Samici Emě, nad kterou jako nad matkou v jiných zoo lámali hůl, se v Zoo Praha...

Samici Emě, nad kterou jako nad matkou v jiných zoo lámali hůl, se v Zoo Praha podařilo odchovat tři vlastní mláďata. Biologickým otcem je samec Vilda, otcem pěstounem pak samec Oskar. | foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha

Malé čápy marabu vykrmil na 4 kila táta pěstoun. Vlastní otec zklamal

  • 4
V pražské zoo se po osmi letech vylíhla tři mláďata čápa marabu. Na svět se vyklubala na konci ledna a dnes se mají čile k světu. Matkou je samice Ema, která své rodičovské zkušenosti prokázala už loni na jaře, když se samcem Oskarem úspěšně odchovala dvě mláďata vylíhnutá v ZOO Dvůr Králové.

Samice Ema do Prahy přicestovala po dvaceti letech pobytu v zoologických zahradách z holandského Emmenu s pověstí nesnášenlivé samice a přes pokročilý věk neměla žádné zkušenosti s odchovem mláďat. V Praze se jí v loňském roce podařilo se stařičkým samcem Oskarem odchovat dvě mláďata ze ZOO Dvůr Králové. A nyní se dokonce sama stala pyšnou matkou.

„Je to velký úspěch, který nás těší o to víc, že jsme se mláďat dočkali od samice, která byla jinými zoologickými zahradami zavržena jako nevhodná do chovu a doposud nikdy nesnesla žádná vejce,“ komentuje unikátní chovatelský úspěch kurátor ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

Odchování mláďat čápa marabu neboli marabu afrického totiž není zrovna jednoduché, protože chovný pár se u těchto ptáků těžko sestavuje tak, aby si jedinci vyhovovali a neubližovali si. Samci bývají často vůči samicím agresivní a pokud není pár zcela harmonický, může dokonce spojování samce se samicí skončit tragicky ještě před snesením vejce. Proto se tento druh čápa rozmnožuje v lidské péči velmi špatně.

Komplikace se nevyhnuly ani chovu v pražské zoo

V roce 2013 si chovatelé ze Zoo Praha přivezli z Vídně chovného samce Vildu, který byl už v minulosti úspěšným otcem. Přestože se ho po nějaké době se samicí Emou podařilo spárovat, začal na ni být krátce po snesení vajec agresivní, takže je chovatelé nakonec museli oddělit.

Marabu v Praze od roku 1934

Zoo Praha chová marabu africké od roku 1934, kdy do Prahy přicestoval první jedinec. Zatím se v České republice podařily odchovy čápů marabu právě pouze v Zoo Praha a v ZOO Dvůr Králové. Pražská zoo doposud odchovala pod rodiči či pěstouny celkem 25 mláďat čápa marabu, což je evropský unikát.

V tu chvíli vše vsadili na stařičkého, ale zkušeného a ostříleného samce Oskara. „Po několika pokusech se nám podařilo dát Emu s Oskarem dohromady a Ema dokonce snesla nová vejce, takže jsme jim mohli podsadit všechna tři Vildova a Emina mláďata do nového hnízda,“ doplňuje Antonín Vaidl. Zda se Oskar dočká i vlastních ptáčat - z vajec snesených po jeho spojení s Emou - to se teprve ukáže. Zatím se hřejí v inkubátoru.

Nicméně každé ze tří Eminých a Vildových mláďat vážilo po vylíhnutí zhruba pouhých 100 gramů a dnes už mají čtyři kilogramy. Vděčí za to příkladné péči své vzorné matky, která je společně s pěstounským otcem Oskarem krmí několikrát denně malými rybami. Zatím jsou vzácná čtyřkilová ptáčata stále v zázemí, k vidění budou na jaře ve Vodním světě ve spodní části Zoo Praha.

Takto krmí Ema s Oskarem mláďata malými rybkami.

A určitě byste je neměli přehlédnout: v dospělosti má tento příbuzný čápů tělo dlouhé až 120 centimetrů, rozpětí křídel úctyhodných 225 až 287 cm a váží až 9 kg. Rádi se sluní v charakteristické pozici ´na patách´, tedy s roztaženými křídly a zobákem opřeným o lysý hrdelní vak.

Jejich domovinou jsou tropické a subtropické oblasti Afriky, hlavně otevřená krajina, mnohdy i suché savany.  A jak napovídá jejich lysá hlava a krk, živí se zdechlinami podobně jako supi. Jako brodiví ptáci ale také dovedou lovit v bažinách, ať už kraby nebo ryby, a přiživují se i při požárech. V jejich blízkosti loví to, co oheň vyplašil: sarančata, všekazy, ještěry i hlodavce. V době hnízdění si v početných koloniích stavějí mohutná hnízda na stromech.