Lipan Rakousko

Lipan Rakousko | foto: Jiří Voráček

Orvis Cup - závody v muškaření v Praze na Vltavě od 3. do 5. října

  • 2
Pokud si chcete tuto techniku rybolovu vyzkoušet, máte o víkendu šanci v Praze na Střeleckém ostrově na dalším ročníku Orvis Cupu. Na otázky čtenářů týkajících se HOBBY.cz odpovídal Jiří Voráček.

Muškaření je považováno za nejkrásnější a nejušlechtilejší disciplínu rybářského sportu.

. Odpovědi najdete zde

Samotný název je odvozen od slova muška, tedy umělá nástraha, na kterou muškaři loví ryby. Jejich tvarům a barvám se meze nekladou. Nejčastěji se ale při muškaření používají napodobeniny suchozemského a vodního hmyzu a také umělé rybičky, pulci nebo i korýši.

. Jiří Voráček 

sp5S rybařením začal před třiceti lety a samotnému muškaření se věnuje 20 let. Po deseti letech se začal účastnit muškařských závodů v ČR i v zahraničí. Koncem devadesátých let přispíval do časopisu Kajman.

Je organizovaným členem rybářského svazu Radlice Praha a Liptovský Mikuláš na Slovensku. V Čechách muškařil skoro na všech pstruhových vodách (Jizera, Ohře, Sázava...), mezi jeho nejoblíbenější patří Vltava v úseku nad Lipnem. V zahraničí rád navštěvuje řeky a jezera v Irsku, Anglii, Švédsku, Rakousku, Bosně či na Slovensku, v současnosti se rád vydává na moře do Dánska. Jeho nejdelší a nejzajímavější cesta za rybami byla cesta na Kamčatku.


V posledních 3 letech plánuje návrat ryb do Vltavy přímo v Praze a právě závody Orvis Cup jsou krokem k realizaci této myšlenky.

V roce 2001 založil firmu Spinfly, s. r. o., která má výhradní zastoupení americké firmy ORVIS.


Krátce z historie české muškařiny


Muškaři loví pomocí speciální udice, skládající se z muškařského prutu, navijáku a šňůry zakončené návazcem z rybářského vlasce, na kterém jsou umístěny jedna až tři nástrahy.
sphExistuje několik druhů muškaření. Lze lovit "na sucho“, tj. nabízet rybám mušku plovoucí na hladině. Při lovu "na mokro“ se muška naopak váže tak, aby se potopila. Při "nymfování“ se loví spíše u dna nebo přímo tak, že koncová muška "brnká“ o dno. "Strýmrování“ je způsob muškaření, kdy mušku po nahození přitahujeme pocukáváním rukou za šňůru, a napodobujeme tak pohyb rybky nebo aktivního hmyzu či jiného živočicha.


Počátky muškaření u nás
Naše závodní muškaření má své počátky před 40 lety na řece Svratce v Doubravníku, kde se konaly první závody, které mají své pokračování až do dnešních dnů. V současné době se v ČR koná ročně zhruba 50 závodů v muškaření, ve kterých závodí více než 350 jednotlivců.
První československý reprezentační tým byl vytvořen v roce 1984 pro mezinárodní závody v Polsku, kde se pak v roce 1985 konalo mistrovství světa - v něm obsadilo Československo druhé místo. Tyto úspěšné začátky vedly v dalším roce k zisku titulu mistra světa v jednotlivcích pro Slavoje Svobodu (Znojmo) a bronzu pro náš tým. Další úspěch přišel na MS až v roce 1989 ve Finsku, kde byl Slavoj Svoboda stříbrný.


Češi mistry světa v muškaření
V roce 1990 slavil československý tým ve Walesu poprvé zisk titulu mistrů světa, na který muškaři navázali v Norsku 1994 podruhé ziskem titulů světových šampionů (prvně jako samostatná ČR). V roce 1996 se v Českém Krumlově pořádalo 16. mistrovství světa, které skončilo velkým organizačním i sportovním úspěchem. Potřetí jsme se stali mistry světa a Jan Pecina (Praha) byl bronzový v jednotlivcích. V následujícím roce byl na MS v USA bronzový v jednotlivcích Tomáš Starýchfojtů (Dolní Rožínka) a v roce 1998 Češi v Polsku znovu získali titul mistrů světa v družstvech. V jednotlivcích zvítězil Tomáš Starýchfojtů.


sphV roce 2001 se stal ve Švédsku mistrem světa další Čech Vladimír Šedivý z Českých Budějovic a družstvo ČR skončilo na třetím místě. V následujícím roce na MS ve Francii získal Tomáš Starýchfojtů bronzovou medaili v jednotlivcích. V roce 2004 na Slovensku bylo družstvo ČR stříbrné, Daniel Svrček (Jilemnice) bronzový a o rok později ve Švédsku se český tým umístil na třetí příčce.


Na mistrovství světa 2006 v Portugalsku šokoval tým České republiky vítězstvím v kategorii družstev a zlatou (Antonín Pešek - Brno) a bronzovou medailí v jednotlivcích (Martin Drož – Český Šternberk). V roce 2007 jsme získali ve Finsku stříbrnou v týmech a Antonín Pešek skončil bronzový v jednotlivcích. V tomto roce (2008) Češi znovu zvítězili na MS na Novém Zélandu, z titulu mistra světa se radoval Martin Drož, bronz získal Tomáš Starýchfojtů, který se stal druhým nejúspěšnějším jednotlivcem v osmadvacetileté historii MS (za Pascalem Cognardem - Fr.).


V letošním roce obsadili čeští závodníci na ME ve Španělsku druhé místo, v jednotlivcích se stal mistrem Evropy Luboš Roza (Bojkovice) a bronz získal Jaromír Šram (České Budějovice). V roce 2000 se konalo ME ve východních Čechách (Kostelec nad Orlicí). Podobných úspěchů jako dospělí dosahují také naši junioři, v roce 2006 se konalo MSJ v Rožmberku nad Vltavou a v příštím roce bude tento šampionát znovu v ČR (Chotěboř).