Oprava zámku (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Z bytu si udělala pevnost. Když ztratila klíče, mohlo ji to stát tisíce

  • 71
Čtenářka Libuše během nákupů ve městě ztratila klíče od bytu. Problém byl v tom, že náhradní klíče měla v zamčeném bytě za bezpečnostními dveřmi. Když pak na ulici procházela nabídky různých zámečnictví, překvapilo ji velké rozpětí cen za otevření zamčených dveří.

„Někde mi řekli, že půjdou na obhlídku za tisícovku, pak že mě odvezou za tchyní, která má náhradní klíč a bydlí 100 kilometrů, za tři tisíce. Pak byli další, kteří mi slíbili, že otevřou zámek, ať je jakkoliv bezpečný, bez poškození za pět tisíc,“ vypisuje nabídky, které během odpoledne, když zmateně hledala způsob, jak se dostat do bytu, absolvovala.

Její příběh nakonec skončil dobře, vzpomněla si, že před lety nechala klíč kamarádce, která dosud měla uložený a která byla doma. Je však pravda, že kdyby musela absolvovat celou proceduru otevření zamknutých dveří, stálo by ji to víc než odvoz za příbuznou s náhradním klíčem.

„To je naprosto klasická situace, kterou připomínáme všem, kterým prodáme bezpečnostní dveře,“ říká Jaroslav Pecka ze společnosti Next. Pro podobné případy doporučují už od počátku si vytipovat blízkou důvěryhodnou osobu, u které necháte jednu z kopií klíčů. „Může se samozřejmě stát, že bude právě někde na dovolené nebo mimo město, ale stále je velmi pravděpodobné, že ji zastihnete doma,“ doporučuje Pecka.

Ceny za otevření dveří

  • zabouchnuté dveře 600–900 Kč (záleží na rychlosti a délce cesty zámečníka)
  • zamčené dveře 2 500 Kč plus náklady na novou vložku, často i kování což může být v řádech několika tisíc korun

Pomocí náhradního klíče se pak do bytu snadno dostanete, aniž by se poškodilo kování a vložka zámků. Pokud máte dveře osazené kováním a vložkou odolnou proti vyplanžetování a podobným způsobům, není možné se běžným způsobem přes dveře dostat. K nové vložce si můžete připočíst i náklady na nové kování.

Záleží i na situaci a objektu. „Pokud je to možné, pokuste se do domu dostat nějak jinak. Pořád je levnější vymáčknout okenní tabulku za pár stovek než poškodit bezpečnostní dveře,“ doporučuje Pecka.

Když však zavoláte do zámečnické pohotovosti, lehce naznačují, že i nemožné by se mohlo stát skutkem, nechtějí se však šířit o svém know-how. Je možné, že jsou pověstný krůček napřed a dokážou překonat i zámky 3. a 4. bezpečnostní třídy?

„Já bych se divil, zámky 3. a 4. bezpečnostní třídy jen tak bez násilí nepřekonáte. Ale na rozdíl od zloděje zámečník nemusí spěchat a používat tiché metody, takže zámek překoná, samozřejmě však destruktivní metodou. Obvyklá cena se pohybuje kolem dvou a půl tisíce korun,“ říká Jan Hrnčíř. „Varoval bych před volnými nabídkami na internetu. Spíš se podívejte na stránky Nextu, FAB, EVVA či jiného výrobce vložek a kování, kde najdete podle lokality nejbližšího certifikovaného zámečníka. Ti dokážou zámek překonat šetrněji, nadělají nejméně škod a zároveň nemají předražené služby,“ doporučuje.

Podívejte se, jak se překonávají zámky pomocí bumpingu.

24. května 2014

S tím souhlasí i Michal Langer ze společnosti EVVA. „Pokud bezpečnostní dveře montovala solidní firma, určitě je osadila kováním a vložkou odolávající bumpingu a bez destrukce je nikdo nepřekoná,“ připomíná tuto dynamickou metodu překonání vložky s tím, že už brzy po počátku tisíciletí vyvinuli výrobci metody, jak bumpingu zabránit. „Takže to by si tam uživatel musel svévolně namontovat vložku za dvě stovky s klasickými stavítky, která ale nemá u vstupních dveří co dělat,“ připomíná.