Opravu plovoucí podlahy zvládnete i vy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opravu plovoucí podlahy zvládnete i vy

Padající nůž či hrnek, zvířecí drápy, kamínky nanesené na botách… Tohle všechno může viditelně poničit dřevěnou či laminátovou podlahu. Naštěstí ji ale lze opravit. Jednoduchou výměnou poškozené lamely za novou.
Pomocí dláta a kladiva vyjmete poškozenou část.

Pomocí dláta a kladiva vyjmete poškozenou část. | foto: TILO

Poničená podlaha, zvlášť když je celkem zánovní, není nic příjemného. Naštěstí není problém dopřát jí malý "chirurgický zákrok", po kterém vypadá jako nová. Jeho náročnost samozřejmě záleží na poškození. Pokud na podlaze objevíte pouze drobná poničení, je možné je opravit vytmelením a zaretušováním. Jestliže nechcete žádné záplaty nebo je škoda větší, raději vyměňte celou lamelu.

Záleží na lokalizaci

"Pokud je poškozený dílec se zámkovým spojem v okrajích místnosti, určitě se vyplatí podlahu od jejího okraje rozebrat. Tak se dostanete k tomuto poškozenému dílci, jednoduše jej vyměníte a podlahu znovu složíte," popisuje nejjednodušší variantu Zdeněk Vondrák ze společnosti Tilo.

Zcela odlišný je postup, pokud máte škrábanec nebo díru na podlaze uprostřed místnosti. A věřte, že podle zákona schválnosti bude ve vašem případě určitě právě tam. Tehdy je lepší volit výměnu daného dílce tak, že ho vyříznete a umístíte sem nový.

Někdy stačí ostré hrany nádobí nebo hraček a ošklivý šrám na podlaze je na světě."Při pokládce podlahy většinou zbude nějaká ta lamela, která se nechává zákazníkovi. A také se setkáváme s tím, že nám sami lidé říkají, abychom jim jednu či dvě ponechali. Jakmile jsou doma zvířata či děti, lze předpokládat, že se podlaha někde poničí," říká Zdeněk Veverka z českobudějovické firmy Arnold, která se zabývá pokládáním podlah. Zájem o výměnu od profesionálů je podle něj celkem malý a počítá se na jednotlivé případy. Jde totiž o poměrně jednoduchou záležitost.

NA výměnu lamely potřebujete:

Ruční kotoučovou pilu s nastavitelnou hloubkou řezu, kladivo, doražeč a dláto, disperzní bílé lepidlo a cokoliv vhodného k zatížení nebo k zapříčení proti stropu. 

Dvakrát měř, jednou řež

"Ještě než se pustíte do vlastní výměny, je nutné si předem dobře změřit rozměry původního poškozeného dílce i toho nově vkládaného. Často se stává, že ten nový neodpovídá původnímu rozměru, a pak nastává problém," varuje Zdeněk Vondrák. 

Jak postupovat při výměně

Řez v poškozené lamele můžete vést ve tvaru psaníčka.Ruční kotoučovou pilou rozřízněte poškozený dílec, pozor ale na hloubku řezu, abyste nepoškodili spodní podkladové vrstvy. Řez můžete vést buď takzvaně na kříž, nebo jako psaníčko.
Vždy byste ale měli skončit pár milimetrů od sousedních nepoškozených lamel, abyste je také neponičili.

Pomocí dláta a kladiva vyjmete poškozenou část.Poté pomocí dláta a kladiva prodloužíte řezy až k okraji dílce a postupně vyjmete všechny vyříznuté části.

Nově vkládaný díl musí mít vytvořenou polodrážku, aby dosedl na původní místo.Nyní si musíte připravit nový dílec, a to tak, aby byla vytvořena polodrážka, která dosedne na staré lamely jako zámek a klíč. Pokud to máte, před aplikací lepidla ještě zkontrolujte, zda vám nikde nezůstaly třísky a jiné nečistoty.

Novou lamelu pevně zasaďte na původní místo.Při vsazování nového dílce podsunete nejdříve čelní a poté boční stranu nové lamely takzvaně nosem polodrážky pod horní výstupek lamely v původní podlaze. Poklepete na protilehlou stranu a tím umožníte jeho pevné zasazení. Následně položíte a zatlačíte zbývající strany nového dílce a tím jej kompletně vložíte. Ihned a bezezbytku z povrchu odstraňte vystupující lepidlo.

Novou lamelu je potřeba zatížit, nejlépe vzpěrami.Nový dílec pak ještě musíte zatížit, nejlépe zapřít vzpěrou proti stropu až do vytvrdnutí lepidla. To trvá přibližně dvanáct hodin. Poté můžete vzpěru odstranit a podlahu máte opět jako novou.

Tip na závěr:

Pokud vyměňujete lamelu u přírodních podlah, může se stát, že už položená podlaha v místnosti - například vlivem slunečních paprsků - změnila svůj odstín. "Proto doporučuji dát novou lamelu například na tři až pět dnů na přímé slunce, čímž urychlíte sjednocení barevného odstínu," přidává poslední praktickou radu Zdeněk Vondrák.


