Krmící se ptáky zastihnete na krmítku prakticky nepřetržitě.

Krmící se ptáky zastihnete na krmítku prakticky nepřetržitě. | foto: Slow TV

Padesát druhů ptáků u jednoho krmítka. Teď je uvidíte na Slow TV

  • 7
Vyvěšujete v zimě ptačí krmítka a sledujete, kolik druhů ptáků se přiletí nakrmit? Zcela jistě jich nebude padesát jako v záchranné stanici Makov na Písecku. Krmítko tu sledují on-line kamerou už sedm let, za tu dobu si na ni ptáci naprosto zvykli. Nyní se na ně můžete podívat i vy díky přenosu na Slow TV.

Taky jsme v redakci vyrobili krmítko pro ptáčky, ale takový slet, jako před kamerou Slow TV, rozhodně nezažíváme. Stojí za to kliknout na přenos, zvětšit na celou obrazovku, pustit zvuk a dát si chvíli oraz od práce. Něco tak relaxačního vidíte jen málokdy.

Kameru pro on-line přenos umístila redakce Slow TV do záchranné stanice Makov, která funguje od roku 1993 a založil ji Český svaz ochránců přírody. Provozuje ji Libor Šejna, profesí hajný.

Jací ptáci se tu krmí

Je součástí celorepublikové sítě záchranných stanic a ročně přijme až tři stovky nemocných a zraněných zvířat, převážně ptáků z okresů Písek a Strakonice, což je spádová oblast, pro kterou je toto zařízení určeno. Na čtyřech tisících metrech čtverečních provozuje 35 voliér. Aktuálně se ve stanici nachází přibližně 100 živočichů. Srnky, čápy bílé, husy velké, labuť nebo různé druhy kachen můžete spatřit i na webkameře.

Ptačí krmítko, které je instalované ve výběhu pro čápy, láká ptáky ze širokého okolí – nejde tedy o jen o poraněné a léčené jedince.

Pro Libora Šejnu je provoz záchranné stanice koníčkem, kterému se věnuje vedle svého zaměstnání, a do značné míry ho dotuje ze svého. Mezi jeho další záliby patří focení zvířat a již sedm let na internetu provozuje stream ze své stanice.

Několik tipů z Makova

Pokud si chcete zřídit vlastní krmítko a pozorovat přes zimu ptáky, Libor Šejna z Makova doporučuje následující:

  • Správné menu: inspirujte se ošatkou z našeho vysílání. Slunečnice, ořechy, kukuřice, jeřabina, obilí ptákům chutná. Nikdy nekrmte mokrým nebo plesnivým pečivem.
  • Krmítko má být zastřešené: v našem vysílání z Makova není vidět, že nad ošatkou je plexisklová stříška, a tak krmení není zmáčené. Krmítka vždy opatřete stříškou.
  • Uklízejte prostor pod krmítkem: odhozené slupky a nepořádek pod krmítkem vždy ukliďte, abyste zabránili hnití a šíření nemocí. V Makově každý týden zem pod krmítkem dezinfikují.

Kamery měl ve voliérách nainstalované už dříve, úplně poprvé je umístil do voliér se sovami, aby věděl, jak se chovají v jeho nepřítomnosti. Počet kamer postupně stoupal, až Libora Šejnu napadlo, že by výstup z některé mohl streamovat veřejně. Tak vznikl nápad se sledováním ptačího krmítka, ale stanice už vyzkoušela umístit kameru i do ptačí budky.

Hlavními hvězdami video streamů z makovské záchranné stanice jsou čápi bílí, kteří jsou poraněni na křídlech, a nemohou proto létat. Zůstávají tedy stálými obyvateli stanice a dokonce zde pravidelně hnízdí. Každoročně vyvedou několik mláďat, která na zimu odlétají zimovat do Afriky a Libor Šejna některé z nich sledoval pomocí satelitních batůžků

Čápi jsou vidět i na aktuálním přenosu Slow TV, protože krmítko, které sleduje kamera, je umístěno v jejich výběhu. Společně s čápy můžete zahlédnout i srnky, volavky nebo různé druhy kachen – ti všichni mají poblíž také misky se žrádlem.

