Šavlové pily jsme zkusmo srovnali i s hobby ocaskou Bosch

Šavlové pily jsme zkusmo srovnali i s hobby ocaskou Bosch | foto: www.uss.cz

Otestovali jsme šavlové pily, neocenitelné pomocníky na stavbě

  • 7
Hrubé práce vyžadují robustní nářadí a šavlové pily k němu rozhodně patří. Jsou doma na stavbě stejně jako při demolicích a dobře si poradí s hrubými řezy do dřeva, kovu i zdiva.

Redakce vybrala šest strojů pro domácí kutily i profesionály, které pak otestovala zkušební laboratoř. Průměrný domácí kutil s nimi přijde do styku jen zřídka, kdo se ale chystá na rozsáhlejší přestavbu domu, určitě je ocení. Při ní se šavlové pily nudit nebudou.

Ocaska jako levná alternativa

Všechny testované modely disponují úchytem na listy s univerzálním půlcoulovým dříkem, nabídka řezných listů je proto obrovská. Výjimkou je ocaska Bosch PMF 500, která jako univerzální pila potřebuje listy s dříkem ve tvaru písmene M. Tento model jsme testovali spolu s šavlovými pilami jako cenově výhodnou alternativu.

Zvládnou výřezy do dřevěné podlahy, odřezávání sloupků, trámů nebo fošen. Rovný řez uděláte klidnou rukou i relativně úzkým listem, ale šavlovým pilám sedí ze všeho nejlíp rychlý, i když méně přesný řez.

S odpovídajícím listem zvládnou bez problémů i kovové čepy a profily. Díky tomu, že je list pružný, hladce seřízne do roviny i hluboko zabetonované kotvy. S listem z tvrdokovu si zase hravě poradí i s cihlami a zdivem. Nezbytným předpokladem je ale dostatečný výkon přístroje.

V segmentu výrobků pro domácí kutily existují i takzvané pily ocasky, které se šavlovým pilám sice podobají, ale značně se od nich liší výkonem a použitím. Podstatný rozdíl oproti šavlovým pilám se projevuje při přesných přířezech desek, latí a hranolů, kde se ocaska výborně osvědčí.

Výkon je předností, stroje jsou ale těžké

Proč ne přímočarou pilu

V případě přestavby, nebo dokonce bourání byste se s přímočarou pilou daleko nedostali. Kvůli relativně krátkým listům by ztroskotala nejpozději na silných trámech a kovových profilech. Zde jsou šavlové pily ve výhodě díky své enormně bohaté nabídce příslušenství. Existují pro ně speciální listy nejen na dřevo, kov, dřevo a kov, ale i na cihly a tvárnice všeho druhu, tvrdou pěnovku a izolační hmoty, plasty, a dokonce i na sádrokartonové desky. Přímočará pila jim nemůže v tomto ohledu konkurovat. Nehledě na to, že neumí odříznout přečnívající předměty v rovině se stěnou.

Nezávisle na tom, na jaké práce se chystáte, zásadně platí, že silný stroj je univerzálněji použitelný. Je ale třeba vzít v úvahu, že velké obouruční pily váží zhruba 3,5 až 4,5 kg a kvůli kyvnému pohybu za provozu silně vibrují.

Ačkoliv při práci jsou vibrace slabší, stejně lze celkově říct, že práce s šavlovými pilami je fyzicky náročná a vyžaduje sílu. Lehčí je manipulace s jednoručními přístroji, jako je například model od výrobce AEG, který se statečně popasoval i s velkými šavlovými pilami. S odpovídajícími listy si dokáže poradit s nejrůznějšími materiály, ale příkon motoru má v porovnání s velkými exempláři zhruba pětinový. AEG má tedy nižší řezný výkon, ale bohatě to vyváží lepší ovladatelností pro každodenní použití.

Uvažujete-li o koupi šavlové pily, rozmyslete si, k čemu ji budete používat, a porovnejte cenu a výkon. Důležitý je také dostatečně dlouhý přívodní kabel a rychloupínací vložka pro výměnu listu.

Ať už zvolíte kterýkoliv model, jedno mají všechny "šavle“ společné: Pracovat s nimi je prostě radost.

Jak to dopadlo

AEG, cena zhruba 4 400 Kč

Pila AEG

Klady: Lehký stroj. Možnost ovládání jednou rukou. Výměna listu bez použití nářadí. Jen slabé vibrace.

Zápory: Řezný výkon jen na známku tři až čtyři kvůli nízkému výkonu motoru a velmi krátkému zdvihu. Úchyt řezného listu bez možnosti nastavení. Nechráněný spínač/vypínač – při odložení stroje může dojít k neúmyslnému zapnutí. Nebezpečí úrazu! Nemá kyvný zdvih.

Celkové hodnocení: Dobře

Black & Decker, cena zhruba 3 000 Kč

Pila Black & Decker

Klady: Výměna listu a nastavení úchytu listu bez použití nářadí. Přídavná rukojeť. Řezný výkon na známku dvě až tři.

