Radiátory a rozvody je vhodné nejdříve předehřát horkovzdušnou pistolí

Radiátory a rozvody je vhodné nejdříve předehřát horkovzdušnou pistolí | foto: Bosch

Oprava zamrzlého topení a vody přijde na tisíce

  • 9
Kdo včas nevypustil vodu z vodovodu nebo topení, může po současné vlně mrazů najít popraskané trubky, nebo dokonce zničený kotel.

Zkušení chalupáři a chataři prověření mnoha lety provozu zazimovat nezapomínají. Je ale mnoho nás novopečených "lufťáků", kteří si ve vyhřátých městských bytech neuvědomíme, jaké škody mráz dokáže natropit. Proto se při náhodné zimní návštěvě podivíme, že jsme našli rozvody v havarijním stavu. V lepším případě se zjistí jen zamrzlé rozvody, katastrofickou vizi pak představují prasklé trubky.

Ocel většinou vydrží

Bez hasáku se neobejdete"Dokud se teploty drží do minus pěti, neviděl bych situaci tak kritickou. Když ale teploměr klesne ještě níž a navíc mrazy trvají více dní za sebou, může nastat problém," říká Zbyněk Dusil z firmy Armat, která montuje a opravuje veškeré rozvody vody a topení. Podle něho také záleží na tom, zda jsou trubky vedené ve zdi či po povrchu, ale také na zateplení objektu. Na problému se často podílí i fakt, že zatímco u běžných rodinných domů se dbá na uložení rozvodů do nezámrzné hloubky, u chat a chalup jsou často rozvody výsledkem neodborné instalace samotných majitelů, kdy se na izolace nedbalo. A případný nový majitel o tom ani nemusí vědět.

Je vhodné zkontrolovat i všechny spoje"Podle mě ještě asi nejvíc vydrží klasické železné trubky, přece jen se tam dá předpokládat jistá pevnost. Ale trochu pochybnost bych měl u levných plastových trubek. Ty jsou na mráz taky dimenzované a pokud jsou prázdné, není problém. Ale plné vody, která pak po zmrznutí zvětšuje objem, se pak může spojit vliv tlaku zevnitř trubky s křehnutím materiálu," upozorňuje.

Na žádost jen nerad vypočítává, kolik by mohla stát jednoduchá oprava prasklé vody nebo topení. Výjezd auta do 50 kilometrů vzdálené chalupy s autogenem pro svaření a náhradu prasklé trubky odhaduje s prací tak do pěti tisíc korun. "Jenže pozor, tady se náklady nedají přesně spočítat, může se stát, že prasklé místo je obtížně přístupné ve zdi, pod palubkami nebo podobně. Takže objem víceprací nelze předem odhadnout," varuje. A to se může stát, že po dlouhotrvajících mrazech může být poškozen i výměník kotle, což znamená další tisíce navíc.

Topení rozehřát

Ve vlhkém prostředí rozvody trpí korozí, náchylnost k popraskání je o to většíI ten, kdo vzorně vypustil užitkovou vodu z okruhu, může být zaskočen zamrznutím topení. Způsob, jak majitel objektu tento defekt zjistí, je jednoduchý. Uvolní-li například ventily u radiátorů, voda z nich nepoteče, ale jen pokape.

Odšroubuje-li člověk celý vypouštěcí ventil u kotle, může v něm vidět místo vody ledovou tříšť. Pokud tato nemilá situace nastane a chalupář nechce přivolat odborníka, měl by zevně prohlédnout celý systém. To znamená zkontrolovat kotel, zda není někde prasklý, stejně jako trubky a radiátory. Ty mohou při zamrznutí v některých místech zpuchřet nebo z nich také visí rampouchy. Jakmile něco podobného majitel domu najde, znamená to, že topení popraskalo a bude potřebovat ne příliš levný zásah odborníka.

Všechny ventily směřující do exteriéru by měly být vybaveny odvzdušňovacím ventilemJsou-li radiátory a kotel v pořádku a je pouze vidět ledová tříšť, zvládne topení rozmrazit i domácí kutil. Rozhodně však nesmí roztopit kotel na nejvyšší hodnoty. "Když nic, tak je tu velká pravděpodobnost, že se spálí čerpadlo, které nevydrží ten obrovský odpor," upozorňuje Zbyněk Dusil.

Nejlepší je postupovat větev po větvi a radiátory nejprve zvenku zahřívat. Zamrzlá voda v radiátorech se totiž musí nejprve rozehřát zvnějšku. K tomu stačí i obyčejný fén, ale nejlepší je teplovzdušná pistole, jaká se používá například při opalování barvy. Její cena se pohybuje kolem 1 200 korun. Pokud jsou už radiátory rozehřáté, může majitel zkusit v příslušné větvi opatrně zatopit. Kdo má kotel na tuhá paliva, měl by topit jen dřívím - v případě, že by v systému zůstal led, je třeba kotel rychle vypnout. A dříví se v kotli uhasí snadněji než například koks.

Raději nemrznoucí směs

Nemrznoucí směs musí být určená pro topné systémyRozmrazit topení dá majiteli tolik práce, že si příští zimu rozhodně rozmyslí, zda situaci nechá dojít opět tak daleko. Způsobů, jak zabránit zamrznutí topení, je totiž několik. Pokud člověk na chalupu nejezdí celou zimu, je nejjednodušší vypustit vodu z celého systému, je třeba nezapomenout vypustit i vnější kohouty například pro zalévání - ty bývají osazeny odvzdušňovacím šroubem.

Plyn do chalup obvykle nebývá zavedený, majitelé elektrických kotlů nebo chalup s přímotopy si mohou nechat topení zapnuté na temperovací teplotu. To znamená, že si na termostatu nastaví přibližně pět stupňů Celsia. Jakmile by teplota v domě klesla pod tuto hodnotu a hrozilo zamrznutí vody v radiátorech, kotel se automaticky sepne.

Další variantou je - podobně jako u automobilů - přidání nemrznoucí kapaliny. Známý Fridex by ale mohl poškodit plynové i elektrické kotle. Proto speciálně pro topení je určena například kapalina Friterm. Ředí se vodou, nejčastěji v poměru jedna ku třem až pěti, podle mrazů, které jsou typické pro konkrétní lokalitu. Graf závislosti ředění na teplotě si stáhněte pod hlavní článkovou fotkou nebo TADY.