Co dělat, když se nakazíte parazity od mazlíčka. Radí lékař i bylinkářka

  0:05
Paraziti, které mohou lidé chytit od svých domácích mazlíčků, se dají jen těžko jednoznačně rozpoznat. Projevy nákazy jsou podobné běžným nemocem. Zatímco zvířata lze pravidelně odčervovat, chovatel takovou možnost nemá. Lékař a bylinkářka však mají několik dobrých rad.
Odčervování koček a psů by se nemělo podceňovat, veterináři ho doporučují až 4x...

Odčervování koček a psů by se nemělo podceňovat, veterináři ho doporučují až 4x ročně. A pomoc s léčbou parazitóz u nich údajně hledají i lidští pacienti. | foto: Profimedia.cz

„S parazity se denně běžně setkáváme ve svém okolí a provází nás celým životem. To je obecný fakt,“ konstatuje MUDr. Tomáš Čáran z nemocnice v Hranicích. Celá řada z nich pochází od domácích mazlíčků, takže se vyplatí jejich pravidelné odčervování. Nejčastějšími vnitřními parazity psů a koček, které se přenášejí na člověka, jsou škrkavky (toxocara canis a cati, více zde) a toxoplasma gondii, jejímž konečným hostitelem jsou kočky. Řadí se k nim ale i měchovec psí, měchožil zhoubný, tasemnice psí či srdeční červ vlasovec psí (více o nich zde).  

„Nákaza probíhá nejčastěji nedostatečnou hygienou při kontaktu s vnějším prostředím, které může být psími i kočičími exkrementy kontaminováno. Zdrojem nákazy tak může být půda, pískoviště, trávníky, chodníky či parky,“ vysvětluje bylinkářka Jarmila Podhorná. Toxoplazmózou se zase můžete nakazit i z nedostatečně omyté syrové zeleniny či syrového masa a podle profesora Jaroslava Flegra z Přírodovědecké fakulty UK se tato nákaza dokonce týká až třetiny populace (více čtěte zde).

Pozor na mazlení s mazlíčky

Pravidelné odčervování domácích mazlíčků, které riziko přenosu parazitóz výrazně snižuje a doporučuje se provádět až čtyřikrát do roka, se tedy jednoznačně vyplatí. Stejně jako dodržování základních hygienických návyků jako je mytí rukou před jídlem, vyhýbání se společnému loži s mazlíčky a podobně. I přesto se můžete parazity nakazit. Ale jak to poznat?

Jak se u člověka projeví vnitřní parazité

Podle Tomáše Čárana můžeme žít s některými organismy v určité symbióze - bez přímých škodlivých projevů jako jejich hostitelé. Teprve organismy napadající naše tělesné tkáně, orgány a dutiny s charakteristickými projevy nemoci lze chápat jako parazity v užším slova smyslu.

V naší zeměpisné šířce je parazity často napadáno střevo a trávicí orgány. „Pokud člověk na sobě dlouhodobě pozoruje bolesti břicha, nechutenství, zvýšenou únavnost, neplánovaný úbytek hmotnosti a hubnutí, má potíže s odchodem větrů, poruchy rytmu a kvality stolice jako průjmy a zácpa, pozoruje pohyb ve stolici, má svědění kolem konečníku, může mít zvýšenou teplotu, měl by okamžitě vyhledat lékaře. Jen zbytečně nepanikařte, potíže se zažíváním jsou častěji způsobeny běžnými nemocemi,“ popisuje možné příznaky lékař. 

Podle zkušené bylinkářky projevy při nákaze závisí na intenzitě napadení infekčními vývojovými stádii. „Projevit se mohou nauzeou, průjmem, zažívacími potížemi, vyrážkou, kašlem či dýchavičností způsobenou migrací larev. Častěji ale mohou probíhat bezpříznakově a dlouhodobě podkopávat imunitní systém a poškozovat vnitřní orgány a tkáně, včetně nervové soustavy,“ popisuje Podhorná.

Diagnostika není snadná

Diagnostika chorob přenášených parazity je ovšem složitá, protože jde o méně časté infekce. Parazité a jejich larvy se však neusazují pouze ve střevě a nejedná se primárně o metrové červy, jak si možná někdo představuje. „Larvy se mohou usadit v kterémkoliv z orgánů včetně mozku a oční bulvy. Diagnostika potom probíhá cíleným vyšetření daného orgánu, odběrem tkáně nebo vyšetřením některou ze zobrazovacích metod,“ upozorňuje Čáran.

