Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Otravné poletující mušky smutnice si domů přinesete se substrátem

  0:22
Černé mušky smutnice, které létají z pokojových květin, především ubližují kořínkům rostlin. Nejlépe se jich zbavíte vhodným ošetřením substrátu, případně pomocí parazitických hlístic. Úplně nejjednodušší je ale vybrat rostlinám takový substrát, se kterým si je vůbec nepřinesete domů.

Smutnice na rostlině. | foto: mightyherbs.blogspot.com

Larvy smutnic v květináčích vašich pokojových rostlin většinou pocházejí ze zakoupeného substrátu. Po vysazení květin a prvním zalití pak z květináče začnou vylétávat asi 4 mm velké černošedé mušky. Samy o sobě rostlinám nijak zvlášť neškodí, jejich samičky ale nakladou do půdy vajíčka a z nich vyrůstají nebezpečné larvy. Bílé larvy s černými hlavičkami se živí tkáněmi a kořínky především mladých rostlin, které následně usychají. Při přemnožení mohou napadat i staré rostliny.

Jak vybírat či ošetřit substrát

Pokud si spolu se substrátem larvy přinést nechcete, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Vybrat si lze z několika druhů kvalitních substrátů, které jsou předem ošetřené. Vyzkoušejte například kokosový, který je organického původu. 50litrové balení vyjde na 340 Kč.

Na pěstování pokojových květin je vhodný také květinový substrát Floria obsahující i dávku živin za 170 Kč. Dražší variantou pak je zemina s vysokým množstvím BIO humusu nebo komplexní substrát s rašelinou, obojí za 450 Kč.

Smutnice si libují ve vlhkém a teplém prostředí, proto se nejčastěji vyskytují právě u vás v bytě či ve sklenících. A to celoročně. Na jaře a na podzim se můžete setkat s větším výskytem dokonce i na zahrádce. Tam také mušky přenášejí různé choroby, hlavně plísně a houby.

Muška smutnice, jejíž larvy si můžete domů přinést spolu se zahradním substrátem.Smutnice.

Pokud vyberete substrát s kůrou, měli byste ho ale raději ošetřit, zbavíte ho tak potenciálních larev. Buď ho můžete nechat 1-3 dny proschnout nebo ho přepálit v mikrovlnce či v troubě na plechu, připravte se ovšem na nepříjemný zápach. Poté je potřeba půdu opět smáčet, jinak hůře nasává vodu ze zálivky. Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku.

Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, vyzkoušejte tipy čtenářů diskuzních fór, kteří mají se smutnicemi zkušenosti. Například můžete do hlíny zapíchat stroužky česneku, jako první zálivku použít vývar z kopřiv nebo na hlínu zkuste položit syrový brambor naříznutou stranou dolů a po několika dnech ho vyměňte.

Další možností je vyrobit si tabákový nálev. Stačí nechat hrst tabáku půl dne louhovat ve vodě, kterou poté důkladně prolijte květináče. A nebo zkuste larvy v květinách "zadusit". "Do květináče kolem rostlin nasypte písek, jim to neuškodí a larvy do několika týdnů pochcípají," doporučuje další čtenářka diskusního fóra.

Jak se vypořádat s larvami

"Nejlepší a zároveň nejúčinnější způsob, jak se smutnic zbavit, je využití parazitických hlístic rodu Steinernema," radí Pavel Beran ze subtropického zahradnictví Kruh. Balení hlístic pořídíte v každém větším zahradnictví. Sáček s 5 miliony hlístic vás bude stát asi 110 Kč. Ten vsypte do nádoby s vlažnou vodou, pořádně rozmíchejte a nechte půl hodiny odstát. Jedno balení by mělo vystačit až na 10 m2 plochy. Pokud balení nevyužijete celé najednou, je možné hlístice skladovat v lednici, ale maximálně po dobu 7 až 10 dnů.

Larvy smutnic.

Larvy smutnic.

Schéma vývoje smutnic.

Schéma vývoje smutnic.

"Roztok s hlísticemi se aplikuje zálivkou do květináčů. Poté je důležité udržovat půdu neustále vlhkou, teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 15 až 25 stupni. Hlístice v zemině čichem vyhledávají larvy smutnic a zahubí je," vysvětluje Pavel Beran. Pokud se v substrátu již žádné larvy nevyskytují, hlístice odumírají a proces je ukončen.

Co dělat s poletujícími muškami

Pokud se larvy smutnic již proměnily v mušky, použijte na ně optické lapače. Jejich žlutá barva mušky naláká, přilepí se na ně a zemřou. Můžete zkusit ty určené k zavěšení - za 80 Kč koupíte balení po pěti kusech. Nebo lze k rostlině do květináče zapíchnout žluté lepové šipky, prodávají se po pěti kusech za 50 Kč. Lapače můžete použít i jako prevenci, včas zjistíte výskyt mušek a budete moci rozeznat jejich druh.

Mušky smutnice. Mušky smutnice nachytané na optický lapač.

Na létající mušky zabírá i chemie. "Když už chemické postřiky, můžu doporučit ty, které obsahují látku permethrin. Mám vyzkoušeno, že fungují postřiky značky Raid, Biolit. Postřik Karate pak lze použít na venkovní rostliny, zbaví vás nejen smutnic, ale i housenek, mšic, molic a brouků," radí Martin Váňa z okrasného zahradnictví Váňovi. Nejbezpečnější je použít postřiky vyrobené na přírodní bázi, například od značky Biool.

Autoři:

Krmítko v americkém Ohiu

  • Nejčtenější

Zahrada u řadovky je malá, úzká a moc do kopce. Architektka si poradila

14. května 2024

Velmi omezený prostor, pouhých sto čtverečních metrů s ne zrovna ideálním půdorysem, navíc ve...

KVÍZ: Poznáte podle obrázku plemeno psa?

12. května 2024

Když na ulici potkáte vlčáka nebo jezevčíka, určitě je rozeznáte. Ale co méně známá psí plemena?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Czech Nature Photo: Tajemný snímek s pavučinami pořídil vítěz v Austrálii

15. května 2024

Mezinárodní porota si musela pozorně prohlédnout dva a půl tisíce snímků z celého světa, aby...

Michelinské restaurace? Toxické prostředí, šikana i drogy, líčí kuchař Molina

14. května 2024

Premium Přiznává, že naplňuje známé klišé: „Špatně jsem se učil, a tak jsem šel na kuchaře.“ Ale Ondřej...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zahradu v Podještědí si užívají u bazénu. S výhledem na rybník i do krajiny

13. května 2024

Soutěž Sudetská zahrada na ostrůvku, říká čtenář Roman skromně své zahradě v Podještědí, vypadá však spíš...

Chovají je ve městě i v chytrém kurníku. Čechy poblouznila slepičí horečka

18. května 2024

Premium Černé maso, zelené skořápky... A taky aplikace, které monitorují zvuky v kurníku a oznamují, jestli...

Milujete jahody a nemáte zahradu? Jak na to, abyste se také radovali z úrody

18. května 2024

Pro milovníky jahod má přírodní zahradník Tomáš Trejbal pochopení. Patří totiž mezi ně. A tak má...

Zbyla vám ze stavby pórobetonová tvárnice? Vyrobte z ní elegantní truhlík

17. května 2024

Zbyla vám tvárnice pórobetonu ze stavby nebo rovnou několik a nemáte pro ně využití? Na terasu nebo...

Vysaďte si damašskou růži. Voňavou léčivku, kterou využijete na pěstění pleti

17. května 2024

Královna květin, říká se jí. Umí opravdu potěšit, některé kultivary nadchnou i nádhernou vůní....

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...