Na lešení

Na lešení | foto: shutterstock.com

Oprava fasády: kdy je třeba platit drahé lešení a kdy postačí plošina

  • 3
Při déletrvajících pracích, kdy se počítá se stěhováním materiálů do výšky, je vhodnější a bezpečnější postavit klasické lešení. Hydraulická pracovní plošina je zase nenahraditelná třeba při natírání a čištění okapů ve výškách či drobných opravách na fasádě.

Co bude pro vás výhodnější a také vhodnější pro druh oprav, které budete provádět? Nejde jen o cenu, ale i bezpečnost při práci. Nechtějte po zedníkovi, aby otloukal starou omítku z poloviny fasády z koše vysokozdvižné plošiny, když by se právě potřeboval zapřít do dobře ukotvené podlážky na lešení. Na druhou stranu je třeba si dobře spočítat, zda je lešení opravdu nutné - největší částky za počítají za montáž a demontáž, cena za pronájem samotný je pak už jen minimální položkou. Orientačně můžete počítat stokorunu za metr čtvereční lešení včetně měsíčního pronájmu, u plošiny začínají ceny na 3000 korunách. A pojízdnou věž pronajmete podle velikosti asi za 300 korun za den.

Na lešení

Ceny pronájmu lešení se skládají z velké položky za montáž a demontáž, což může být 50 - 100 korun za metr čtvereční plochy podle firmy, ale i podle složitosti montáže. K tomu počítejte dopravu, kterou některá firma účtuje 30 Kč/km, některé ji rozpočítávají na metry čtvereční plochy, ceny se pak pohybují kolem deseti korun.

Moderní rámové lešení se skládá bez šroubováníPři stavbě fasády

Ceny za denní pronájem se obvykle mění podle sezony a pohybují se od 1,50 Kč do 2,50 Kč za den. Z toho je vidět, že lešení se vyplatí hlavně při větších a delších opravách fasády či při zateplení. "Opravy fasády si lidé dělají hodně sami, takže službu půjčovny lešení využívají jako soukromníci. Ale třeba při zateplování je výhodnější nechat lešení půjčit firmě, budete pak platit nižší DPH. Abyste dosáhli na dotaci k zateplení, stejně to musí dělat odborníci," říká Richard Kovář z firmy Cova - střešní systémy.

Může se stát, že narazíte na podezřele levnou půjčovnu. Podívejte se, s jakými pojmy pracuje. Zaměňují se totiž pojmy zakrytá a pracovní výška. Finta spočívá v tom, že pronajímatel si počítá cenu "za železo" ne do výšky vrchního zábradlí (zakrytá výška), ale až tam, kde dosáhne zedník (pracovní výška). Pouhý metr rozdílu výšky pak může znamenat klidně stovku na běžný metr lešení.

Klasické trubkové lešení se dnes používá jen minimálně - je ideální k opravám hodně členitých fasád jako jsou například kostely. Tam kde to fasáda umožňuje, používají se téměř výhradně rámová lešení s kovovými podlážkami, které se velmi rychle sestaví i demontují. Od výšky pět metrů se pak kotví do fasády.

Příklad cen za pronájem pojízdného lešení

Minimálně se už používají zastaralá a těžká HAKI lešení. Místo nich se nabízejí pojízdné věže, buď ocelové nebo lehké hliníkové. Ty jsou ideální v situaci, kdy je na fasádě potřeba opravit jen několik míst a bylo by kvůli tomu zbytečné stavět celé lešení. Cena za věž 120 x 200 cm o pracovní výšce 6 metrů bývá asi 2500 Kč za týden, na víkend se zaplatí kolem tisícovky.

Kdy se hodí plošina

S věží se vystačí na většinu malých fasádních prací, někdy ale nelze použít kvůli terénu kolem domu. Anebo je třeba dostat se k hůře přístupným místům, třeba i na střeše. Typickým případem může být oprava opláštění arkýřů, ale třeba i čištění a nátěr okapů.

Plošina se zahákne za utoV tpmto případě by lešení ani nebylo kam postavit

Pro drobné domácí opravy se nejčastěji používají přívěsné pracovní plošiny. Zaháknou se i za velké osobní auto, během pěti minut jsou připravené k práci. Menší modely se napájejí přímo ze sítě a mívají i hydraulický pojezd, pokud je potřeba plošinu posunout k dalšímu kusu fasády. Větší bývají vybaveny malým spalovacím motůrkem. Jejich dosah bývá 12 - 18 metrů. Ceny za denní pronájem se pohybují v cenách od 3000 korun, občas leze "utrefit" akci, kdy se plošina za tuto cenu pronajímá na celý víkend.