Životní cyklus toxoplazmózy

Parazité mají naneštěstí výjimečnou schopnost maskování. „Nákaza většinou probíhá měsíce až léta a při náhodném pozitivním testu nemá normální člověk ani ponětí, kde se nakazil a jak dlouho již parazity hostí. A příznaky se dají lehce zaměnit za příznaky běžných nemocí. V poslední době máme informace, že se lidé chodí radit spíš k veterinářům, kteří parazity řeší naprosto běžně,“ říká lékař. Brouzdání po internetových diskuzích, kde si lidé předávají zkušenosti s použitím veterinárních antiparazitálních přípravků jeho slova jen dokládá.

Proto také lidé hledají pomoc i v alternativě, jak potvrzuje bylinkářka Jarmila Podhorná: „Diagnostika parazitóz klasickými lékařskými postupy, jako jsou například stěry, bývá často nedostačující a neprůkazná s falešně negativním výsledkem.“ Zatížení organismu parazity lze podle ní zjistit i pomocí EAV měření různými nelékařskými přístroji jako je například Salvie, Senzitiv Imago či Oberon.

„Většinou u nás lidé hledají pomoc poté, co prošli různými vyšetřeními klasické medicíny bez pozitivního nálezu a jejich potíže stále přetrvávají. Anebo ti, kteří se rozhodli převzít zodpovědnost za vlastní zdraví sami a chtějí organismus preventivně pročistit,“ popisuje bylinkářka nejčastějí klienty hledající pomoc v alternativě.

Preventivní detoxikaci si můžete naordinovat sami

„Detoxikace lidského organismu včetně odčervení měly velký smysl již v minulosti,“ vysvětluje Tomáš Čáran s odkazem na zmínky o půstu už v Evangeliu podle Lukáše starém zhruba dva tisíce let. „Naše babičky například sadily u hnojišť ořešák, protože věděly, že jeho silice odpuzují nežádoucí hmyz v jeho okolí.“

I dnes je jako prevence účinné pravidelné užívání přírodních prostředků s antiparazitálními účinky: „Stejně jako odčervujeme své mazlíčky, měli bychom i sebe,“ je přesvědčena bylinkářka Podhorná. „Lze doporučit hlavně hořké byliny, například kombinaci pelyněk, hřebíček, ořešák americký nebo hořec s vilkakorou či česnekem medvědím a snižovat stravovacími návyky překyselení organismu,“ doporučuje na likvidaci mimo jiné i projevů plísní, které lze také od mazlíčků „získat“. 

Boreliózou se můžete nakazit i v posteli

V čem spíte, když pouštíte psa do peřin

Pes do postele nepatří, ale kdo by nepustil svého mazlíčka do teplých peřin. Riskujete ale blechy, klíšťata i ekzémy.

Pokud má člověk výše popsané příznaky, může si podle lékaře zkusit nejdříve poradit sám. „Například zmíněným půstem či vhodným doplňkem stravy s obsahem huminových kyselin a ořešáku. Pokud však již člověk pozoruje výrazné příznaky, zbytky či celé červy ve stolici, měl by vyhledat lékaře, který nasadí vhodnou léčbu,“ radí Čáran.

Volně dostupná je totiž jen přírodní léčba, chemickou mají k dispozici pouze lékaři a veterináři. V lékárně tak pořídíte jako humánní antiparazitální přípravek bez receptu s největší pravděpodobností jen Wurm-Ex, tedy přírodní doplněk stravy. A na čistě přírodní bázi jsou logicky i antiparazitální tiktury, které lze objednat u bylinkářky. „Huminové kyseliny, extrakt ořešáku královského či kurkumin jsou v léčitelství používány jako látky se širokospektrálním antiparazitickým účinkem. Maximalizují především obranyschopnost našeho těla před všemi vnějšími vlivy,“ konstatuje lékař a dodává: „Všechny případy parazitů v našem těle samozřejmě nemusí vyřešit ani lék na předpis. Na každou skupinu parazitů je účinný jiný.“

Lze tedy vůbec očekávat, že by volně dostupný přípravek mohl pomoci proti nejčastěji diagnostikovaným parazitům? „Bylo-li by možno předpokládat tento širokospektrý efekt u přírodních antiparazitik, blížil by se jejich účinek zlatému grálu parazitologie. Jsou spíše podpůrným doplňkem stravy, ne příčinným lékem,“ nabízí svůj pohled na věc doktor Čáran.

Z úhlu pohledu celostní medicíny ale podle něj tyto přírodní přípravky smysl mají, protože při pravidelném užívání optimalizují rovnováhu organismu. „Hodí se tedy pro preventivní podávání u osob se zvýšenou zátěží a rizikem nákazy, jako jsou domácí i profesionální chovatelé, exotičtí cestovatelé, ale i osoby s mírnými, zatím neurčitými příznaky nadcházející nemoci. Pokud totiž naše tělo funguje správně, většinou si s běžnou expozicí nákazy poradí,“ je přesvědčen lékař.

