Práce s vertikutátorem není jen pro muže.

Práce s vertikutátorem není jen pro muže. | foto: Mountfield

Trávníkáře nejvíc štve mech, houby a krtci, ukázala čtenářská poradna

  • 3
Když už se všechno daří, je ošetřování trávníku radost. Problém je, že tuto klidnou idylku většinou něco naruší: ať je to krtek, plíseň, mech či špatné počasí.

"Existuje nějaký spolehlivý přípravek na zbavení se mechu z trávníku? Na jaře jsme vertikutátorem dost mechu odstranili, ale po létu je trávník zase dost prorostlý," ptá se čtenářka Jana. To byla typická otázka z dnešní poradny, která se týkala přípravu trávníku na zazimování.

"U opětovného výskytu mechu obecně platí, že s trávníkem není něco v pořádku – možnými důvody může být například přílišný stín nebo příliš krátké sečení. Nejšetrnější cestou na zbavení se mechu je vertikutace a následné upravení pH půdy pomocí dolomitického vápence," radí Filip Suchomel ze společnosti Mountfield.

Zde najdete odpovědi na vaše otázky

Přečtěte si odpovědi na otázky, které se tákají péče o podzimní trvávník.

Další dotaz se netýkal trávníku obecně, ale i tak se péče o něj dotýká. Čtenáře Karla zajímá, zda by se nedal hnojit něčím, co by zároveň odpuzovalo krtky. Zdá se však, že na tuto otázku je zatím ještě věda krátká. Podle Filipa Suchomela je jediným spolehlivým prostředkem odpuzujícím krtky jen hluk.

Další čtenářku trápí řídké plochy na trávníku. Zřejmě byla použita zemina, z níž se po dešti vyplavují kamínky a nedaří se tu travnímu porostu. Podle odborníka by bylo možné dohodit osevní směs a využít k tomu nejlépe vozík, aby se zajistila rovnoměrnost. „I takto řídké plochy je dobré hnojit hnojivem s vysokým obsahem draslíku,“ dodává Suchomel

V poradně se vůbec hodně probíral smysl a význam podzimního hnojení. „Podzimní hnojení má smysl hlavně jako forma přípravy trávníku na zimu. Hnojivo můžete v zásadě vybírat dle NPK složení, což je poměr základních účinných látek hnojiva – dusík, fosfor a draslík. Na podzim se obecně doporučuje hnojivo s vysokým obsahem draslíku, který působí jako hlavní prvek, který připraví trávník na zimu. U podzimního hnojiva můžete vybrat nějaké univerzální, např. s NPK 7-7-15, nebo pokud jste v péči o trávník zkušenější, můžete sáhnout po hnojivu specifičtějším, například NPK 19-0-19, kde je už ale třeba hodně dbát na dávkování a složení půdy,“ vysvětluje odborník.

A vzápětí odsouhlasí shrnující postup dalšího čtenáře:
1. provzdušnit za sucha,
2. likvidace mechu atd.,
3. prohnojit NPK.

Petra zase trápí rostoucí houby. „Na již existující houby v trávníku existující různé druhy silných fungicidů, které ale poměrně hodně škodí například rybám a ostatním živočichům. Pokud nechcete jít cestou chemie, existuje i ekologičtější řešení – stačí sesbírat plodnice, ideálně ještě předtím, než se do vzduchu dostanou výtrusy, a následně provést vertikutaci, která urychlí organický rozklad.