Pagy je nádherný orangutaní samec a chovatelé si od něj hodně slibují.

Pagy je nádherný orangutaní samec a chovatelé si od něj hodně slibují. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Orangutaní samec Pagy se v pražské zoo sbližuje s novou partnerkou

  • 0
Partnerské vztahy bývají složité, a to i pro zvířata. Dvojnásob to platí pro lidoopy, kteří toho s námi mají tolik společného. Nadějný patnáctiletý samec Pagy, který se do pražské zoo vrátil po několika letech strávených v zoo Bratislava, nelehké oťukávání se samicí Mawar právě prožívá na vlastní kůži.

Pagy se v Praze narodil a jako puberťák odcestoval v roce 2010 se svým bratrem do bratislavské zoo. Byl přirozeně odchovaný svojí matkou, takže mu už jako puberťákovi sebevědomí nechybělo a dokázal chovatelům připravit i horké chvilky (více v článku zde). Tváří v tvář samici Mawar už si ale tak jistý není.

„Zatím se Pagy jako suverén sice tváří, ale dominantní není ani náhodou, Mawar raději ustupuje z cesty. Což se ale během říje může zásadně změnit,“ konstatuje kurátor primátů pražské zoo Vít Lukáš zhruba po měsíci, kdy Pagyho spojili se samicí Mawar a její tříletou dcerou, samičkou Diri. Do té doby si Pagy v Praze zvykal a po nutné karanténě se s Mawar a Diri dostatečně dlouho seznamoval přes mříže (o návratu Pagyho loni v červenci více zde).

Právě tříletá Diri je hodně samostatná, zkušeně se po venkovní expozici pohybuje a aktivně reaguje na lidi za sklem. „Hlavně děti ji přitahují, takže s nimi ráda aktivně komunikuje z bezprostřední blízkosti,“ popisuje kurátor. Po odchodu jejího staršího bratra Gempy byl Pagy pro Diri vítaným přírůstkem a evidentně si skvěle rozumí. „Tráví spolu spoustu času a hodně si spolu hrají, což Mawar obvykle jen kontroluje zpovzdálí, aby případně mohla zasáhnout. Matka Diri si totiž nejraději vždy udělá hnízdo někde, kde není moc na očích,“ vysvětluje Lukáš.

K radosti chovatelů se Pagy v pražském pavilonu Indonéské džungle zadaptoval výborně. „Teď chodí už třetí týden s Mawar a Diri ven, kde společně tráví v podstatě celý den,“ říká Lukáš. Během dne jen třikrát zabrousí na krmení do ložnic, kde se nechají zavřít, což je důležité pro jejich spolupráci s chovateli. Jedině tak se mezitím může uklidit ve vnitřní i venkovní expozici, rozhodit do ní kousky zeleniny a současně mít pod kontrolou individuální krmné dávky i pití.