Zápory: Úchyt řezného listu je velmi volný. Z konstrukčních důvodů vysoká hmotnost a hlučnost. Nemá kyvný zdvih.

Celkové hodnocení: Dobře

DeWalt, cena zhruba 5 900 Kč

Pila DeWALT

Klady: Listy lze nasadit i horizontálně. Výměna listu bez použití nářadí. Řezný výkon na známku dvě.

Zápory: Pevně nainstalovaný úchyt řezného listu bez možnosti nastavení. Nemá kyvný zdvih, proto v měkkém materiálu postupuje pomaleji. Součástí dodávky je jen jeden řezný list.

Celkové hodnocení: Dobře

Flex , cena zhruba 6 400 Kč

Pila FLEX

Klady: Řezný výkon na známku dvě. Výměna listu a nastavení úchytu listu bez použití nářadí. Nastavitelný kyvný zdvih.

Zápory: Stroj má z konstrukčních a výkonnostních důvodů vysokou hmotnost a nejsilnější naměřené vibrace v rámci testu. Vysoká hlučnost.

Celkové hodnocení: Chvalitebně

Güde, cena zhruba 2 000 Kč

Pila GÜDE

Klady: Řezný výkon na známku dvě až tři. Výrazně nejlevnější z testovaných strojů.

Zápory: Výměna řezného listu a nastavení úchytu listu vyžadují použití nářadí. Krátký přívodní kabel. Těžký stroj s citelnými vibracemi. Vysoká hlučnost. Nemá kyvný zdvih.

Celkové hodnocení: Dobře

Skil, cena zhruba 4 400 Kč

Pila SKIL

Klady: Výměna listu bez použití nářadí. Řezný výkon na známku dvě až tři. Schránka na malé listy. Nastavitelný kyvný zdvih.

Zápory: Největší hmotnost ze všech testovaných strojů (4,6 kg). Nastavení úchytu řezného listu vyžaduje použití nářadí. Stroj má velké větrací otvory, jimiž se mohou do motoru dostat cizí tělesa.

Celkové hodnocení: Dobře

Praktický test přímo v terénu

V rámci testu šavlových pil se neměřilo jen v laboratoři, ale i pod širým nebem a v dílně. Naši zkoušející totiž chtěli prověřit nejen výkonnostní hodnoty, ale i praktické použití.

Testovalo se řezání dřeva

S hliníkem si dobře poradila i slabší pila od AEG

Každá pila musela několikrát přeříznout dřevěný sloupek. Zatímco v případě pily Flex kyvný zdvih zrychloval řezání, u modelu Skil se téměř neprojevil. Stroje bez kyvného zdvihu postupovaly samozřejmě pomaleji.

Senzorem zrychlení zvaným Triax se u všech testovaných kandidátů měřily vibrace rukojeti v podélném směru. 

Senzorem Triax se měřily vibrace rukojeti

S ocelí si nejlépe poradily silnější stroje

Ocel řezaly všechny modely, stroje s výkonnějšími motory však byly v jasné výhodě.

Všechny testované pily bez problémů zvládly hliníkové profily, i poněkud slabší model AEG. Osvětlení místa řezu je ale zpravidla zbytečné.

Jak se testovalo

Všechny pily byly konfrontovány s dřevěnými sloupky, latěmi, plochými železnými profily, čtyřhrannými hliníkovými profily, a dokonce i s kmeny stromů. Všechny exempláře musely prokázat svou výkonnost s odpovídajícími listy z nabídky příslušenství.

Tam, kde výrobce nedodával například speciální list na řezání kovu,  zkoušející nasadili příslušný list použitelný pro všechny takto nevybavené stroje. Výhodou přitom bylo, že se zřejmě všichni výrobci šavlových pil sjednotili na standardizovaném úchytu listu. Za to rozhodně zaslouží pochvalu. V případě potřeby tak lze využít i příslušenství jiného značkového výrobce.

Součástí testu bylo i prověření celkového vybavení, jako je délka kabelu, hmotnost samotné pily nebo co všechno výrobce dodává spolu s pilou. Zjišťovalo se také, zda pila umí pracovat s kyvným zdvihem nebo ne, a v neposlední řadě nás zajímala i cena.

Důležitým aspektem testování byla také manipulace. Hodnotila se výměna listu, při které byla výhodou rychloupínací vložka namísto montáže s použitím nářadí. Zkoušející věnovali pozornost i nastavitelnosti řezného zdvihu.

Ovladatelnost hodnotilo nezávisle na sobě několik osob, přičemž těžké obouruční stroje dopadly hůř než lehké jednoruční. To ale vychází z povahy věci – velký motor potřebuje větší skříň a dává také větší výkon.

Kompletní výsledky jednotlivých parametrů v tabulkové podobě najdete v lednovém čísle měsíčníku Udělej si sám.