Zelí se může pěstovat nejen na záhoně, ale i v květináči | foto: Profimedia.cz

Okrasné zelí rozzáří zahradu i v mrazu

V zimě tato rostlina trpí stresem. A čím je větší chladno, tím barevnější listy ukáže veřejnosti.

Populární v Asii

V Číně a v Japonsku pěstují především okrasné zelí Brassica oleracea var. acephala, které obecně nenazývají okrasné, ale krásné zelí. Hojně se pěstuje v jihozápadní Číně a na japonském ostrově Honšú. Čínský název rostliny je Yu yi gan lan, v Japonsku je tato zelenina známá jako Ha botan. Čínský název v překladu znamená "ptačí pírko".

Svými fotografiemi okrasného zelí se nám pochlubila jedna ze čtenářek, samozřejmě i se svolením její obrázky použít, abyste se i vy mohli pokochat atraktivními barvami.

Okrasná kapusta či zelí (Brassica oleracea var. sabauda, Brassica oleracea var. capitata) nezapřou příbuznost s běžnými jedlými druhy. Růžice listů ale připomínají spíše velký květ – jsou zajímavě tvarované, zprohýbané, kudrnaté či střapaté a pěkně barevné. Vydrží od konce léta určitě do ledna, stále dorůstají, a když nepřijdou dlouhodobě mrazy pod –10 °C, budou krásné až do března.

Zelí od naší čtenářkyBarevná škála má rozpětí od bílé, smetanové přes růžovou, nejrůznější odstíny karmínové a fialové. Nejčastěji se vybarvují středy růžic nebo nervatura listů. Nízké teploty okolo 0 °C podporují tvorbu barviv – zeleň listová (chlorofyl) se mění především na červené listové barvivo (antokyan). Podle některých teorií ale mizí, úplně se rozloží, díky čemuž se ukážou barviva, která dosud zakrýval.

Okrasné zelí se nemusí sázet jen na záhony, ale i do truhlíků. Vysazuje se do chudší zeminy (stačí vyčerpaná zemina z letních květináčů s hrstí písku), není třeba ji přihnojovat. Zásoba živin v balech je dostatečná do konce zimy. Nedostatek dusíku z hnojiv naopak podněcuje tvorbu výraznějších barev a zpomaluje namrznutí. Stejná pravidla platí i pro sázení do záhonů. Rostliny vyžadují stále mírně vlhkou půdu, a proto zalévejte, kdykoli nemrzne a půda začne vysychat.

Zelí od naší čtenářkyBarevné růžice na záhonu vyniknou v sousedství rostlin s listy, které přetrvávají po celou zimu. Ty nemusí být nutně stálezelené – pěkně vypadají i žlutohnědé listy travin. Na plném slunci okrasné zelí a kapusta dříve odumřou – zhnědnou a rozpadnou se. Umístěte je proto na polostinná, chráněná místa, kde je můžete v případě potřeby ochránit nahrabaným listím, chvojím nebo zachumlat listnatými nadzemními částmi sousedních rostlin.

Zelí od naší čtenářkyOkrasné zelí nebo kapustu je možné běžně koupit v obchodě se zahradnickými potřebami a semeny. Obvykle se radí vysévat je v březnu nebo dubnu. Asi za měsíc po vzejití osiva se rostliny přepíchají na vzdálenost 30 x 30 cm na záhon nebo do malých kontejnerů. Zahradníci doporučují semenáčky opakovaně přesadit. Koncem léta už vytvoří dostatečně velkou růžici a mohou začít zachraňovat zahradu od zimní šedi, stejně jako naší čtenářce.