Ve stanici jsou dvě dospělé srnky a dvě letošní srnčata. Ta se do stanice dostala kvůli úhynu jejich matky, kterou srazilo auto. Protože si však ve stanici zvykla na člověka a stala se z nich polokrotká zvířata, nemohou se vrátit zpět do volné přírody, kde by se stala snadným cílem predátorů. Zůstávají tedy v Makově jako stálí obyvatelé záchranné stanice.

Makovská záchranná stanice nepomáhá jen zvířatům, její provozovatel zároveň pořádá vzdělávací akce a provází areálem v obci Nová Ves na Písecku školy i další zájemce. Ročně takto do Makova zavítá na sedm tisíc návštěvníků. Další tisíce lidí z celého světa mohou stanici navštívit virtuálně prostřednictvím dvou on-line streamů na webu www.makov.cz.

Pomozte sestavit galerii zvířat

Sledujte krmítko a nasdílejte na Facebook Slow TV, pošlete na slowtv@playtvak.cz pěkné snímky ptáků či jiných zvířat s identifikací druhu. Po kontrole s odborníky z vašich pěkných snímků se postupně sestaví galerie všech 50 druhů, které můžeme u krmítka zahlédnout.

Přenos, který vám z Makova nabízí Slow TV, je unikátní v počtu ptačích druhů, který můžete spatřit na jednom místě. Libor Šejna mluví o pěti desítkách různých ptáků od nejčetnějších zástupců pěvců přes dravce, kachny, krkavcovité, hrdličky, strakapoudy až po zmíněné čápy a volavky. S každým dalším „klientem“ stanice se provoz zařízení prodražuje. Jak říká Libor Šejna, pokud se ujme nemocného čápa, musí s ním nejprve zajít k veterináři a zaplatit vyšetření, i když čáp není jeho, ale patří státu. Dotace na provoz stanice jsou minimální, takže provozem on-line kamer se snaží upoutat pozornost a oslovit různé sponzory a dárce.

Ptáci, kteří se chodí přikrmovat do krmítka, jsou na Libora Šejnu zcela zvyklí. Během instalace kamery pro Slow TV jich velké množství čekalo za plotem a „šmejdili“ v listí. Půda se jimi jen hemžila. Když jsme se jen trochu vzdálili od krmítka, ihned k němu přiletěli první odvážlivci, vzali si semínko a odletěli na blízkou větev. Jakmile jsme odešli dál, rozpoutalo se opravdové krmítkové hodování tak, jak jej vidíte v našem přenosu. Schválně, kolik ptačích druhů napočítáte?

Ptačí druhy, které můžete vidět na přenosu z Makova

bažant obecný, brhlík lesní, červenka obecná, řečetka zimní, čížek lesní, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, hrdlička zahradní, hýl obecný, kachna divoká, káně lesní, kos černý, krahujec obecný, krkavec velký, morčák velký, pěnkava jíkavec, pěnkava obecná, pěvuška modrá, poštolka obecná, puštík obecný, sojka obecná, stehlík obecný, straka obecná, strakapoud malý, strakapoud prostřední, strakapoud velký, strnad obecný, střízlík obecný, sýkora babka, sýkora koňadra, sýkora lužní, sýkora modřinka, sýkora uhelníček, šoupálek dlouhoprstý, špaček obecný, volavka popelavá, volavka bílá, veverka obecná, vrabec domácí, vrabec polní, zvonek zelený,zvonohlík zahradní, žluna šedá, žluna zelená.

Mimo to ke krmítkům chodí i vydra velká.

Stálí obyvatelé Makova:

čáp bílý, čáp černý, husa velká, labuť velká, srnec obecný.