Olivovník evropský (Olea europea) | foto: Profimedia.cz

Olivovník evropský (Olea europea)

  • 0
Olivovník nese světoznámé plody olivy, které jsou význačné pro středozemní kuchyni. Olivový olej je výborný k přípravě na pánvi i podávaný za studena k zeleninovému salátu.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE:

Víte, že...

Olivový olej může být velmi prospěšný ve formě masky na vlasy na vysušené a poničené vlasy. Olivový olej nahřejte, aby byl teplý, ale ne horký. Při vysokých teplotách ztrácí své účinky. A vetřete jen do suchých vlasů. Nechte 20 minut působit (pro zvýšení účinku ještě vlasy zabalte do ručníku) a poté důkladně umyjte vlasovým šampónem.

Popis: Olivovník dosahuje až 10 metrů výšky. Je zařazen do čeledi olivovníkovité. Roste v oblasti Středozemního moře, odkud také pochází. Má velký rozvětvený a šedavý kmen, který nese mnoho větví obalených tuhými kopinatými listy. List je na líci šedozelený a na rubu stříbřitě bílý. Květy vykvétající v hroznech jsou drobné a jasně bílé. Plodem jsou malé oválné peckovice zvané olivy. Olivy jsou zprvu matně zelené, postupně červenají, až zcela ztmavnou a dostanou modrofialové zbarvení.

Stanoviště: Dobře prospívá v suché, propustné a vápenaté půdě s dostatkem tepla a světla.

Výskyt: Především oblast kolem Středozemního moře. Ovšem v současnosti je k zahlédnutí v dalších zemích světa jako jsou Chile, Peru, Sýrie nebo jižní Austrálie.

Léčivé účinky: Významné léčivé vlastnosti má olivový olej lisovaný za studena ze zralých plodů olivovníku. Užívá se vnitřně jako projímadlo a stimuluje vylučování žluči, zevně jako mast na drobné ranky a popáleniny. Přidává se do mnoha kosmetických výrobků. Z listů olivovníku se vyrábí nálev nebo tinktura prospěšná ke snižování krevního tlaku, snižování hladiny cukru v krvi, působí močopudně

Období květu: Kvete od března do dubna.

Ohrožení: Není ohrožen.