Autor:
Načítají se informace o videu…

Krmítko v americkém Ohiu

Nejčtenější

Víkendové mrazy se chystají na ovocné stromy. Pět tipů, jak je účinně ochránit

Příroda se probouzí a sluníčko krásně hřeje. Zkušení zahrádkáři už však vědí, že jakmile jsou brzy na jaře přes den nadprůměrné teploty, s velkou pravděpodobností je zchladí ničivé jarní mrazíky. Ty...

Kdy stříhat meruňku? Jarní řez je důležitý, ale hrozí ničivý mráz

Meruňky vyžadují pečlivou péči. Správný řez zajistí zdravý růst stromu a potřebné prosvětlení koruny. Kdy a jak stříhat meruňku, aby se bohatě odměnila sladkými plody? Není už na jarní řez pozdě?

Mráz se chystá na květy ovocných stromů. Zachrání je bílá netkanka, voda a oheň

S pochopitelnými obavami sledují mnozí zahrádkáři předpověď, kdy se mají po teplých slunečných dnech vrátit chladné dny včetně mrazíků. Řada ovocných keřů i stromů má květy v rozpuku, a tak hrozí, že...

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

Zateplení na domě strakapoudi milují kvůli zvuku. Jak je od ničení odradit?

Někteří ptáci, zejména strakapoudi, se často objevují na zateplených fasádách budov. Izolační systémy založené na pěnovém polystyrénu je přitahují. Když do těchto povrchů klovou, vydává fasáda krásné...

Paměť ladili bylinkami už studenti ve starověku. Kvůli koncentraci i úzkosti

Nejen ve vyšším věku se stává, že nás paměť občas zradí, ale nezoufejte. Dobře to znají i studenti. Příroda má naštěstí v rukávu celou řadu báječných bylinných pomocníků, díky kterým ji znovu vrátíte...

9. dubna 2025

Od melounových explozí po falešná vejce: Temná strana gastronomie

Melounové bomby, svítící maso a hodování na vlastním pohřbu – svět gastronomie dokáže přichystat skutečně bombastická překvapení.

9. dubna 2025

Pět let už je moc. Jak poznat větve rybízu, které už musí pryč

Svěží jarní počasí a probouzející se příroda přímo vybízí k zahradničení. Rybíz je nenáročný keř, ale i ten ocení jarní péči. Za tu se pak odmění bohatou sklizní plnou vitamínů. Jak na to?

8. dubna 2025

Vyrobte si stále živý jarní věnec na dveře. S rozkvetlými květináčky

Živé květy a hravé pastelové barvy k jaru patří, stejně jako dekorace, které lze vztáhnout i k Velikonocům. Můžete si vyrobit netradiční věnec na dveře s terakotovými květináčky, který nikdo jen tak...

8. dubna 2025

VIDEO: Rozjela se vám plovoucí podlaha? Jednoduchý návod na rychlou opravu

Stává se to často v kuchyni. Když už pobíháte kolem linky, vyvíjí nohy značný tlak na podlahu, a tak se často stane, že se některé lamely mírně posunou. Nejenže to nevypadá pěkně, ale navíc každá...

8. dubna 2025

Ztratil se vám pes? Klíčové kroky, jak ho bezpečně přivést zpět domů

Stačí se otočit, a už vezme pes dráhu – za srnkou, za něčím k snědku nebo se jen tak zapomene a ztratí vás z dohledu. Co teď?

7. dubna 2025

Ekologický a originální: Vyrobte si dřevěný skládací koš na prádlo

Skládací koš na prádlo je praktický. Když jej nepoužíváme, lze ho složit naplocho a nezabírá zbytečně místo. Ať už jej použijeme na prádlo špinavé nebo čerstvě vyprané a usušené čekající na žehlení,...

7. dubna 2025

Něžný jako křídla motýlů, ale odolný. Jak se starat o motýlovník

Všechny květiny potřebují péči a výjimkou není ani tzv. motýlovník, neboli motýlí keř. I když není příliš náročný, nabízíme pár tipů, kdy motýlí keř stříhat a jak prodloužit životnost květů.

6. dubna 2025

Z psaní o gastru utekla k bytové restauraci a bistru. Změny? Cítíte, že jste živí, říká

Premium

Novinářka Darina Křivánková dělala rozhovor například s hercem Bradem Pittem nebo s režisérem Quentinem Tarantinem, psala reportáže z filmových festivalů v Berlíně a Cannes, recenzovala nové snímky....

6. dubna 2025

Je kvůli mrazům nutné odložit stříhání levandule? Na jarní střih je nejvyšší čas

Přelom března a dubna je ideální pro jarní řez levandule. Je lepší se stříháním levandulí počkat, až teploty opět klesnou pod bod mrazu?

5. dubna 2025

Krtek se na zahradě na jaře hodí. Pomůže oživit muškáty na novou sezonu

Když nám v zahraje ryje krtek, většinou jsme naštvaní. Lze to ovšem vidět i tak, že krtičiny jsou zdrojem velmi pěkné zeminy, kterou vám krtek doslova vynese nad povrch půdy. Jen ji seberete lopatou...

5. dubna 2025

Na mladé se musí zlehka, ale na dospělé razantně. Jak správně stříhat túje

Túje, známé také jako zeravy, jsou v českých zahradách velmi oblíbenou volbou pro živé ploty. Rychle rostou, zajišťují soukromí a jsou příjemnou alternativou betonových zdí. Aby si udržely svůj...

4. dubna 2025