Kaki, ovoce chutnající jako sladká marmeláda. Musí být ovšem zralé

  • 44
Toto "ovoce boha Dia", jak lze z latiny přeložit název tomelu japonského (Diospyros kaki), ovocného stromu, můžete znát jako kaki, churmu, tomel, čínskou švestku nebo korejské mango. Zralé plody jsou jasně oranžové a měkké. Pokud však nejsou dobře vyzrálé, jsou natolik trpké, že si moc nepochutnáte.

Výše uvedená jména nejsou ještě zdaleka všechna, pod nimiž můžete na kaki narazit. Označuje se i jako kakichurma, persimmon, sharon fruit neboli šaronské ovoce (viz samostatné video níže) či medové jablko. 

Jak vybírat a jíst kaki

Různé označení vychází z rozdílné země původu či jen jiného producenta, nebo může jít o označení různých vyšlechtěných odrůd (podobně jako třeba u jablek). Kaki sice původně pochází z Číny, kde ho konzumují už asi dva tisíce let, ale pěstuje se i v Mexiku, ve Španělsku, Itálii, na jihu Ukrajiny či v Albánii.

Možná jste kaki už mnohokrát vzali v supermarketu do ruky a zase ho vrátili do regálu, protože jste prostě nevěděli, co s ním. Téměř jisté je, že v tu chvíli bylo tvrdé a nezralé, takže byste si na něm moc nepochutnali. Trpkou svíravou chuť u nezralého kaki způsobuje vysoký obsah taninů, především ve slupce.

Což by byla škoda, protože zralé kaki má vysoký obsah vitaminu C a obsahuje látky pomáhající rozkládat tuky. A chuťově je to pohádka, protože je neuvěřitelně sladké a přitom lahodné. Chuť lze přirovnat ke kombinaci chutí broskve, jablka a meruňky v jednom. Někomu se vybaví i chuťové tóny melounu, mrkve či dýně. 

Musíte mít trpělivost a nechat si ho doma na košíku s ovocem dozrát, což může trvat i dva týdny. Že je ideálně k jídlu, poznáte na omak. Prostě změkne. Pak ho můžete nakrájet na plátky a vykousat (slupku vyhodit), nebo ho rozpůlit a vydlabat lahodnou dužninu lžičkou, podobně jako třeba kiwi. Můžete s ní ochutit třeba rýžovou kaši nebo ji přidat do ovocného salátu či zmrzlinového poháru.  

Prohlédněte si ještě typ kaki, prodávaný většinou jako sharon fruit: