Opeňka měnlivá

Opeňka měnlivá | foto: www.houbar.cz

Opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

Jak vypadá

. Zajímavosti a rady

prewTato výborná houba zvaná též lipůvka dostala jméno podle toho, že roste často „okolo pňů“ – to znamená kmenů stromů a starých pařezů.
Ten, kdo se naučí určovat a sbírat tuto nápadnou houbu, má vyhráno. Roste totiž po celý rok, je velice chutná a nesbírá ji téměř nikdo. Často se totiž může stát, že přijdete do lesa, kde se to doslova hemží houbaři, kteří svádí neúprosné souboje o každý hříbeček či křemenáč v lese. V koších mají sotva na dně, ale starý pařez doslova obsypaný takovou lahůdkou jako je opeňka měnlivá přechází.

Jediná její nevýhoda spočívá v nápadné podobnosti s čepičatkou jehličnanovou, která je smrtelně jedovatá. Ale zkušený houbař obě dvě od sebe hravě rozezná.

Klobouky jsou 3 - 6 cm široké, zprvu polokulovitě sklenuté, později až rozložené, hladké, žlutohnědé až skořicově hnědavé, za vlhka na okrajích tmavší, naspodu s bledě hlínovými, později až rezavohnědými lupeny a tuhým, rezavohnědým, pod prstenem odstále šupinkatým, 3 – 8 cm dlouhým a 6 – 12 mm širokým třeněm s bělavým prstenem, vůně houbová. Výtrusy rezavé.

Kde a kdy roste

Opeňka měnlivá roste velmi hojně od března do prosince v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích na pařezech a mrtvých kmenech různých listnáčů, zejména buků a lip, méně i smrků.

Z kulinářského hlediska je opeňka hotovým kuchyňským pokladem. Můžeme ji dávat do polévky, smažit i nakládat do octa. Výborně se hodí pod maso, neboť dává šťávě sytě hnědou barvu. Chuťově je velice jemná a pikantní, obzvlášť když ji narychlo osmahneme v rozpáleném oleji.