Malpa kapucínská byla při nákupech mnohem racionálnější než člověk.

Malpa kapucínská byla při nákupech mnohem racionálnější než člověk. | foto: Profimedia.cz

Opice umějí hospodařit lépe než lidé. Neutrácejí za zbytečnosti

  • 55
Nedají na pozlátko. Nesahají automaticky po draze vypadajícím výrobku, který se tváří jako kvalitnější. Naprosto realisticky si vybírají tak, aby dostaly za své peníze odpovídající protihodnotu.

„Zjistili jsme, že opice jsou při nakupování daleko realističtější než my,“ říká Laurie Santosová, vedoucí výzkumnice z Yale University v New Haven v Connecticutu. Pochopily systém peněz a pochopily, že dražší nemusí automaticky znamenat lepší.

Malpa kapucínská

Nevelká opice z čeledi ploskonosých opic malpovitých (Cebidae). Obývátropické deštné lesy v Jižní a Střední Americe.

Svůj rodový název získala podle kapucínských mnichů, jejichž kutny připomíná žluté zbarvení malpy kapucínské na hrdle, hlavě a ramennou, které kontrastuje s černě zbarveným zbytkem těla. 

Zdroj: Wikipedia

Výzkumníci využili k pokusům jedince malpy kapucínské (Cebus capucinus). Vytvořili trh, kde opice za žetony mohly koupit pamlsky. Naučily se, že některé pamlsky mohou být levné a jiné zase drahé. 

Na rozdíl od nás lidí se však naučily, že když si koupí drahý pamlsek a jsou zklamané jeho kvalitou, už si ho podruhé nekoupí. Nepodlehly pocitu, že víno v draze vypadající lahvi musí být lepší než v obyčejné.

Třebaže v některých oblastech mohou tvorové s námi sdílet iracionální touhy, v oblasti nakupování se chovají úplně jinak. Čtyři pokusy ukázaly, že opice chápaly rozdíly v ceně, ale tvrdohlavě odmítaly přistoupit na myšlenku, že za vyšší odměnu ochutnají lepší pamlsek.

Výsledky testu opic byly zveřejněny v časopise Frontiers in Psychology.