Bzikavka slepoočka je pěkně zbarvená, ale její bodnutí bolí snad ještě víc než

Bzikavka slepoočka je pěkně zbarvená, ale její bodnutí bolí snad ještě víc než od běžného ováda. | foto: Stanislav Krejčík

Ovádi se letos přemnožili, jsou agresivnější než obvykle

  • 68
Letos se vytvořily ideální přírodní podmínky pro vylétnutí ovádů. Jejich přemnožením trpí většina regionů České republiky, hlavně ale jižní Čechy a Vysočina.

Příprava na cestu do lesa trvá letos dětem tábořícím na louce mezi lesy a rybníky déle. Nejdřív se totiž musí pořádně vybavit na setkání s krvežíznivými hejny ovádů. "Hovad jsou tu mraky a jsou drzejší než jindy. Asi mají i nějaké žrací intervaly, nejhorší je to po ránu a kvečeru," popsal situaci šéf tábora na Prachaticku Miroslav Mašek.

Ovádi

Ačkoli laici přezdívají hovado každé velké bodavé mouše, ovádovitých je víc druhů. Třeba před bouřkou je aktivní hlavně bzikavka dešťová, která napadá člověka i zvířata.

Na vlhčích místech se daří i bzikavce slepoočce s nápadně zelenýma očima (na snímku), jež útočí na skot, koně i lidi.

Na loukách žije ovád bzučivý, který nejčastěji napadá člověka. Krev pokaždé sají samičky, které ji potřebují pro vývoj vajíček.

Jako účinná ochrana proti bodavým vetřelcům se zdejším táborníkům z Písku a okolí osvědčují repelenty, náramky proti hmyzu a ve stanech také speciální voňavé odpuzovače obtížných okřídlenců.

Ovádi jsou prakticky všude. Z odpolední procházky po loukách a lesích v okolí Drahotěšic na Českobudějovicku se vrátila Kateřina Kubátová zcela vyčerpaná. Oblíbená trasa okolo chalupy se změnila kvůli agresivním hejnům ovádů v utrpení.

"Bylo horko, ale místo ochlazení jsme v lese několikrát narazili na velké skupiny hovad, které na nás zaútočily. Vrhaly se hlavně na manžela. Nemohli jsme se jich vůbec zbavit," líčí 30letá knihovnice z krajského města vycházku, z níž se nakonec mladý pár vrátil zadýchaný během. Dotěrnému hmyzu se snažil utéct, ale ani to nepomohlo. Po celém těle zůstaly oběma nateklé svědivé boule.

Ovádi se letos přemnožili v celých jižních Čechách i na Vysočině. Jsou postrachem nejen v níže položených oblastech, ale narazíte na ně i na Šumavě a kolem Lipna.

Mají dost potravy a vlhko

Radost z nich mohou mít snad jenom lékárny, které prodávají víc přípravků proti hmyzu. Lidé nakupují víc repelentů s rozprašovačem i mastí. Odnášejí si přípravky pro prevenci i na zklidnění kůže po štípnutí," potvrdila Hana Sýkorová, vedoucí lékárny v Hluboké nad Vltavou.

Podle odborníků jsou letos pro vyrojení extrémně vysokého počtu ovádů příznivé podmínky. "Čeleď ovádovití se vyvíjí jako larvy několik let a pak se vyrojí. A když se k tomu sejdou faktory jako vlhko a dostatek potravy, tak hromadně vyletí. To se stalo právě letos," vysvětluje Ivan Gelbič z Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.

Útočí na lidi, kteří se víc potí

"Ovádovití jsou vyloženě aktivní, když se mění tlak. Proto jsou nejagresivnější, když je silné vedro a sucho. Krev vyhledávají samičky, které ji potřebují pro vývoj vajíček. Samečci se spokojí s nektarem," srovnává Gelbič.

Při výběru upřednostňují jedince, kteří se víc potí. Láká je pach vylučovaného kysličníku uhličitého a dalších sloučenin. Pachy lákají hmyz tak intenzivně, že je údajně cítí až na kilometr.

Samice nabodávají pokožku savců včetně člověka a sají krev. Larvy jsou dravé a žijí ve vlhké zemi nebo ve vodě. Ovádů je několik druhů. Mezi velmi nepříjemné pro člověka patří bzikavka dešťová. Je velká okolo 10 mm a od ováda hovězího se liší zejména podle šedě zabarvených křídel. Bzikavky nepropichují kůži, ale prokousnou ji a potom olizují vytékající krev.