Jeden z manulů žijících v chomutovském zooparku.

Jeden z manulů žijících v chomutovském zooparku. | foto: www.zoopark.cz

Krev lze šetrně odebrat pomocí ploštic. U koček to funguje

  • 10
V chomutovském zooparku odebírali krev manulů pomocí speciálně vyšlechtěných ploštic. Potřebovali, aby byl odběr vzorku co nejšetrnější.

Kvůli potřebným testům na toxoplazmózu, která ještě donedávna bránila rozmnožování manulů v zajetí, odebírali v chomutovském zooparku těmto vzácným dlouhosrstým kočkovitým šelmám krev pomocí speciálně vyšlechtěných ploštic. Takový postup je totiž pro zvířata méně stresující než běžný odběr krve.

V Chomutově potřebovali otestovat dva samce a jednu samici divokých manulů. "Před odběrem jsme museli zvířata nejprve odchytit, což už samo o sobě není jednoduché. Už to je stres pro všechny zúčastněné," vysvětlila volbu netradičního postupu Martina Pelcová, mluvčí zooparku.

I manul žijící v zajetí je pořád divoká šelma, takže jeho odchyt do přepravní bedny vyžadoval rychlost, zručnost a opatrnost.

Odběr krve z těla manulů provedly speciálně vyšlechtěné ploštice přes mřížku v přepravní bedně.

Odebrat krev manula z těla nasáté ploštice už byla rutinní záležitost.

Pak zvířata umístili do transportní bedny s dvojitým dnem. Od ploštic oddělovala kočky pouze mřížka, což umožnilo, aby se ploštice mohly zakousnout manulům do kůže a nasát potřebnou krev. "Vzorky krve se potom injekční stříkačkou odebraly přímo z těla ploštic," popsala mluvčí postup.

Testy jsou důležité pro Evropský záchovný program

Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. I když jsou jeho primárním hostitelem kočkovité šelmy, infikuje tento parazit většinu teplokrevných tvorů, člověka nevyjímaje.

Více info o toxoplazmóze najdete v článku Toxoplazma je parazit, který může ovlivnit vaše chování. Pečlivě myjte zeleninu, vynechte syrové maso. 

Kdo je manul?

Otocolobus manul je divoká dlouhosrstá kočka, která žije v kamenitých stepích Asie v nadmořské výšce okolo 1 500 až 4 500 metrů (v Rusku,  Nepálu a Tibetu). Loví hlodavce, hmyzožravce a ptáky. Nemňoukají, vydávají spíš štěkavé zvuky a patří mezi téměř ohrožené druhy.  

Manul je dlouhosrstá divoká kočka, která žije v asijské oblasti Ruska, Nepálu a

Zoopark při testování spolupracuje s německými odborníky a univerzitou v Berlíně. Jeho výzkumné pracovnice otestují v následujících sedmi týdnech zástupce malých exotických koček v šedesáti evropských zoologických zahradách.

"Cílem výzkumu je zmapovat rozšíření toxoplazmózy na kočkovitých šelmách zařazených do Evropského záchovného programu a Evropské plemenné knihy a vyhodnotit rizikové faktory nákazy v souvislosti s krmením a péčí o zvířata," vysvětlila Pelcová.

Toxoplazmóza až donedávna bránila nárůstu populace manulů v zoologických zahradách, zvláště koťata jsou na ni velmi citlivá. V přírodě se s tímto parazitem nesetkávají, nemají proto potřebné protilátky. V současné době v Česku chovají manuly zoo v  Jihlavě, Ostravě a Chomutově.