Autor:

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

Hlasujte pro roztomilé mazlíčky. Hrají o gurmánské krmivo a další skvělé ceny

Anketa o nejroztomilejší mazlíčky měsíce dubna odstartovala a čtenářské hlasy rozhodnou, kdo se bude radovat z hodnotných cen od značky PRO PLAN. Zalistujte galerií a podpořte zvířecí parťáky, které...

15. dubna 2025  8:39

Velikonoce si užijte a vyberte si svoji techniku barvení a zdobení vajíček

Techniky zdobení velikonočních vajíček jsou různé. Kolik jich znáte a používáte? Leptání, vosková batika, vyškrabávání či drátování – přesně tak se zdobily kraslice kdysi. Jenže ruku na srdce, jedná...

15. dubna 2025

Od Lkavého čtvrtka k Zelenému. Jak vznikl omyl a jaké zvyky nás čekají

Některé možná znáte a poctivě se jimi řídíte, jiné jsou už skoro zapomenuté. Co takhle si je o letošních svátcích oprášit?

14. dubna 2025

Britové se mohli utlouct po smaženém sýru, svíčková je zmátla, líčí foodblogerka

Premium

Více než dvacet let pendluje mezi Českem a Británií a na tamní kuchyni nedá dopustit. Dagmar Heřtová se sice živí jako advokátka, ale zároveň působí jako nadšená foodblogerka a gastronomická...

13. dubna 2025

Nechcete utrácet za vejce? Obarvěte si na Velikonoce brambory, bude to hit

Díky nárůstu cen vajec hledají lidé levnější alternativy pro velikonoční tvoření. Barvení brambor není žádný vtip. Je to praktické, cenově dostupné a překvapivě stylové. Vyzkoušejte netradiční způsob...

13. dubna 2025

Vzácný lup i válečná kořist. Vševěd ví, kdo nás naučil pít kávu a jak pronikla do Česka

Premium

Taky ráno skoro nefungujete, dokud si nedáte kafe, a nejlépe dvě? Přitom tento „zlozvyk“ je poměrně novou záležitostí – do Evropy se káva dostala teprve v 17. století a k nám dokonce až na počátku...

12. dubna 2025

Zahrada se probouzí. Které květiny je potřeba zasadit nyní, aby v létě hrály barvami

Nejstudenější měsíce roku jsou za námi, a tak se můžete směle pustit do výsadby květin, které jsou příliš choulostivé na mráz. Ale pozor, i když přes den už sluníčko docela hřeje, v noci mohou...

12. dubna 2025

Tatínek naučil Báru Šporclovou Kodetovou sázet stromy i sekat trávu kosou

Herečka a zpěvačka Barbora Šporclová Kodetová se vedle rozmanitých uměleckých aktivit ještě stará o rodinu, zahradu, dům a domácí zvířata. Ráda kolem sebe vytváří příjemné prostředí, ve kterém se...

12. dubna 2025

Do největšího proutěného koše si klidně i lehnete, řemeslník ho pletl dva týdny

Na pardubickém náměstí Republiky v pátek dopoledne komisař oficiálně potvrdil nový český rekord. Do České knihy rekordů se zapsal největší pletený proutěný koš bez dna, který poslouží jako...

11. dubna 2025  11:52

OBRAZEM: Jeden chlupáč vedle druhého. Na výstavě v Brně je přes 17 tisíc psů

Štěkot roztodivných chlupáčů a hlasy jejich majitelů se od čtvrtka rozléhají brněnským výstavištěm. Na Evropskou výstavu psů sem dorazili zástupci 72 zemí, aby zde až do neděle soutěžili o tituly v...

11. dubna 2025  10:58

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Jaro je za dveřmi, tak mu je otevřete! Aneb tipy na jarní dekorace

Jarní výzdoba se nemusí omezovat jen na symboly Velikonoc. Nápadů na dekorace do bytu i na zahradu je mnoho a každý si může vybrat podle svého vkusu.

11. dubna 2025

Nečekaný mazlíček. Věra a její zakrslé prase, které trochu přerostlo

„Nikdy by mě nenapadlo, že se naším domácím mazlíčkem stane prase,“ líčí dnes už se smíchem Věra. Čtenářka, která vypráví svůj příběh, jak se z malého zakrnělého prasátka stal pašík, jenž málem...

11. dubna 2025