Čím dál na východ bydlí tvůrce, tím více obrázků na titulní straně. | foto: Google Play

Elektronické plašiče komárů jsou zdarma, jen se neví, zda fungují

  • 17
Jediný komár dokáže otrávit celou noc. Drtivá většina lidí používá chemické odpuzovače, které docela pomáhají. Někteří lidé však nedůvěřují chemii, která se uvolňuje do vzduchu, proto dávají přednost zvukovým odpuzovačům. O jejich účinnosti však biologové pochybují.

Jak to vlastně má fungovat: plašič komárů vytváří zvuk vysokého kmitočtu, odpuzující komáří samičky. Výška tónu zvuku musí odpovídat výšce tónu, který vytvářejí komáří samečci. Komáří samičky se totiž v období, kdy jsou oplodněné, vyhýbají komářím samečkům.

Krev totiž sají teplokrevným živočichům a tedy i člověku právě jenom tyto oplodněné samičky komára nosící v sobě vajíčka budoucích komárů. Komáří samičky potřebují v tomto období výživnou krev pro vývoj budoucích potomků.

Tolik teorie. Komerčních plašičů komárů se najde na trhu mnoho, obchodní ránu jim zasadily aplikace do mobilních telefonů, které jsou v drtivé většině zdarma. V obchodě s aplikacemi zadejte heslo „mosquitto“ a najdete desítky aplikací. V drtivé většině se jen liší výběrem kmitočtů, které by měly na komáry působit.

My jsme pro vás vyzkoušeli Anti Mosquitto. Fungovalo to, jenže laboratorní zázemí k tomu, abychom mohli zkoumat vzorky komárů, nemáme. Možná se právě v těchto nocích komáři nevyskytovali. Nicméně je to zadarmo, tak není problém to vyzkoušet, a když to nebude fungovat, aplikaci prostě smažete.

V přírodě je navíc asi 3 500 druhů komárů a určitě každý z nich bude vyluzovat jinou výšku tónu. Musíte proto vyzkoušet, který z nich je účinný právě na ty „vaše“ komáry.

Na samotné teorii o odpuzování samiček však něco být může a zřejmě nejsou pravdivá tvrzení, že komáři vůbec neslyší. Podle přírodovědců sice nemají uši, ale na tykadlech mají chloupky, které jim podle zvuku pomohou identifikovat samičku vhodnou k páření.

Vědci sami tvrdí, že neexistují důkazy, že by podobné systémy stoprocentně fungovaly – zabývají se tím při řešení problémů s malárií a pochybují, že by podobné plašiče mohly v postižených oblastech opravdu fungovat. Nedávno bylo totiž zjištěno, že v celosvětovém měřítku mají komáři „na triku“ více obětí než všechna ostatní zvířata dohromady.

„Já tomu nevěřím. Když spíte, vylučujete pot a ten obsahuje kysličník uhličitý a ten je lákadlem pro komára,“ vysvětluje specialista na komáry Ivan Gelbič z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR. „Stejně když jedeme na výzkum do terénu, bereme si s sebou suchý led, ten se odpařuje a láká nám samičky do lapačů,“ upřesňuje.

Podle něj jde jen o další z vynálezů, které mají jen mást lidi. „Funguje to na vysokofrekvenčním principu a nakonec to podle mě víc otravuje lidi než ten hmyz. A stejně tak mají spornou účinnost plašiče na kuny nebo krtky,“ tvrdí.

Klikněte na naši anketu, ať ostatním usnadníte rozhodování, zda zvukový odpuzovač vyzkoušet.

Použili jste někdy zvukový plašič komárů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 19. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Nefungoval
Nefungoval 166
Fungoval
Fungoval 57