začátek vám postačí střední velikost, tedy ani silná, ani tenká. (Velikost nelze konkrétně popsat, značení výrobců se různí.)

Za pracovní podložku nejlépe poslouží kus silnějšího molitanu, ideálně tak 5 cm vysokého. Postačí vám ale i houbička na nádobí.

Postup plstění kuličky krok za krokem

2/ Z česance si odtrhněte kus rouna. 1/ K suchému plstění potřebujete kousek molitanu, který bude sloužit jako podložka, ovčí rouno a speciální jehlu na plstění.

K suchému plstění potřebujete kousek molitanu, který bude sloužit jako podložka, ovčí rouno a speciální jehlu na plstění. Z česance si odtrhněte kus rouna. Chcete-li si více kuliček stejné velikosti, odtrhněte si příslušný počet stejně velkých kousků rouna ještě před započetím práce - lépe tak odhadnete potřebné množství.

3/ Rouno postupně pevně smotávejte do kuličky.  4/ Při smotávání (rolování) rouno z boků stáčejte dovnitř, abyste nevytvořili místo kuličky váleček.

Rouno postupně pevně smotávejte do kuličky. Při smotávání (rolování) rouno z boků stáčejte dovnitř, abyste nevytvořili místo kuličky váleček.

5/ Smotané rouno si přichyťte k sobě několika vpichy jehly. 6/ Díky těmto několika vpichům, už se vám smotek nerozmotá a můžete začít plstit.

Smotané rouno si přichyťte k sobě několika vpichy jehly. Díky těmto několika vpichům, už se vám smotek nerozmotá a můžete začít plstit opakovanými vpichy.

7/ Nejdříve vpíchejte dovnitř rouno z volnějších stran, aby vám vznikl kulatý tvar, který už budete celou dobu plstění sledovat.  8/ Potom zapichujte rouno nahrubo ze všech stran hlubokými vpichy – tak vyrobíte pevnou a pravidelnou kuličku.

Nejdříve vpíchejte dovnitř rouno z volnějších stran, aby vám vznikl kulatý tvar, který už budete celou dobu plstění sledovat. Potom zapichujte rouno nahrubo ze všech stran hlubokými vpichy - tak vyrobíte pevnou a pravidelnou kuličku. Jehlu stále držte kolmo, jinak hrozí nejen zlomení jehly, ale také poranění. Jehla je ostrá, proto ze začátku plstěte raději pomaleji a dávejte si na prsty pozor.

10/ Pokud je kulička dostatečně pevná, poválejte ji tlakem mezi dlaněmi, aby se ještě zakulatila. 9/ Kulička je dost pevná, až když si udrží tvar při stisknutí mezi prsty.

Plstěte dostatečně dlouho. Kulička je dost pevná, až když si udrží tvar při stisknutí mezi prsty. Pokud je kulička dostatečně pevná, poválejte ji tlakem mezi dlaněmi, aby se ještě zakulatila.

11/ Kuličku vyhlaďte mělkými povrchovými vpichy hustě po celém povrchu. 12/ Rozdíl mezi výslednou „hladkou“ kuličkou a „nevyhlazenou“ je znát na první pohled.

Na vyhlazení povrchu je lepší použít tenčí jehlu, ale i jehlou střední velikosti se vám to podaří. Kuličku vyhlaďte mělkými povrchovými vpichy hustě po celém povrchu. Rozdíl mezi výslednou "hladkou" kuličkou a "nevyhlazenou" je znát na první pohled.

13/ Hotové kuličky jsou pevné a hladké, vyčnívající chloupky ale ještě můžete ostříhat.14/ Hotové kuličky, připravené na další zpracování – například do šperků.

Hotové kuličky jsou pevné a hladké, vyčnívající chloupky ale ještě můžete ostříhat nůžkami. A máte kuličky připravené na další zpracování - například do šperků.

Originální náušnice z plstěnek

Plstěné kuličky se dají snadno dozdobit rounem v kontrastním odstínu. Ke kuličce jednoduše přiložíte kousek odlišně barveného rouna, vytvarujete ho do požadovaného tvaru (tečka, proužek) a opakovanými vpichy jehlou ho napevno přichytíte ke kuličce. Podobně můžete kuličku ozdobit vyšíváním bavlnkou nebo i přišitím jednotlivých korálků či celou šňůrkou korálků. Magda Gabrielová alias Puntík nabízí na fenomenálním internetovém tržišti rukodělných výrobků fler.cz celou řadu šperků z plstěných kuliček, které jsou takto zdobené a poslouží vám jako bohatá studnice inspirace.

Z plstěnek, tedy nasucho uplstěných kuliček, se dají vyrábět půvabné šperky. Z plstěnek, tedy nasucho uplstěných kuliček, se dají vyrábět půvabné šperky. Z plstěnek, tedy nasucho uplstěných kuliček, se dají vyrábět půvabné šperky.

Jak z "plstěnek" vyrobíte náušnice

Potřebuje plstěné kuličky, drátek nebo ketlovací (bižuterní) jehly, náušnicové háčky, korálky, kleštičky - štípačky a kulaté ketlovací.Uštípněte si dva dostatečně velké kousky drátku, na konci udělejte ketlovacími kleštičkami očko a ohněte je do pravého úhlu.

Potřebujete plstěné kuličky, drátek nebo ketlovací (bižuterní) jehly, náušnicové háčky, korálky a dvoje kleštičky - štípačky a kulaté ketlovací. Uštípněte si dva dostatečně velké kousky drátku, na konci udělejte ketlovacími kleštičkami očko a ohněte je do pravého úhlu.

Plstěnkou (plstěnou kuličkou) provlečte drátek s očkem. Máte-li kuličky uplstěné pevně, je dobré si dírku připravit velkým špendlíkem, případně velkou jehlou – drátek pak půjde snadněji provléct.Vyberte vhodný korálek podle vlastního vkusu a přidejte na drátek nad plstěnku.

Plstěnou kuličkou provlečte drátek s očkem. Máte-li kuličky uplstěné hodně pevně, je dobré si dírku připravit velkým špendlíkem, případně silnou jehlou - drátek pak jde snadněji provléct. Vyberte vhodný korálek podle vlastního vkusu a přidejte na drátek nad plstěnku.

Konec drátku odštípněte a udělejte očko. Konec drátku odštípněte a udělejte očko.

Konec drátku odštípněte a udělejte očko.

Stejně vytvořte i druhou náušnici, k oběma přidejte náušnicové háčky a máte hotovo.Stejně vytvořte i druhou náušnici, k oběma přidejte náušnicové háčky a máte hotovo.

Stejně vytvořte i druhou náušnici, k oběma přidejte náušnicové háčky a máte hotovo.