Vypadlé spáry mezi dlaždicemi nestačí zalepit, musí se udělat znovu

  • 29
Vydrolené spárování nemá cenu jen nouzově "zaplácnout" novou spárovačkou. Brzy by opět vypadla. Lepší je původní hmotu odstranit a obnovit celé spárování.

"Někdy se spáry vydrolí kvůli tomu, že si dům sedá, jindy za to může špatná práce řemeslníků," vypočítává možné příčiny "hodinový manžel" Martin ze společnosti Infinita. Problém je v tom, že postižená místa jsou náchylnější k tvorbě plísní, nehledě na estetiku.

Nemá význam pokoušet se jen na povrchu spáru zamáznout novou hmotou. Zvláště v místnostech s větším provozem by se tenoučká vrstva nové spáry opět vydrolila. "Kupte si za stovku jednoduchou škrabku na spáry, tím velmi snadno starou hmotu odstraníte," radí Martin.

Škrabka na spáry s tvrdokovem s výměnnými břity

Kdo má doma multifunkční vibrační brusku, může využít jeden z nástavců vybavený vrstvou tvrdokovu (více informací zde). Najdou se i experti, kteří si na spáry troufnou i úhlovou bruskou, takzvanou flexou. Ta chce ale opravdu pevnou ruku, aby si člověk nezničil hrany obkladů. A taky počítat s tím, že při tomto postupu se dost práší.

Po odstranění staré hmoty spáru vysajte, pečlivě odstraňte všechny zbytky hmoty a prachu. Před nanášením spárovačky je třeba navlhčit spáru vodou.

Moderní spárovací hmoty mají poměrně dlouhý čas zpracovatelnosti. "Obvykle to bývá kolem deseti minut, takže to lze v pohodě stihnout," říká hodinový manžel. Spárovačku špachtlí vetřete do spár, uhlaďte houbou a nechejte zatvrdnout.